fbpx

Bunt pokoleniowy w cieniu paranormal romance

Bunt pokoleniowy w cieniu paranormal romance

Pokolenie zbuntowanych nastolatków stoi przed ogromną szansą wykorzystania fenomenu literatury paranormal romance. Młodzi ludzie mogą wybierać pomiędzy sagą o wampirach, upadłych aniołach czy wilkołakach. Do popkultury na trwałe weszli już Patch i Nora, Edward i Bella czy też wampiry z Morganville. Bohaterki książek wybierają zakazaną miłość!

Wszystko zaczęło się w USA, gdzie Stephanie Meyer w książkach dla młodzieży podjęła tematykę ponętnych wampirów o dobrodusznym usposobieniu. Becca Fitzpatrick pisze natomiast o aniołach – a właściwie upadłych aniołach. Nieprzeciętne istoty zawsze uwikłane są w tragiczną miłość do ludzi. Zakazane uczucie młodych dziewczyn do wampirów i wilkołaków pociąga za sobą bardzo trudne wybory. Nastoletnie dziewczyny, zwyczajne licealistki i gimnazjalistki, muszą wybierać pomiędzy śmiertelnością a nieśmiertelnością, gwarantowaną przez nadnaturalnych ukochanych.

Wampiry i anioły

Literacką burzę zapoczątkowała Stephenie Meyer sagą Zmierzch, kontynuując opowieść o miłości wampira Edwarda i nastolatki Belli w książkach: Księżyc w nowiu, Zaćmienie, Przed świtem. Bella, która przeprowadziła się do małego deszczowego miasteczka Forks, początkowo spotyka się z wrogością ze strony Edwarda. Od przyjaciela z dzieciństwa Jacoba Blacka, dowiaduje się, że Edward jest wampirem. Nie pije jednak krwi ludzi, a jedynie krew zwierząt. Bella zakochuje się w Cullenie, nie jest jednak pewna jego uczuć. Rozdarta jest pomiędzy zwyczajnym życiem a zakazaną miłością. Ich uczucie odwołuje się do wiecznego konfliktu pomiędzy światem ludzi i wampirów. Zakochani nie mogą przecież przeżyć miłosnego zbliżenia.

Bella w imię miłości gotowa jest poświęcić nawet własne życie. Nie chce dorastać, starzeć się, pragnie jedynie poczuć zakazaną bliskość Edwarda. Cullen podczas balu absolwentów odmawia Belli przemiany w wampira. Ich miłość jest niemożliwa. Bella nie będzie przecież żyć wiecznie. W Zaćmieniu Swan musi wybrać pomiędzy miłością przyjaciela Jacoba, który jest dla niej słońcem i powietrzem, a miłością do wampira, który jest dla niej narkotykiem. Wybierając miłość Edwarda, Bella będzie musiała ukrywać na zawsze swoją tożsamość.

Saga Zmierzch to klasyczny romans, ubrany w kostium pseudo grozy. Już sama okładka Zmierzchu jest symboliczna. Znajduje się na niej jabłko, czyli zakazany owoc, którym jest miłość człowieka do wampira. Aż do ostatniej części sagi, uczucie łączące Edwarda i Belle jest platoniczne. Zbliżenie fizyczne mogłoby wzbudzić w Edwardzie żądnego krwi wampira. Dlatego też bohaterowie ograniczają się tylko do pocałunków. Książka wyrasta tym samym z popkultury lat 80-tych, kiedy horrory pełniły funkcję metafory obyczajowej. Zderzenie świata wampirów i ludzi kryje w sobie ogromy ładunek dramaturgiczny. Bohaterowie muszą wybierać życie na pograniczu, ponieważ ich miłość jest zakazana.

O miłości anioła do zwykłej dziewczyny opowiadają książki amerykańskiej autorki bestsellerów Becki Fitzpatrick. Saga Szeptem stała się światowym fenomenem. Uczucie Nory i Patcha uwikłane jest w konflikt świata ludzi i upadłych aniołów. Nora Grey, dziewczyna z małego miasteczka Coldwater nie wierzyła w miłość. Dopiero pojawienie się aroganckiego i nieziemsko przystojnego Patcha pozwoliło Norze na doznanie prawdziwego uczucia. Nora nie wie jednak, komu może zaufać naprawdę, postępowanie Patcha nie jest jednoznaczne. Ponadto nie wiadomo skąd pochodzi, kim są jego rodzice. Grey trafia w sam środek odwiecznej walki dobra ze złem. Jej wybór, może kosztować ją nawet własne życie. Na bohaterkę czyha ciągłe niebezpieczeństwo, którego nie można w łatwy sposób wytłumaczyć. Ta jednak wybiera uczucie.

Życie Nory odtąd będzie już dalekie od ideału. Ta jednak nie rezygnuje z miłości do Patcha, który staje się także jej Aniołem Stróżem. W drugiej części sagi Szeptem – Crescendo, Grey pragnie zgłębić tajemnicę śmierci swojego ojca. Niestety, w te wydarzenia zamieszany jest Patch. Nora zadaje coraz więcej pytań, na które Patch nie chce odpowiadać. Grey nie wyobraża sobie nawet jak mroczne tajemnice skrywa jej ukochany. Od miłości do nienawiści jest jednak bardzo blisko. W końcu zakochani się rozstają. Patch związuje się z największym wrogiem Nory, Marcie Millar. Nora zastanawia się, czy zrobił to dla jej dobra, czy też rzeczywiście przestał ją kochać. Fitzpatrick w niezrównany sposób plącze wątki, wzbudzając w czytelniku poczucie niepewności. Grey poszukuje odpowiedzi na własną rękę. Najlepiej przecież liczyć na samą siebie.

Ten stan nie może trwać zbyt długo, ponieważ romans z własnym aniołem stróżem jest dla Nory bardzo pociągający. Dla Patcha jest ratunkiem. Dzięki opiece nad Grey został wyrwany z otchłani upadłych aniołów. Nora i Patch nie mogą być ostatecznie razem, ponieważ jest to niezgodne z kodeksem anielskim. Jak jednak odrzucić miłosne przeznaczenie? Patch może utracić wszystko. Jeżeli podda się uczuciu zostanie ponownie zepchnięty do piekła. Miłosne napięcie zgodnie z tytułem książki jest stopniowo dozowane. Nora jest w ciągłym niebezpieczeństwie. Patch nieprzerwanie czuwa jednak nad nią, choć wie, że wykracza przeciwko nakazom archaniołów. Czy miłość Patcha i Nory zwycięży? Z niecierpliwością czekamy na ostatni tom zatytułowany Silence. Książka w USA ukaże się już w październiku 2011.

Zwyczajnie niezwyczajni

Miłość pochłania młodych ludzi, dla których nie ma żadnych przeszkód. Każda z książkowych bohaterek gotowa jest poświęcić nawet własne życie, aby tylko zdobyć swojego ukochanego. Młodzi mężczyźni pochodzą zazwyczaj ze świata nieśmiertelnych. Miłość, jaka spotyka zakochanych jest zakazana, ale i tak bohaterowie przekraczają wszelkie granice. Czytelnik z pasją chłonie kolejne mroczne tajemnice. Lubimy przecież niepewność, w końcu wzbudza w nas strach, za którym tęsknimy.

Pokoleniowy bunt młodych ludzi odwołuje się do nurtu paranormal romance, który jako gatunek literacki łączy zwyczajny wątek miłosny z nadnaturalnymi elementami. Sięgając znacznie głębiej, bo aż do powieści gotyckiej. Odrodziła się ona dzięki rewolucji technolo­gicznej i łatwości dostępu do publikacji. Poprzez podjęcie tematyki obowiązku wobec rodziny, walki dobra ze złem i trudnej miłości, stała się w pełni akceptowana przez młodych ludzi.

Psycholog Sabina Stodolak mówi: fanki literatury wyrastającej z nurtu paranormal romance czują się związane z bohaterkami. Identyfikują się z nimi, bo Nora i Bella są takie same jak one – zwyczajne. Jednocześnie, bohaterki dzięki pełnej przeszkód miłości dotykają niesamowitości, która przyciąga. Dlaczego? Współczesny świat nie dostarcza młodym i romantycznym dziewczynom wrażeń. Nie ma wyjątkowych nastolatków – większość z ich rówieśników jest do bólu zwykła, nudna i z trądzikiem. Nie ma tajemnicy – wiara sprowadza się do gwiazdkowych prezentów i Radia Maryja. Trudno się dziwić zatem, że te cechy uosobione w pięknym i wrażliwym bohaterze: wilkołaku czy wampirze są dla czytelniczek tak pociągające.

Czy wyobrażacie sobie, że mogłybyście poświęcić wszytko, aby być w związku z wampirem, wilkołakiem czy aniołem? Na to gotowi są tylko wybrańcy losu. Dlatego bardzo chętnie sięgamy po mroczne romanse. Czytając możemy przekroczyć ograniczenia stawiane przez rodzinę, przyjaciół, sąsiadów. Możemy na chwilę zapomnieć o obawach, że nasza sąsiadka plotkowałaby na nasz temat, widząc jak idziemy ulicą z chłopakiem, który lubi styl emo, bądź oryginalną dziewczyną niczym Lady Gaga.

Marcin Radwan