Jak chronić włosy przed słońcem?

Piekiełko | Włosy
Jak chronić włosy przed słońcem?

Kobiece włosy są bardzo ważnym elementem urody. Kobiety bardzo dużą wagę przykładają do ułożenia odpowiedniej fryzury oraz stanu włosów. Istnieje wiele metod pielęgnacji włosów. Należy pamiętać, że lepiej zapobiegać chorobom, zniszczeniu i wypadaniu włosów niż leczyć te dolegliwości. Jednym z ważnych elementów zapobiegania jest ochrona włosów przed słońcem.

Najgroźniejsze dla włosów bez nakrycia głowy są promienie UV w połączeniu z wodą, szczególnie z tą zawierającą chlor i sól. Składniki te mogą podrażniać skórę głowy oraz przyspieszyć reakcje chemiczne we włosach. Wiele osób uważa, że to tylko kłopot charakterystyczny w sezonie letnim. Niestety dotyczy on również osób korzystających z usług solarium oraz chodzących na basen.

Dużo kobiet uważa, że zanurzenie głowy ochładza ją i w ten sposób ochrania ją przed słońcem. Nic bardziej mylnego. Woda wypłukuje powłokę ochronną, przez co promienie słońca uruchamiają reakcję utlenienia. Proces ten przypomina rozjaśnianie włosów w salonie i jest bardzo dla nich szkodliwy, ponieważ je osłabia.

Również utrata koloru osłabia włosy. Naturalny pigment w pewien sposób chroni je przed słońcem. Włosy ze sztucznym pigmentem poddane działaniu słońca tracą szybciej kolor, połysk oraz ulegają bardzo szybkiemu zniszczeniu.

Wracając do tematu artykułu. Jak chronić włosy przed słońcem? Metod jest bardzo wiele. Ochrona włosów jest podobna do ochrony skóry przed działaniem promieni słonecznych. Odpowiednia ich pielęgnacja oraz ekrany słoneczne może pomóc w ochronie przed destruktywnym działaniem promieni UV. Przede wszystkim należy pamiętać o unikaniu promieni słonecznych, w takim wypadku bardzo pomocne są kapelusze oraz parasole przeciwsłoneczne.

Tak jak w przypadku skóry, dla włosów istnieją kosmetyki będące odpowiednikami kremów do opalania. Są to ekrany słoneczne. Zabezpieczają one włosy poprzez filtry takie same jak w kremach. Powinny one pozostawać na włosach (nie należy ich spłukać). Przykładami takich kosmetyków są mgiełki, olejki oraz część środków do stylizacji.

Jeśli chodzi o szampony, odżywki oraz maski, to można je porównać do balsamów po opalaniu skóry. Ich zadaniem jest również regeneracja oraz łagodzenie działania szkodliwych promieni słonecznych. Istnieją linie słoneczne do włosów. W porównaniu do zwykle używanych preparatów mają one większe stężenie substancji pielęgnujących, które łagodzą podrażnienia skóry głowy i nawilżają ją oraz oczywiście włosy.

Wyżej wymienione produkty powinny być stosowane podczas codziennej pielęgnacji latem (nie tylko na plaży, ponieważ słońce jest wszędzie takie samo, a ludzie są bardzo często narażeni na jego destruktywne działanie). Jednym z ważniejszych preparatów jest ekran słoneczny, który warto mieć zawsze przy sobie. Po kąpieli w wodzie słonej oraz chlorowanej należy kilka razy dziennie myć włosy szamponem (najlepiej po każdorazowym zanurzeniu czupryny w morzy czy w basenie).

Stosowanie się do powyższych zaleceń uchroni skórę głowy oraz włosy przed zniszczeniami oraz przed destrukcyjnym działaniem promieni UV.

Należy również wspomnieć o używaniu różnych środków do letniej stylizacji włosów. W znacznej części przypadków produkty do stylizacji włosów mogą być w okresie letnim bardzo szkodliwe. Chodzi głównie o preparaty zawierające alkohol. Lakiery oraz żele również są groźne, ponieważ przesuszają włosy, dlatego należy pamiętać o używaniu latem (a najlepiej to zawsze) produktów o pielęgnacyjnym działaniu - bez alkoholu.

W tym momencie należy obalić kolejny mit. Wiele kobiet sądzi, że naturalne suszenie włosów jest lepsze dla włosów aniżeli używane suszarki. Otóż niekoniecznie. Suszenie włosów na słońcu jest bardzo szkodliwe. Jeśli włosy są suszone na zewnątrz, to powinno odbywać się to w cieniu (pod parasolem etc). W przypadku używania suszarki, należy korzystać z chłodnego nawiewu.

Zniszczone włosy po lecie warto zregenerować. Można w tym celu udać się do fryzjera i skorzystać z zabiegów regenerujących. Zabiegi odżywczo-nawilżające wykonywane przez specjalistów mają o wiele lepsze działanie niż powszechnie znane specyfiki. Poza tym fryzjer służy fachową poradą oraz dysponuje sprzętem zwiększającym intensywność działania kosmetyków regenerujących włosy.

Jak widać nie tylko skóra, ale również włosy powinny być chronione przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Na szczęście na rynku istnieje wiele preparatów będących odpowiednikami kosmetyków do ochrony skóry przed słońcem. Oprócz tego zawsze można iść do fryzjera, który służy fachową pomocą. Należy pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Czasem również dobrze jest wydać trochę pieniędzy na efektywne zabiegi fryzjerskie, które pomogą bardzo szybko.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com