Kobieta a może Baba - wybór należy do Ciebie

Piekiełko | Rozmaitości
Kobieta a może Baba - wybór należy do Ciebie

Każda z Nas ma wolny wybór. Dostała go w prezencie od natury i według własnego uznania może wybierać - Jaką Kobietą chcę być?

 • taką, która robi karierę zawodową?
 • taką, która chce zachować swoją niezależność i posiada określone poglądy polityczne ?
 • taką, która kreuje swoją przyszłość ?
 • taką, która godzi swoje zainteresowania i pracę zawodową z macierzyństwem ?
 • taką, która opiekuje się swoimi dziećmi w domu ?
 • taką, która godzi się na bycie "babą" i "kurą domową" wbrew sobie ?
 • taką, która jest "babą" i "kurą domową" bo jest jej tak wygodnie ?

Aby wybór należał do NAS trzeba sobie stawiać powyższe pytania zanim wkroczymy w dorosłe życie, bo może okazać się, że nieprzygotowane stracimy kontrolę nad swoją przyszłością i same zamienimy się z Kobiety w przysłowiową Babę.

Czy można przygotować się tak, aby być spełnioną w wybranym przez nas modelu życia ?

Jak mantrę trzeba sobie powtarzać, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Sukces tkwi w pewności siebie.
Kobieta pewna siebie to Kobieta zadowolona z życia. Jaki jest jej sekret ?

 • wierzy w swoje możliwości
 • zna swoje słabe i mocne strony
 • ocenia swoje możliwości pozytywnie, acz realistycznie
 • ma poczucie kontroli nad swoim życiem
 • wierzy, że osiągnie to, co zaplanuje
 • działa niezależnie od aprobaty innych, choć liczy się z ich opiniami

Mówiąc w skrócie nie wolno koncentrować się na swoich wadach i wyolbrzymiać ich bo Kobieta, której brak pewności siebie, jest...

 • zdenerwowana
 • narażona na stresy
 • pełna wątpliwości
 • silnie uzależniona od oceny innych

O drobnych niepowodzeniach trzeba myśleć z rozbawieniem. Nie wolno pozwolić, by popełnione błędy urosły w Naszej wyobraźni do rozmiarów katastrofy. Z każdego błędu wyciągnąć odpowiednie wnioski. Co wieczór pomyśleć o czymś, co ci się udało. Takie ćwiczenie sprawi, że po pewnym czasie zaczniesz myśleć o sobie jako o kimś sympatycznym i godnym zaufania. Jeżeli należysz do tych, którym brak pewności siebie... nie martw się ! Pewność siebie nie jest cechą wrodzoną, można się jej nauczyć.

Ciekawym i zadziwiającym zjawiskiem jest postrzeganie Kobiety przez media... Telewizyjne seriale utrwalają w społecznej świadomości przekonanie, iż kobieta powinna godzić obowiązki zawodowe z domowymi. W "Klanie" Grażynka to po prostu przykład superherosa: sprząta, zajmuje się dziećmi, rozwiązuje z nimi zadania, łagodzi wszystkie domowe konflikty, pracuje zawodowo, a także jest obiektem westchnień pewnego taksówkarza. Tak samo Hanka Mostowiak - bohaterka serialu, który bije wszelkie rekordy oglądalności. Bizneswomen z małego ekranu to zwykle kobiety nieszczęśliwe, rozdarte wewnętrznie (patrz: Monika Ross, Magda M.) - zgodnie z regułą, iż udana kariera zawodowa nie idzie w parze z ciepłem domowego ogniska.

W realnym życiu kobiety napotykają wiele przeszkód podczas pięcia się po szczeblach kariery zawodowej. Segregacja płciowa doprowadza do podziału zawodów na męskie i żeńskie, ale także utrudnia dobrze wykształconym kobietom objęcia wysokich stanowisk Efekt szklanego sufitu czy sticky door próbuje zwalczać się promowaniem równości płci, ale takie akcje nie spotykają się zbyt wielkim oddźwiękiem ze strony mężczyzn. Dlaczego się tak dzieje, że panowie pozostają zawsze w sferze deklaracji i pięknych słów o równouprawnieniu? Przyczyna jest bardzo czytelna - mężczyzna boi się "wolnorynkowej" Kobiecej konkurencji. Zdaje sobie sprawę, że kobiety są lepiej "wewnętrznie zorganizowane" i kiedy zaczynają działać robią to z niewyobrażalną wręcz determinacją i poświęceniem, jednocześnie godząc wszystkie nałożone na nie obowiązki.

Powszechnie panuje opinia na temat gorszego wynagradzania kobiet na polskim rynku pracy. Badania HRK PARNTERS S.A. potwierdzają tę tezę, ale !!! dowodzą jednak także, że faktyczne dysproporcje w zarobkach są nieznaczne. Najmniejsze rozbieżności między płacami kobiet i mężczyzn występują na stanowiskach kierowniczych. Przeciętna płaca zasadnicza mężczyzny jest tu o niespełna 2% wyższa niż uposażenie kobiety na tym samym stanowisku. Co ciekawe, kobiety są poszkodowane jedynie w przypadku stanowisk kierowniczych wysokiego szczebla. Na stanowiskach menedżerskich szczebla średniego i niższego same są opłacane lepiej niż mężczyźni.

Większe różnice trudno dostrzec także na stanowiskach pracowników liniowych. Zarobki mężczyzn przekraczają tu o niewiele ponad 3% wynagrodzenia kobiet.
Płeć zaczyna nabierać znaczenia w przypadku stanowisk dyrektorskich, gdzie mężczyźni uzyskują przeciętnie o 6% większe zarobki. Na najwyższym szczeblu zarządzania, wśród osób z poziomu członków zarządu, dysproporcje pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn są jeszcze większe i sięgają nawet 15% na korzyść panów. Duże różnice można zauważyć także na stanowiskach specjalistycznych, gdzie kobiety zarabiają przeciętnie o 10% mniej niż panowie. Generalna przewaga mężczyzn pod względem wysokości zarobków nie oznacza, że nie ma stanowisk, na których to kobiety są górą. Co więcej, na każdym poziomie stanowisk znaleźć można kilka pozycji, na których przeciętne płace kobiet są zdecydowanie wyższe od przeciętnych płac mężczyzn. Na przykład kobiety zajmujące stanowisko Dyrektora ds. Administracyjnych zarabiają o 30% więcej od swoich kolegów zatrudnionych na tym samym stanowisku. Kierownicy ds. Transportu otrzymują o 100%, Specjaliści ds. Produktu o 20%, a Sekretarki o 70% wyższą płacę, jeżeli są kobietami. Najjaskrawiej przewaga panów jest natomiast widoczna na stanowiskach Dyrektorów Głównych Księgowych, Kierowników ds. Finansowych, Specjalistów Techników Serwisu oraz Pracowników ds. Informatyki, gdzie wynagradzani są odpowiednio o 45%, 69%, 86% i 50% lepiej niż kobiety zajmujące te same stanowiska.

Jak w tym wszystkim kobieta ma się odnaleźć i nie zwariować? Recepta jest tylko jedna: należy być sobą i kierować się tylko własnymi pobudkami. Nie porównywać się do mężczyzn bo mężczyzna nigdy nie będzie tak doskonały jak KOBIETA. Każda z nas jest wyjątkowa, inna - jeżeli pokochamy i zaakceptujemy siebie to niewątpliwe będzie to nasz największy sukces bo

 • współczesna Kobieta powinna być przekonana o swojej wyjątkowości i niepowtarzalności.
 • współczesna kobieta musi podołać wielu wyzwaniom.

Minęły już czasy kamienia łupanego, kiedy to rola niewiast ograniczała się tylko do wykonywania obowiązków domowych, bycia kochającą i czułą matką. Obecnie przedstawicielki płci pięknej NIE muszą spełniać ról tylko i wyłącznie "wielofunkcyjnego robota domowego". Model gospodyni realizującej się w życiu jedynie jako matka i opiekunka domowego ogniska już dawno odszedł do lamusa. W dzisiejszych czasach coraz więcej pań realizuje się zawodowo, chce podwyższać swoje kwalifikacje. Cechuje je stanowczość, wysokie wykształcenie, nie można im odmówić ambicji czy determinacji.

Jak mówi hinduskie przysłowie:

 • KOBIETA jest dwa razy piękniejsza od mężczyzny.
 • Czterokroć góruje nad mężczyzną sprytem i ostrożnością.
 • Sześciokroć zdecydowaniem i śmiałością
 • Ośmiokroć porywczością i rozkoszą w miłości...

Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com