Farby roślinne – alternatywa dla farb chemicznych

Piekiełko | Włosy
Farby roślinne – alternatywa dla farb chemicznych

Strona 2 z 2

Trwałość

Pod względem trwałości farby roślinne śmiało mogą konkurować z farbami syntetycznymi, a nawet mają nad nimi przewagę - ponieważ nie szkodzą włosom, koloryzację można powtórzyć, gdy tylko pojawią się odrosty (nawet kilka dni po farbowaniu). Farby, które mają w składzie hennę, są bardzo trwałe, gdyż barwnik z tej rośliny (lawson) wnika do włosa i wiąże się z keratyną. Lawson nie uszkadza włosa, wręcz przeciwnie – w naturalny sposób go odżywia. Dzięki temu włosy zafarbowane henną są wzmocnione i intensywnie lśnią. Farby roślinne polecane są szczególnie osobom, które borykają się z wypadaniem włosów i problemami skóry głowy – zioła znacznie zmniejszą ich objawy. Inaczej jest w przypadku koloryzacji farbami chemicznymi, które bardzo osłabiają włosy. Po ich użyciu łuski zamykają się nieprawidłowo, a włosy stają się podatne na uszkodzenia w trakcie ich mycia i stylizacji. Tracą swój naturalny blask, stają się szorstkie i matowe oraz łatwiej wypadają.
Warto podkreślić, że czyste farby ziołowe bardzo dobrze radzą sobie z koloryzacją siwych włosów. Efekt farbowania produktami ziołowymi zależy m.in. od indywidualnej struktury włosów (cienkie włosy szybciej poddają się koloryzacji) oraz wcześniej stosowanych kosmetyków (te z silikonem utrudniają farbie pokrycie włosów). O tym, jak długo kolor się utrzyma, decyduje - podobnie jak w przypadku farb syntetycznych - częstotliwość mycia.

Bezpieczeństwo stosowania

Dlaczego warto odejść od farb chemicznych? Długotrwale stosowane oprócz tego, że niszczą strukturę włosów, prawdopodobnie mogą szkodzić zdrowiu. Według Naukowego Komitetu Doradczego Komisji Europejskiej (SCCPNFP) długotrwałe i częste farbowanie włosów środkami trwale koloryzującymi zwiększa u kobiet ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego. Ryzyko to rośnie w zależności od długości okresu stosowania farb i częstotliwości farbowania włosów, a podwaja się w przypadku używania środka trwale koloryzującego przynajmniej raz w miesiącu. Coraz częściej naukowcy donoszą, że stosowanie farb chemicznych zwiększa także ryzyko zachorowania na raka piersi. Zdrową alternatywą są zatem farby roślinne, które mogą być stosowane nawet przez kobiety w ciąży. Warto dokładnie czytać skład tych farb, aby mieć pewność, że nie zawierają żadnych chemikaliów, takich jak: utleniacze, konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty. Niestety wielu producentów promuje swoje farby jako naturalne, choć skład na opakowaniach mówi inaczej. Są to farby pseudoziołowe, gdyż zawierają małą ilość ziół, a dużo dodatków chemicznych barwników, soli metalu i innych chemikaliów. Dodatki te oblepiają włosy i przez to je osłabiają. Najlepszym wyborem będą farby, które składają się wyłącznie z czystych ziół w sproszkowanej postaci. Po zafarbowaniu nimi nasze włosy zyskają wyrazisty kolor, będą lśniące i bujne, czyli... będą przypominać piękne włosy kobiet orientu.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com