fbpx

Pielęgnacja włosów w zależności od ich rodzaju

Pielęgnacja włosów w zależności od ich rodzaju

Każdego dnia wykonujemy określone czynności, które mają służyć dobremu prezentowaniu się naszych włosów. Myjemy, szczotkujemy, układamy w zależności od potrzeb. Każde włosy są jednak inne i w inny sposób reagują na te czynności. Poza tym należy zwrócić uwagę na rodzaj włosów. Innej pielęgnacji powinny być poddawane włosy suche, innej przetłuszczające się, zniszczone czy farbowane. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków może pogorszyć stan włosów i spowodować, że na przykład włosy będą się bardziej przetłuszczały, a włosy suche nie zostaną odpowiednio nawilżone.

Włosy suche są przeważnie bardzo delikatne, często bardzo szybko się łamią. Osobom, które mają takie włosy bardzo często borykają się również z ich nadmiernym wypadaniem, ponieważ każdy zabieg stylizacyjny należy wykonywać szczególnie delikatnie. Włosy te charakteryzują się bowiem brakiem warstwy lipidowej na ich powierzchni, której zadaniem jest ochrona ich przed czynnikami zewnętrznymi (takimi jak promienie UV, ocieranie). Powodów, przez które włosy mogą stać się przesuszone jest wiele. Najczęściej spotykanymi są nieumiejętnie wykonane zabiegi na włosy (na przykład rozjaśnianie), trwała ondulacja, chlorowana woda czy bardzo gwałtowne szczotkowanie. W przypadku tego rodzaju włosów należy szczególnie dbać o ich pielęgnację. Najlepiej wykonywać masaż skóry głowy, który pobudzi wydzielanie się serum i starać się używać kosmetyków, które zawierają jak największą ilość składników nawilżających, odżywczych. Łuska takich włosów jest bowiem rozchylona, przez co narażone są one na szybkie zniszczenie. Prawidłowa pielęgnacja może temu zapobiec. Należy również pamiętać o odpowiedniej diecie, bogatej w witaminę E, żelazo oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe.

Zupełnie innym typem włosów są włosy przetłuszczające się. Najczęściej problem ten pojawia się w takich okresach życia, gdy nie ma równowagi hormonalnej w naszym organizmie. Dodatkowo może wzmagać proces przetłuszczania się włosów ich częste dotykanie, stosowanie odżywek bez spłukiwania, zbyt długie przebywanie na słońcu. W przypadku tego typu włosów należy zwrócić uwagę, aby zachowywać ich estetyczny wygląd i dbać o codzienną pielęgnację. Włosy tego rodzaju bardzo często są przyklaśnięte i przylegają do skóry włosów przez co wyglądają mało efektownie. Najlepiej stosować do nich kosmetyki delikatne, do włosów przetłuszczających się, unikać odżywek bez spłukiwania i w ogóle odżywek w dużej ilości, suszyć chłodnym strumieniem powietrza, a po każdym myciu spłukiwać je chłodną wodą. Pomoże to w zachowaniu ich dobrego i zdrowego wyglądu. Warto również uważać, aby nie przesadzać z kosmetykami używanymi do ich stylizacji, nie mogą ich bowiem zanadto obciążać.

Włosy zniszczone należy traktować podobnie jak włosy suche, ze szczególną ostrożnością. Warto pamiętać o ich nawilżaniu i podcinaniu, aby zachowały zdrowy wygląd. Włosy farbowane natomiast równie często wymagają delikatnej pielęgnacji. Na szczęście na rynku pojawiają się linie kosmetyków, które przeznaczone są właśnie do włosów farbowanych. Niezależnie od rodzaju włosów powinniśmy pamiętać o jednym, że jeśli zapewnimy im odpowiednio dużo uwagi, mogą dobrze się prezentować i być naszą wizytówką.

Artykuł przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Ozdoby do włosów

Spinki do włosów

Opaski na głowę