fbpx

W jaki sposób zaadaptować mieszkanie inspirowane Indiami?

W jaki sposób zaadaptować mieszkanie inspirowane Indiami?

Jesteś fanem Indii oraz zapalonym podróżnikiem, który właśnie w Indiach odnalazł swoje miejsce na Ziemi? Nie masz niestety możliwości, aby zamieszkać w ukochanym kraju? Jest na to pewien sposób! Możesz kulturą indyjską zaadaptować swoje mieszkanie w Polsce tak, by poczuć się zupełnie jak w… ukochanych Indiach!

Czym charakteryzuje się aranżacja wnętrza inspirowanego Indiami?

Jeżeli chcesz zaaranżować przestrzeń domu jednorodzinnego na styl indyjski musisz liczyć się z tym, że orientalna stylistyka charakteryzuje się mocnymi kolorami oraz kontrastowymi zestawieniami. Indie są jednym z najbarwniejszych krajów świata – a więc, adaptacja pomieszczeń w domu również musi być dość… odważna. Motywem przewodnim w Twoim domu powinny zostać orientalne dodatki i akcesoria rodem z Indii, np. biżuteria etniczna czy też indyjskie ozdoby.

Warto indyjski akcent wprowadzić zwłaszcza w część dzienną mieszkania – będzie to bowiem najbardziej rodzinna i przytulna część projektu domu jednorodzinnego. Może więc w centrum części dziennej stanąć chociażby miękka i duża sofa, inspirowana akcentami indyjskimi. A co powiesz na oryginalną komodę pod telewizor, stworzoną z egzotycznego drewna? Indywidualność wnętrza inspirowanego kulturą Indii podkreślą wszelakie, egzotyczne dodatki, dopełniające tę niecodzienną aranżację. Właśnie te „szczególiki” będą decydować o wyjątkowym charakterze wnętrza. Warto kolorowe dodatki ustawić na tle jasnych barw i ścian – bądź zrobić zupełnie na odwrót. Kolorową mozaikę na ścianie czy podłodze uzupełnić można też o delikatne, jasne meble.

Światło, kolory i ornamenty

W orientalnym wnętrzu inspirowanym Indiami ogromną rolę odgrywa oświetlenie. Warto więc, żeby aranżować możliwie jak największe wnętrze projektu domu. Ważne, żeby aranżacja uzupełniona była o maksymalne doświetlenie naturalnym światłem – zatem, liczą się duże okna.

Właśnie dlatego aranżacja orientalna powinna zostać najbardziej szczegółowo dopracowana w salonie, gdzie okna zazwyczaj są… największe! Pamiętaj, że odpowiednio dobrane światło będzie modelowało i kreowało przestrzeń wokół, pozwalając wprowadzić do tego wnętrza szczyptę egzotyki oraz… tajemnicy! Możesz więc na całej powierzchni części dziennej zaplanować np. równomiernie rozłożone halogeny. Z kolei kolory, jakie powinny znaleźć się we wnętrzu inspirowanym Indiami, powinny być dość intensywne, soczyste i kontrastujące ze sobą. Mile widziane na ścianach są: złoto, granat, butelkowa zieleń, żółć, pomarańcz, czerwień.

Pamiętaj o tym, że inspiracje indyjskie nie są do końca kierunkiem dla każdego. Wiadomo – kolorowy „miszmasz” zachwyca nie jednego, jednak często prowadzi również do niezłego… zawrotu głowy! Dlatego, kolorami i ornamentami zadowolą się na co dzień osoby kochające dalekie i egzotyczne podróże, a także orientalne dodatki wnętrzarskie. Właśnie w tego typu aranżacjach bardzo często lustra zdobione są ażurowymi konstrukcjami, drewno ma rzeźbione ornamenty, a złoto spotyka się z aksamitem.

Indyjskie dodatki w postaci mebli

Jeżeli chodzi o meble inspirowane Indiami, warto będzie postawić chociażby na miękkie pufy i sofy, jakie przepełnione będą jak największą ilością kolorowych, puszystych poduszek. W Indiach najchętniej wypoczywa się możliwie blisko podłogi, więc w salonie możesz ułożyć poduszki do siedzenia… na ziemi właśnie. W części dziennej warto będzie także ustawić komody z drewna egzotycznego, jakim jest np. drewno tekowe lub mangowe, ozdobione rzecz jasna… ornamentami! Stolik może mieć złote akcenty i ażurową konstrukcję, a lustro bogato zdobione i możliwie duże.

Nie bój się też postawić na mocne i wyraziste kolory w salonie, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Co powiesz na soczyście pomarańczowe ściany? A może granatowa tapeta ze złotymi ornamentami? Indyjskie aranżacje wymagają sporej odwagi – szczególnie, kiedy wcześniej posiadałeś salon np. typowo w skandynawskim stylu. Jeżeli chodzi o podłogę – im ciemniej, tym… lepiej! Oczywiście, pod meblami powinien pojawić się również klimatyczny, orientalny dywan – koniecznie z frędzlami!

Pomieszczenia w projekcie domu, inspirowane Indiami

Oprócz części dziennej, możesz oczywiście skupić się również na innych pomieszczeniach:

  • sypialnia – do indyjskiej sypialni idealnie pasować będzie… zdobione łoże z baldachimem! Jeżeli nie masz na nie miejsca, wybierz łóżko klasyczne, ale obite ciemną tapicerką. Na łóżko warto będzie zarzucić kapę zdobioną w tłoczony wzór bądź ornamenty. Co do dekoracji – warto będzie postawić na ażurową lampkę, biżuterię etniczną wystającą z kuferka oraz klimatyczne, złote lusterko.
  • przedpokój – możesz ustawić w nim drewnianą komodę na nóżkach, jaka będzie zdobiona złotymi malunkami. Dodaj do tego indyjski dywan czy ciekawy wieszak na ubrania. A może masz jeszcze miejsce na okrągły stolik? Właśnie na nim będzie można odkładać torebkę czy klucze.

Nie zapominaj o tym, że kolorowe aranżacje zapewnić mają w Indiach dobrobyt i szczęście! Właśnie dlatego wnętrza mieszkań w tym kraju są tak bogato ozdabiane. Jeżeli całkowicie chcesz przenieść indyjską kulturę do swojego domu jednorodzinnego, nie bój się więc ornamentów, złoceń i wyrazistych barw! Właśnie one cechują bowiem prawdziwe… indyjskie mieszkania!


Biżuteria etniczna