Każdy słyszał o zaletach jogurtu, ale, aby zapewnić organizmowi jeszcze więcej korzyści, warto pić zamiast niego napój lassi, zalecany już przez starożytną indyjską medycynę, a do tego niezwykle prosty w przygotowaniu. W Indiach historia lassi sięga około 2000 lat przed naszą erą; pierwsze wzmianki o napojach mlecznych i jogurtowych pojawiły się w Indiach w okresie wedyjskim (wówczas powstawały Wedy, święte księgi hinduizmu). Napój lassi był ofiarowywany bogom, jako że przysługiwały im tylko najlepsze produkty, a do takich należały wówczas wyroby mleczne.
Lassi pochodzi z regionu Pendżab na subkontynencie indyjskim, a nazwa w języku pendżabskim oznacza jogurt zmieszany z wodą. Napój jest tradycyjnie wytwarzany na bazie „dahi”, produktu z kwaśnego mleka, odpowiednika jogurtu. Do wyrobu dahi używa się mleka krowiego, bawolego albo koziego. Dahi obok ghi (rodzaj masła klarowanego) jest produktem spożywczym znanym od co najmniej 5000 lat.
W rejonach, gdzie bawoły azjatyckie są głównymi zwierzętami hodowlanymi w gospodarstwach rolnych, dahi wytwarza się z mleka bawolic. Zawiera ono więcej tłuszczu niż mleko krowie, dlatego jogurt dahi jest bardziej gęsty. Aby przygotować lassi, dahi miesza się z wodą, przyprawami i czasem z owocami.
W bogatych domach podawano ważnym gościom na znak uszanowania słone lassi jako napój, jako że woda albo herbata byłaby zbyt pospolita. W domach arystokratów powstawały słodkie i owocowe lassi, łączące przyjemne orzeźwienie z właściwościami prozdrowotnymi. Lassi było najbardziej rozpowszechnionym środkiem leczniczym, zwłaszcza w przypadku chorób reumatycznych o charakterze zapalnym. Poza tym, ten napój był uważany również za afrodyzjak dla kobiet i mężczyzn. W wielu regionach Indii do tej pory jest obowiązkowo obecny na świątecznych przyjęciach.
Prawdopodobnie pierwsze lassi przyrządził przed tysiącami lat jakiś kreatywny pendżabski pasterz, który dodał do kwaśnego koziego mleka trochę wody, odrobinę soli i dokładnie wszystko wymieszał. Najwyraźniej napój spodobał się nie tylko jego pobratymcom, jako że w ciągu wieków rozprzestrzenił się szeroko na całe północne Indie i Pakistan, a później także do Wielkiej Brytanii i innych krajów, wchodzących w skład Imperium Brytyjskiego. Niemal każdy azjatycki kraj ma swój własny przepis na lassi, a do głównych wariantów tego napoju należą:
Indyjskie lassi ma swoje odpowiedniki w innych krajach:
Składniki:
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać mikserem, przygotować świeżo przed podaniem.
Składniki:
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać mikserem, przygotować świeżo przed podaniem.
Kulhar, albo kulhad, matir bhar, zwany shikora, to tradycyjny kubek ceramiczny bez uchwytu pochodzący z Azji Południowej. Kulhary mogły być używane w regionie przez ostatnie 5000 lat od czasów cywilizacji Doliny Indusu. Podawano w nich zwykle gorące napoje, jak herbata, którym nieszkliwione naczynia nadawały swoisty ziemisty aromat. Kulhar służy również do picia mleka albo lassi.
Popularność napoju lassi przyczyniła się do wzbogacenia form jego podawania. Ponieważ w Indiach lassi jest czymś więcej niż tylko klasycznym napojem jogurtowym – orzeźwia, łagodzi smak ostrych potraw, wspomaga trawienie oraz wykazuje wiele innych pozytywnych działań – znaczenie ma również odpowiednie naczynie. Oprócz kubków ceramicznych i szklanych, istnieją eleganckie, pięknie zdobione indyjskie kubki ze srebra, posrebrzanego metalu lub mosiądzu. Ręcznie wykonane naczynia z geometrycznym lub roślinnym, grawerowanym ornamentem doskonale podkreślają charakter i smak starożytnego napoju lassi.
© Piekielko.com