Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Piekiełko | Włosy
Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Jak powszechnie wiadomo, kobiety są bardzo mocno uczulone na punkcie urody i bardzo ważny jest dla nich wygląd zewnętrzny. Jednym z najważniejszych elementów kobiecego wyglądu zewnętrznego jest fryzura, dlatego bardzo nieprzyjemnymi stają się sytuacje, kiedy stojąc przed lustrem stwierdzamy, że zaczynają wypadać nam włosy.

Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. Część z nich jest związana z ich nieprawidłową pielęgnacją, pozostała część, to po prostu naturalna kolej rzeczy. U kobiet po menopauzie występuje tak zwane łysienie androgenalne (spowodowane dużą ilością androgenów w organizmie). W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić sposoby leczenia.

Przyczyną utraty włosów mogą być przeróżne stany chorobowe, (np. niski poziom żelaza we krwi, nerwice, zaburzenia hormonalne). W takim przypadku mamy do czynienia z tzw. łysieniem rozlanym. Schorzeniu temu towarzyszy uczucie napiętej skóry głowy.

Czasami zła pielęgnacja kobiecych włosów powoduje ich wypadanie. Zbyt częste używanie środków chemicznych może mieć destrukcyjny wpływ na damską fryzurę. Wszelkiego rodzaju lakiery, płyny do trwałej ondulacji oraz farby do włosów osłabiają je oraz powodują ich wypadanie.

Kolejnym powodem wypadania kobiecych włosów są zbyt częste zabiegi fryzjerskie. Przesadzanie z suszeniem, prostowaniem oraz innymi czynnościami związanymi z podwyższoną temperaturą, powoduje wysuszenie i osłabienie włosów, a co za tym idzie – ich wypadanie. Jest to bardzo niekorzystne dla kobiet.

To nie koniec informacji na temat wypadania kobiecych włosów. Kolejną przyczyną tego strasznego procesu może być ciąża. Jak wiadomo w okresie ciąży włosy kobiety mogą wypadać. Przyczyną tego jest ich słabe odżywienie. U zdrowych kobiet wypadanie włosów w ciąży jest zatrzymane. Niestety włosy takie w końcu kiedyś muszą zniknąć. Wypadają one po urodzeniu dziecka. Dzieje się tak za sprawą zmniejszenia liczby hormonów odpowiedzialnych za zahamowanie wypadania włosów. Poziom tych hormonów zmniejsza się po porodzie. W takim wypadku nie należy się tym specjalnie przejmować. Nie należy również zaprzestawać czesania i innych czynności. Jest to naturalna kolej rzeczy i po kilku miesiącach lub tygodniach sytuacja wróci do normy. Jeśli jednak nie stanie się tak, to pomoc lekarza okaże się nieodzowna.

Bywa i tak, że przyczyną takiego stanu rzeczy są geny. Jeśli w rodzinie danej osoby zdarzały się przypadki wypadania włosów u kobiet, to geny mogą zostać przeniesione na następne pokolenie. W związku z tym włosy u takich kobiet mogą, a nawet mają prawo wypadać. Niestety w takim przypadku żadna pomoc już nie istnieje. Trzeba się z tym pogodzić, że z genami jest ciężko walczyć.

Wypadanie włosów u młodych kobiet zazwyczaj nie ma poważnego podłoża chorobowego i jest przejściowe. Wystarczy ograniczyć pewne czynności lub zastosować odpowiednie kuracje (unikanie stresu, zdrowe odżywianie). W większości przypadków nawet pomoc lekarska nie jest potrzebna. Wystarczy tylko odpowiednia wiedza, którą można np. znaleźć w Internecie.

Jeśli mówimy już o utracie dużej ilości włosów u młodych kobiet lub łysieniu po menopauzie, to niestety pomoc lekarska jest niezbędna. Można oczywiście stosować preparaty na porost włosów, jednak większość z nich nie przynosi efektów. Czasami zdarzają się sytuacje, w których nic już nie pomoże i potrzebna jest peruka. Pocieszającym jest fakt, że kobiety łysieją w większości o wiele później niż mężczyźni. Bardzo często zdarza się również, że kobiety przez całe życie nie mają z tym problemów. Jak widać szansa na wypadanie włosów u przeciętnej kobiety jest bardzo niska (o wiele niższa niż u mężczyzn).

Dla wszystkich pań borykających się z problemem nadmiernego wypadania włosów wynaleziono różnego rodzaju odżywki, płukanki, specjalne szampony, czy też płyny na porost włosów. Czasami lepiej zapobiegać niż leczyć. Należy wtedy pamiętać, aby nie przesadzać z wszelakimi zabiegami fryzjerskimi oraz nadmiernym ich prostowaniem, suszeniem, częstą zmianą kolorów itp. Takie praktyki szkodzą włosom, przez co stają się one przesuszone, łamliwe i zaczynają wypadać. Podsumowując w większości przypadków głównym powodem wypadania włosów nie są czynniki naturalne, a ich nadmierne zniszczenie spowodowane złą tudzież niewłaściwą pielęgnacją. Oczywiście bywa i tak, że zdarzają się sytuacje, że włosy wypadają pomimo prawidłowej pielęgnacji, aczkolwiek objaw ten zazwyczaj niesie za sobą poważne skutki, a wypadające włosy, to znak, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com