Czy farbowanie niszczy włosy?

Piekiełko | Włosy
Czy farbowanie niszczy włosy?

Farbowanie włosów wśród kobiet od bardzo dawna jest już powszechnym zjawiskiem. Nie służy tylko pokrywaniu siwych pasm, ale także poprawie naszego samopoczucia czy po prostu wyglądu. Jednak wiele z nas zapomina, iż włosy farbowane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim przeprowadzenia tego zabiegu zgodnie z instrukcją, aby zbytnio nie zniszczyć naszych kosmyków.

Dlatego tak wiele z nas narzeka, że farbowanie zniszczyło im włosy. Czy farbowanie niszczy włosy? Czy można jednocześnie mieć piękne i farbowane włosy? Na te pytania poszukamy teraz odpowiedzi.

Na czym polega farbowanie włosów?
Farbowanie jest chemiczną ingerencja w strukturę naszych włosów. Każdy chemiczny zabieg stosowany na włosach powoduje ich osłabienie, zły wygląd. Podczas koloryzacji włosów w ich strukturę wdziera się sztuczny barwnik wypierając z wnętrza naturalny pigment włosa. Oznacza to, że substancja chemiczna musi rozerwać osłonkę włosa.

Dlatego im częściej farbujemy włosy tym one stają się słabsze. Długoletnie stosowanie farb powoduje, że włosy stają się matowe, cienkie, rozdwajają się. Poza tym substancje zawarte w farbach powodują uczulenie. Dlatego tak ważne jest by przed koloryzacją włosów zrobić test skórny. Nie wolno tego lekceważyć, ponieważ alergia na środki chemiczne zawarte w farbie do włosów może powodować następujące skutki: pieczenie, podrażnienie, zaczerwienienie, a także opuchliznę czy obrzęk. Jeżeli mimo wyniku testu pozytywnego i tak dokonano koloryzacji uczulenie może zaatakować cały organizm, co w efekcie może spowodować zapalenie skóry.

Preparaty do farbowania
Aby farbowanie było jak najmniej szkodliwe dla naszych włosów, należy dobrać odpowiednią farbę do ich koloryzacji. Przy tym wyborze najlepiej zapytać o zdanie specjalisty, czyli fryzjera, który po uprzednim zbadaniu stanu naszych włosów doradzi nam odpowiedni preparat. W sklepach i drogeriach możemy znaleźć wiele preparatów do koloryzacji włosów, niekoniecznie musi to być farba. Do farbowania możemy zastosować szampony, żele, musy, spraye. Co prawda są one nietrwałe dlatego po kilku myciach barwnik zmywa się. Substancja barwiąca włos nie wnika w jego wnętrze, ale osadza się na jego powierzchni. Następnie można także stosować naturalne środki, którym jest np. henna. Stanowi ona wyciąg roślinny. Oczywiście jej zaletą jest to, że jest całkowicie naturalna. Z kolei do wad należy to, że nie można do końca przewidzieć jaki uzyskamy kolor po zastosowaniu tego preparatu. Są one nietrwałe, trudne do przygotowania, mogą również powodować uczulenie. Dlatego dziś już się ich raczej nie stosuje. Następnie farby półtrwałe są przeznaczone przede wszystkim do farbowania włosów siwych. Barwniki zawarte w tych preparatach nie niszczą osłonki. Nie zawierają one substancji rozjaśniających, nie można więc uzyskać efektu jaśniejszych włosów niż naturalne. Zwykle po kilku myciach kolor ulega wymyciu. Oczywiście najczęściej stosowane są farby trwałe. Włosy mogą być zarówno przyciemniane jak i rozjaśniane. Rozjaśnianie odbywa się za pomocą substancji wybielających. Utleniają one melaninę, co w efekcie powoduje, ze staje się ona bezbarwna. Następnie barwnik zawarty w farbie barwi ją na określony kolor. Z kolei jeśli farbujemy włosy na ciemny kolor nie wymagają one rozjaśniania. Dlatego zabieg ten jest bardziej bezpieczniejszy dla naszych włosów.

Oczywiście najbardziej narażone na uszkodzenia są włosy cienkie i słabe. Przy takich włosach może wystarczyć tylko jeden zabieg koloryzacji aby spowodować uszkodzenia struktury włosa. Powtarzanie tych zabiegów powoduje, że włosy wyglądają nienaturalnie, stają się sztywne, niepodatne na układanie, kruszą się i rozdwajają.

Pielęgnacja włosów farbowanych
Oczywiście należy pamiętać, że nie wystarczy pomalować włosy i problem z głowy. Teraz najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja. Dbanie o włosy to podstawa. Jednak należy pamiętać, że inne pielęgnacji potrzebują włosy ciemne, a innej włosy jasne. Preparaty do pielęgnacji włosów ciemnych mają za zadanie przede wszystkim nawilżać i ułatwiać rozczesywanie oraz układanie, ale również powinny utrwalać blask i poprawiać jakość fryzury. Ważne jest także aby te kosmetyki utrwalały kolor, co spowoduje, że będziemy rzadziej dokonywać zabiegu koloryzacji. Z kolei włosy rozjaśniane potrzebują preparatów, które odbudują zniszczoną osłonkę włosa. Poza tym muszą nawilżać, zmiękczać i chronić włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Najnowsze kosmetyki zawierają substancje wnikające miedzy uszkodzone łuski włosa. Poza tym preparaty pielęgnacyjne powinny zawierać substancje nadające włosom miękkość i elastyczność. Istotna jest regeneracja włosów za pomocą przeznaczonych do tego celu odżywek i masek o intensywnym działaniu.

Jak widać farbowanie ma niszczący wpływ na włosy, ale o również zależy od nas samych. Ważna jest prawidłowa pielęgnacja włosów oraz odżywienie. Farby koloryzujące zawierają wiele substancji chemicznych. A jak wiadomo każda chemia ma wpływ na nasze włosy, cało czy zdrowie. Dlatego nie należy wierzyć reklamom, których slogany mówią o nieszkodliwym działaniu farb lub wręcz o działaniu pielęgnacyjnym. Wniosek z tego jest taki, ze włosy należy farbować z rozsądkiem.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com