fbpx

Awangarda we włosach

Awangarda we włosach

Każdego dnia, gdy patrzymy na fryzury na naszych ulicach, zadać sobie możemy pytanie, czy jeszcze coś jest w stanie nas zaskoczyć? Trudno teraz znaleźć w propozycjach nawet największych kreatorów coś, co naprawdę zaskoczy i zachwyci.

Awangarda, która ma swoje odniesienie do sztuki, a moda jest na pewno jednym z odłamów sztuki, ma prostą definicję - avant garde to po francusku: „straż przednia”, w praktyce oznaczała na początku XX wieku odrzucenie tego co tradycyjne i stworzenie nowych wartości Awangarda oznacza więc w uproszczeniu  stworzenie czegoś zupełnie nowego.

Mamy poczucie, że już wszystko było,że w fryzjerstwie nie da się wymyślić zupełnie nowych trendów i częściowo wydaje się, że tak jest. Potwierdzają to po części najbardziej znani fryzjerzy, jak na przykład brytyjski stylista Jerome Hillion. Jego propozycje pozornie  awangardowe, tak naprawdę opierają się mieszaniu stylów i dodawaniu do tego jakiś drobnych elementów obcych stylom, które zostały wykorzystane. Jednak nawet jeśli tak jest, to i tak uznamy genialność stworzonych fryzur .

Ostatnio firmy produkujące farby próbują proponować nowe kolory włosów od różnych odcieni różu, przez czerwienie, fiolety – są to oczywiście dość odważne kolory, chociaż w tej chwili daleko im do awangardy. Chyba teraz nawet osoba nosząca zielone, czy niebieskie włosy nie zaskoczy nas, bo to już gdzieś widzieliśmy.

Oczywiście fryzjerzy proponują wiele stylizacji, które wymagają sporo odwagi, ale nie są one czymś nowym, czymś, co wprowadza coś zupełnie nowego, odrzucającego stare wzory i pomysły. Można mówić zatem o fryzurach odważnych, przebojowych, ale nie widać tak naprawdę prawdziwie awangardowych rozwiązań, bo nie są nimi udziwnione fryzury pokazywane na wybiegach.

Wielu fryzjerów próbuje przystosować propozycje z wybiegów do codziennej praktyki – taką jest podwójna fryzura – spodnia warstwa to tradycyjnie cięcie na pazia, włosy są pomalowane  na ciemny kolor, natomiast wierzchnia warstwa to dłuższe pasma, mocno postrzępione i wycieniowane i pomalowane na ostry miedziany kolor. Fryzura wygląda ładnie – ale na pewno wymaga dość częstych wizyt w salonie. Dość nietypowe rozwiązanie na jednym z pokazów zaproponowała Wella. Otóż, modelka miała włosy ostrzyżone na pazia, a cały trik polegał na nałożonej farbie – góra jest czarna, tworzy wręcz rodzaj kasku (robi to takie wrażenie)na boku włosy, poniżej „kasku” są pomalowane ma kolor miedziany, a cieniutki fragment grzywki na kolor platynowy. Artyzm tej fryzury polega na bardzo równych linia kolorów – pojawia się tylko jedno pytanie – jak długo taka fryzura wytrzyma w tak idealnym stanie?

W zasadzie było już niemal wszystko – i włosy golone na łyso i z wzorkami na łysej części, włosy mogą być ogolone na całej głowie lub na połowie – wzdłuż lub w poprzek. Były już włosy w połowie kręcone a w połowie proste i tu znowu dwie opcje – wzdłuż lub w poprzek oraz jeszcze jedna możliwość dół/góra. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych kobiety nosiły koki z precyzyjnie ułożonych, natapirowanych pasemek – dziś takie fryzury pokazywane są jako nowość, a to tylko powrót do przeszłości. Były  już łyse głowy mężczyzn, czasami z długą grzywką, czasami z zostawionym z tyłu pasmem włosów jak u Turków. Były włosy dwukolorowe, były pasemka i balejaże,cięcia asymetryczne, były płukanki w różu i fiolecie... właściwie wszystko już było... wszystko, dokąd ktoś nie wpadnie na jakieś awangardowe.

Jesteśmy już tak przyzwyczajeni do różnych ekstrawagancji, że nawet „cukierkowa awangarda”, czyli kolekcja fryzur "Candy Floss'" zaproponowana przez stylistkę  Anne Veck nie robi na nas jakiegoś wielkiego wrażenia, chociaż trzeba przyznać, że udało się jej stworzyć coś nowego (awangardowego), co w części da się naśladować na co dzień. Istotą tej stylizacji jest kolor – włosy są pomalowane na kolory, które znamy z zestawów kolorowych kredek – chociaż tak naprawdę dominuje tu kolor rudy, pomarańczowy, ale są przebłyski zielonego, żółtego i fioletu. Fryzury są  bardzo śmiałe, „napuszone”. Oprócz tych awangardowych propozycji, stylistyka czesze  kobiety w różnym wieku, proponuje im balejaże, ale wiele jej fryzur ma wręcz charakter romantyczny i bardzo kobiecy.

Ostatnio pojawił się co prawda nowy trend w modzie - włosy z odrostami.  Oczywiście odrosty są specjalnie robione i stylizowane i są nieco inne niż naturalne odrosty na malowanych włosach i wprawne oko rozróżni to co jest modą a co zaniedbaniem.

Coraz częściej styliści muszą stracić wiele energii, by świat czymś zaskoczyć i niejednokrotnie okazuje się, że to co pozornie jest nowością jest znane od tysiącleci, bo już 3 tysiące lat przed naszą erą dbano o ciekawe fryzury, a przez tysiąclecia nazbierało się wiele pomysłów na to, jak uczesać włosy.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men


Ozdoby do włosów

Spinki do włosów

Opaski na głowę