fbpx

Rozjaśniacze, czyli stale usunięcie pigmentu

Rozjaśniacze, czyli stale usunięcie pigmentu

Włosy rozjaśnione przy pomocy rozjaśniaczy to rodzaj najtrwalszego farbowania włosów, chociaż sam zabieg rozjaśniania nie przypomina farbowania. Rozjaśnianie to utlenianie naturalnych pigmentów włosa, są nimi melanina i feomelanina. Utrata koloru jest stała, a zniszczony pigment nie chroni również włosów przed promieniami UV, chlorem w wodzie, soli w morskiej wodzie, a nawet przed twardą wodą w naszych kranach, którą myjemy głowę.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że ich włosy po rozjaśniaczu są bardzo bezbronne i należy je chronić przed słońcem w sposób szczególny, inaczej po lecie włosy staną się suche, łamliwe i zupełnie bez połysku.

Często używając nowoczesnych farb  nikt nie zastanawia się nad jednym – dlaczego niektóre nowoczesne farby tak pięknie i szybko nadają włosom kolor – co więcej dotyczy to zmiany koloru całkiem ciemnych włosów. Otóż, w tych nowych farbach dość często zachodzą dwa procesy – pierwszy z nich to właśnie rozjaśniacz, który jednak nie rozjaśnia włosów do jasnego blondu, ale o kilka tonów, by nowy kolor wyglądał jak we wzorcu.

Włosy pozbawione pigmentu są także bez płaszcza lipidowego, który oprócz skóry chroni również włosy. Czy zatem mamy zrezygnować z rozjaśniania włosów, z pięknych rudości i czerwieni na naszych głowach uzyskanych dzięki działaniom rozjaśniacza.

Jeszcze kilkanaście lat temu były na  rynku farby (głównie niemieckiej Londy), które bardzo skutecznie rozjaśniały  włosy – nikt wówczas nie zastanawiał się, że są to nie farby, ale typowe, silnie działające rozjaśniacze – wówczas jeszcze nikt tak bardzo nie interesował się różnymi, ważnymi składnikami farb, a producenci szli najprostszą drogą – farba miała malować, a że kosztem włosów klientki to było mało istotne w całym biznesie.

Wówczas nie było specjalnych odżywek ze wskazaniem gatunku włosów i jego stanu – najbardziej poszukiwaną odżywką była Subrina, produkt chyba byłej Jugosławii. Ta odżywka nie miała wskazań co do rodzaju włosów i wszyscy jej poszukiwali i chwalili.

Często dziewczynki rozjaśniają sobie włosy wodą utlenioną – używanie jej jako rozjaśniacza do włosów jest poważnym błędem – w rozjaśniaczu do włosów, w emulsji, do której dodaje się właśnie wodę utlenioną (od siły jej działania zależy tempo procesu rozjaśniania oraz o ile tonów rozjaśniacz  „wybieli włosy”

Rozjaśniać, ale w niewielkim stopniu mogą również niektóre środki naturalne – senna to rodzaj henny, która rozmieszana z wodą jest bardzo skuteczną odżywką do włosów, a jeśli dodamy do proszku sok z cytryny i pozostawimy taką mieszankę  na 12 godzin i po tym czasie nałożymy na 3-6 godzin włosy, to może się uda się rozjaśnić włosy o 2-3 tony. Oczywiście im włosy jaśniejsze, tym działanie henny skuteczniejsze.

Wśród środków naturalnych farbujących włosy na jaśniejsze tony znany jest rabarbar – niektórzy twierdzą, że rozjaśnia tylko ususzony korzeń rabarbaru, a inni, że również znane nam jadalne łodygi.

Nie warto rozjaśniać włosów przy pomocy rumianku, który znany jest z takich właściwości , ponieważ jest on bardzo wysuszający – ma silne właściwości ściągające. Podobnie dzieje się z wilgotnymi włosami posmarowanymi sokiem z cytryny i wystawionymi na ostre działania słońca  - tu znowu zachodzi taka sytuacja, że włosy nieco się rozjaśnią, o ile jasny jest ich naturalny kolor, ale bardzo się jednocześnie przesuszą, staną się suche i bez połysku.

Czy rozjaśnianie włosów jest także ich farbowaniem? I tak i nie. Osoby o ciemnych włosach muszą, aby uzyskać jasny kolor włosów zrobić dekoloryzację włosów. Natomiast osoba mająca naturalny średni blond może uzyskać 2-3 topnie jaśniejsze włosy – na przykład złoty blond, platynowy blond,  itp. i nie korzysta z rozjaśniacza ale z farby do włosów o odpowiednim kolorze.

Zresztą włosy po dekoloryzacji często wymagają także użycia farby o jasnym ale zdecydowanym kolorze, ponieważ dekoloryzacja daje nieciekawy odcień blondu – kiedyś nazywano to włosami utlenionymi.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Ozdoby do włosów

Spinki do włosów

Opaski na głowę