Henna - alternatywna metoda farbowania włosów

Piekiełko | Włosy
Henna - alternatywna metoda farbowania włosów

Malowanie włosów to teraz zjawisko powszechne – robi to zdecydowana większość kobiet oraz nawet do 10 % męskiej populacji. Współczesne farby do włosów, szczególnie te trwale koloryzujące nie są zupełnie obojętne dla włosów i nawet zapewnienia producentów, że zawarte w nich rożne specjalne składniki już chyba nikogo nie przekonają, że są one zdrowe dla włosów – zawierają amoniak i perhydrol i to zupełnie wystarczy do ich dyskwalifikacji.

Przed wiekami, już w starożytności kobiety również zmieniały kolor swoich włosów i najczęściej stosowały w tym celu henny. Henna to produkt naturalny, uzyskiwany z lawsonii, bezbronnej, rośliny rosnącej tylko w niektórych miejscach na świecie. Roślina ta występuje w Indiach, Iranie, Pakistanie, Afganistanie i w Afryce Północnej – tu pozyskiwana henna daje słabszy kolor niż ta z pozostałych rejonów.

Henna to jak już raz tu wspomniano całkowicie naturalny produkt, który jest najskuteczniejszy, gdy chcemy zmienić natężenie koloru własnych włosów, nadać mu blasku. Nie da się przy pomocy henny zmienić koloru włosów w sposób bardzo radykalny – jedynie w sytuacji włosów jasny blond na ciemne kolory lub odmiany rudości i czerwieni.. Bardziej zdecydowaną zmianę koloru uzyskamy stale używając danego koloru henny przez kilka tygodni.

Trudne jest do spełnienia marzenie brunetki lub szatynki w blond piękność poprzez malowanie włosów henną – skutecznej dekoloryzacji włosa możemy dokonać rozjaśniaczami, ale ze świadomością, że cała melanina we włosach została zniszczona i włosy nie mają żadnej ochrony przed promieniami UV, włosy mogą stać się suche i łamliwe. Jednak można rozjaśnić włosy przy pomocy senny, rodzaju henny, która nosi nazwę senny i może rozjaśniać włosy o jeden lub przy jasnych włosach nawet o dwa tony, ale wymaga to dodania do senny soku z cytryny. Senna ma przy tym właściwości niszczenia grzybów i bakterii.

Obecnie mamy oprócz henny kilka naturalnych dodatków, które modyfikują kolor henny, każdy, kto trochę poeksperymentuje z malowaniem włosów henną potrafi mieszając ją z dodatkami utrzymać fantastyczne odcienie barwy włosów. Te naturalne dodatki to indygo - barwnik intensywnie niebieski otrzymywany z liści indygowca barwierskiego i amla - barwnik otrzymywany z jagód (wysuszonych) Emblica officinalis oraz wspomniana już tu senna.

Wiele osób zniechęca już sama procedura malowania włosów henną – często papkę, która będzie nałożona na głowę musi być przygotowana na 8-12 godzin przed zabiegiem, następnie po nałożeniu na wilgotne włosy trzymać hennę nawet do 6 godzin. Niestety w wielu wypadkach kolor włosów, który uzyskamy może się różnić od tego , do którego dążymy. Należy dodać, że właściwy kolor włosów pojawi się na nich za około trzy dni od malowania, ponieważ henna się jeszcze w tym czasie utlenia i na przykład włosy, które w dniu malowania przypominają kolorem młodą marchewkę po utlenieniu bardzo mocno ściemnieją.

Ciemne kolory uzyskamy mieszając w odpowiednich proporcjach hennę z indygo (to ten sam barwnik, którym kiedyś barwiono wszystkie dżinsy). Tu jest taka zasada więcej henny – włosy bardziej rudo-miedziane, więcej indygo – kolor brązowy, z kolei zimny odcień brązu uzyskuje się mieszając hennę z amlą (¼ całości), przed samym barwieniem dodaje się nieco indygo. Henna kryje też siwe włosy – jeśli jest ich niewiele zazwyczaj udaje się to przy pierwszym farbowaniu, przy dużej siwiźnie czasami trzeba kilku zabiegów.

Czasami, aby dojść do właściwego koloru dla siebie trzeba eksperymentować lub poprosić o fachową pomoc.

Jak działa henna – otóż nie wnika ona w głąb włosa, nie niszczy naturalnego barwnika , lecz „oblepia” włosy z zewnątrz – wiąże się z keratyną i dzięki temu trzyma się powierzchni włosa, a od ilości keratyny zależy także odcień, jaki uzyskamy malując henną. Niestety czasami dla włosów bardzo delikatnych i cieniutkich (czasami są osoby mające włosy niemal jak dziecko) henna okazuje się kosmetykiem za ciężkim i to w dosłownym znaczeniu – włosy wyglądają jak oblepione, są przyklapnięte, źle się układają. Przy takich włosach trzeba zrezygnować z używania henny.

Henna ma właściwości ochronne i pielęgnujące, polecana jest do stosowania , gdy włosy są słabe i zniszczone – są specjalne preparaty z henny, które nie barwią włosów. Najpopularniejsza z nich to WAX.

I jeszcze jedna informacja, ważna dla osób dbających o zdrowie . Otóż naukowcy pokłócili się w sprawie barwnika zawartego w lawsonii bezbronnej. Naukowcy z Komisji Europejskiej oświadczyli , że barwnik w tej hennie jest trujący dla krwi i nerek i szkodliwie działa na DNA, natomiast naukowcy z Niemiec stwierdzili, że nie znaleźli nic co by w hennie szkodziło. Naukowcy niemieccy robili badania na wyciągu z lawsonii, a europejscy na syntetyczno- chemicznej substancji Lawson.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com