fbpx

Ozdoby do włosów – etniczne spinki, grzebienie, koraliki i wstążki

Prawie tak długo, jak ludzie mają włosy, istnieją też różne akcesoria do ich ozdabiania. Historia ozdób do włosów takich, jak etniczne spinki czy koraliki, obejmuje różnorodne style. Akcesoria te przeznaczone są jednak nie tylko dla kobiet, ale też mężczyzn. Co warto wiedzieć o najważniejszych ozdobach do włosów?

Co warto wiedzieć o akcesoriach do włosów?

Tak naprawdę, dopiero od niedawna wracają do łask akcesoria do włosów takie, jak opaski czy orientalne spinki. Ciężko uwierzyć, ale dawniej trudno było gdziekolwiek wyjść na zewnątrz, bez wpięcia sobie czegoś we włosy. Niegdyś ozdoby we włosach miały tylko dziewczynki, w postaci np. motylkowych klipsów czy spinek w biedronki. Dziś akcesoria do włosów noszą wszyscy i wszędzie.

Ozdoby do włosów mają bardzo ciekawą historię. Jednak, ich główne założenie było praktycznie zawsze takie samo – upiększyć włosy. A więc, pełniły swoją ozdobną funkcję już od narodzin pierwszych starożytnych kultur na całym świecie, ozdabiając kolejne głowy kobiet i mężczyzn. Przyjrzyjmy się kilku elementom ozdobnym do włosów, które wpłynęły na ich dzisiejszy fenomen i popularność na świecie.

Starożytne pierścienie i opaski do włosów

Stały się one prekursorem współczesnych gumek do włosów. Dawno temu, w starożytnej Europie, pierścienie bądź opaski byłyby wykonane z litego złota i gliny, a także ozdabiane złotem. Podobny rodzaj akcesoriów używano w starożytnym Egipcie – jednak etniczne akcesoria do włosów robione były tam z alabastru, ceramiki lub jaspisu.

Dziś trudno nam sobie wyobrazić okrągłą opaskę, która przytrzymuje włosy z tyłu, nie będąc elastyczna. Jednak, właśnie tak było, dopóki nie wynaleziono gumy i miękkich materiałów. Całe szczęście, dziś nie musimy chodzić z ciężkim materiałem, który obciąża włosy. Etniczne spinki i opaski produkowane są bowiem tak, by jak najmniej czuć je było na głowie.

Warto wspomnieć, że etniczne opaski swoją historię zakorzenioną mają w czasach starożytnych. Mezopotamscy mężczyźni i kobiety używali niegdyś opasek na głowę, aby dobrze przytrzymywać włosy, nie pozwalając im opadać na twarz. W średniowiecznej Europie zaś, królewny używały metalowych opasek jako swego rodzaju korony. Na początku 1800 roku modne było też kopiowanie starożytnego greckiego stylu noszenia opasek, ale potem zastąpiły je kapelusze. Orientalne opaski szybko wróciły jednak do mody.

Wstążki do włosów

Chociaż zwykle myślimy o kokardkach i wstążkach, jako akcesoriach zarezerwowanych wyłącznie dla kobiet i małych dziewczynek, historia wstążek sięga czasów, gdy były one szczególnie popularne również na głowach panów! W XVII i XVIII wieku w Europie i obu Amerykach, wiązano nimi kucyki męskich peruk. Zauważyć to można szczególnie w filmach, które dotyczą czasów Ameryki kolonialnej.

Etniczne spinki do włosów

Dawniej bardzo modne były długie i orientalne spinki do włosów, ze zwisającymi z nich koralikami lub ozdobami. Spinki noszono od starożytnych czasów rzymskich. Etniczne spinki pojawiały się również w  XVII-wiecznej Japonii, gdzie damy nosiły modne szpilki kanzashi.

Niegdyś spinki do włosów służyły też jako sposób na utrzymanie porządku i symboliki społecznej. Oczywiście, były też idealnym sposobem na ograniczenie krępowania włosów, zwłaszcza w czasach wiktoriańskich. Wówczas kobiety nie miały sposobności, by pokazywać swoje rozpuszczone włosy.

Grzebienie dekoracyjne do włosów

Dekoracyjne grzebienie to ozdoby do włosów, których historia sięga epoki kamienia łupanego. W wielu różnych kulturach stosowano grzebienie dekoracyjne, aby zabezpieczyć włosy i utrzymywać je w jednej, dowolnej formie. W późniejszych czasach, małe grzebienie do włosów używano jako swego rodzaju mocowań do małych czapek (lata 50-te).

Koraliki do włosów

Tak samo popularne, jak etniczne spinki, są ozdobne koraliki do włosów. W dużej mierze, stanowią one kreatywny sposób ozdabiania warkoczyków i dredów, czerpiąc od afrykańskiej tradycji upiększania włosów. Koraliki jak najbardziej wpisują się w nowoczesne trendy, stanowiąc jeden z najbardziej ukochanych sposobów na ozdabianie włosów. Nie dość, że wpisują się w modny styl boho, to potrafią upiększyć każdą fryzurę – zarówno kobiecą, jak i męską.


Ozdoby do włosów

Spinki do włosów

Opaski na głowę