Metody walki z łupieżem

Piekiełko | Włosy
Metody walki z łupieżem

Uroda jest jedną z najważniejszych spraw dla kobiet. Nikt tak jak kobiety nie przykłada takiej wagi do wyglądu zewnętrznego. Ubiór, makijaż, włosy – tym elementom kobiety poświęcają najwięcej uwagi. Najważniejszym z nich są chyba włosy. To one w głównej mierze przyciągają uwagę mężczyzn.

Ich stan i ułożenie jest w związku z tym niezwykle istotne. Wszelkie problemy związane z włosami są dla kobiet wielką tragedią. Istnieje wiele problemów związanych z kobiecymi włosami (i nie tylko kobiecymi). Są nimi łupież, łysienie, choroby skóry głowy itp.

Łupież jest bardzo popularną chorobą włosów nie tylko u kobiet. Jest to problem, który potrafi być denerwujący i wstydliwy. Jej cechami charakterystycznymi są świąd oraz łuszczenie skóry głowy. Jedną pocieszającą wiadomością jest to, że nie jest to choroba zaraźliwa. Na każdy rodzaj tej choroby istnieje odpowiednia metoda leczenia. Dlatego nie należy się poddawać, ponieważ na problem ten istnieje wiele rozwiązań.

Aby opisać metody walki z łupieżem, to należy przez chwilę skupić się na jego przyczynach. Większość fachowców twierdzi, że choroba ta spowodowana jest przez grzyby żywiące się tłuszczem. Taki pasożyt mieszka w skórze głowy u większości zdrowych i dorosłych osób. Zasadniczo grzyb ten nie szkodzi, jednak czasami jego rozwój wymyka się spod kontroli. Grzyb taki żywi się łojem znajdującym się w skórze głowy. Wynikiem tego zwiększa się liczba martwych komórek skóry, które w połączeniu z brudem i łojem występują w postaci białych, tłustych płatów łupieżu. Oprócz tego mamy do czynienia ze świądem skóry głowy. Istnieje kilka innych chorób mających podobne objawy: łuszczyca, suchość skóry czy zapalenie skóry głowy. Zaleca się, aby odwiedzić dermatologa, który stwierdzi czy jest to łupież oraz jaki to rodzaj tej choroby.

Istnieją dwa główne rodzaje łupieżu. Pierwszym z nich jest suchy, bardziej widoczny, drugi jest tłusty. Drugi rodzaj jest o wiele trudniejszy do zwalczenia. Jest to spowodowane wzrostem aktywności gruczołów łojowych. Płaty łupieżu w takim wypadku mogą być żółtawe i tłuste.

Na szczęście każdy rodzaj łupieżu można zwalczyć, trzeba tylko rozpoznać rodzaj tej dolegliwości oraz zastosować odpowiednie metody. Dlatego w tym celu zaleca się udanie do lekarza dermatologa. Istnieje kilka rodzajów szamponów, które pomogą w walce z łupieżem. Jeśli jeden nie pomaga, to należy przejść do następnego. Należy zwrócić uwagę na składniki szamponu, które są bardzo ważne. Oto niektóre z nich:

Pirytioniany cynku, ketokonazol, siarczek selenu
- są to składniki antygrzybicze, zwalczają łupież spowodowany przez drożdże oraz grzyby. Dzięki temu łupież można zwalczyć szybko, jednak po jego wyleczeniu należy nadal regularnie używać szamponu, w przeciwnym wypadku nastąpi nawrót choroby.

Smoła węglowa - kolejny bardzo ważny składnik potrzebny do walki z łupieżem. Jest to produkt uboczny destylacji węgla. Stosuje się go w leczeniu łuszczycy oraz wszy.

Kwas salicylowy - szampony z tym składnikiem służą do zwalczania martwych komórek skóry głowy. Pomaga to odblokować pory.

Należy pamiętać, że jeśli łupież jest pod kontrolą, to należy używać dwa, trzy razy w tygodniu szamponu przeciwłupieżowego na zmianę z nawilżającym szamponem. W przypadku utraty skuteczności, szampon przeciwłupieżowy należy zamienić na inny. Nie mniej jednak, jeżeli żaden apteczny specyfik nie przynosi zamierzonych efektów należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Silniejsze środki służące do walki z łupieżem dostępne są wyłącznie na receptę.

Istnieją również domowe metody walki z tą nieprzyjemną chorobą. Wspomagają one walkę z łupieżem lub nawet mu przeciwdziałają. Oto one:

Olejek z drzewa herbacianego - posiada właściwości antygrzybicze, można zmieszać go z olejkiem do ciała oraz szamponem. Należy olejek wmasować w skórę głowy i zostawić na 15 minut. Bardzo dobra jest również kąpiel w olejkach, jak i masaż skóry głowy.

Płukanka z octu - ocet przywraca skórze głowy odpowiednie pH. Ma to bardzo dobry wpływ na skórę głowy (szczególnie, jeśli jest to ocet biały lub jabłkowy).

Istnieją również inne pośrednie metody walki z łupieżem. Należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu, walce ze stresem oraz należy zmniejszyć ilość produktów do stylizacji włosów.

Jak widać łupież jest bardzo poważnym problemem. Walka z nim powinna być konsekwentna. Należy stosować odpowiednie metody regularnie. Po ustaniu łupieżu należy nadal używać owych metod w celach profilaktycznych. Nie należy przerywać kuracji i poddawać się. Jeśli żadne metody nie pomagają to trzeba skonsultować się z lekarzem specjalistą, czyli dermatologiem, który na pewno pomoże. Dzięki dermatologowi można rozpoznać rodzaj łupieżu oraz dobrać odpowiednie metody walki z nim.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Menlupiez


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com