Bezrobocie zagrożeniem prawidłowego funkcjonowania organizmu

Piekiełko | Rozmaitości
Bezrobocie zagrożeniem prawidłowego funkcjonowania organizmu

Bezrobocie to zjawisko, które w ostatnich latach przekroczyło wszelkie granice normy i stało się problemem społecznym, który nie tylko sprawia, że człowiek podupada emocjonalnie ale i psychicznie. Skutki bezrobocia są kataklizmem spadającym na człowieka. Od depresji, popadania w nałogi, po myśli samobójcze, stan psychiczny ulega zrujnowaniu.

W ostatnich latach zaobserwowano duży wzrost bezrobocia, który dla niektórych okazał się utratą zabezpieczenia finansowego oraz ciosem w emocjonalny stan. Osoby, które zostały bez środków do życia, oraz te, które zaciągnęły kredyty zostały zapędzony w duże i poważne kłopoty finansowe.

Fakt utraty pracy może odbić się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale i na fizycznym. Naukowcy z Discovery Heath zauważyli, że kobiety, które są bezrobotne szybko tracą na wadze, są znerwicowane i mają depresję. Największymi problemami naszej emocjonalnej strony, podczas bycia bezrobotnym są uczucie niepokoju, bezradności, smutku, posiadanie wrażenia, że jest się bezużytecznym lub niepotrzebnym, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, różne lęki. Wielkim problemem mogą okazać się zaburzenia odżywiania, spożywania pokarmu w małych ilościach lub przejadanie się, co może doprowadzić do groźnych chorób jakimi są anoreksja i bulimia. Niska samoocena i panika nie pomogą osobie w radzeniu sobie z problemem bezrobocia, ani w codziennej egzystencji, co odbija się również na najbliższych osobach z otoczenia. Uczucia te znikają w momencie, kiedy pojawia się nowa praca, czasem jednak, człowiek nie potrafi bardzo długo jej znaleźć, zważając na realia, obecnie panujące w naszym kraju.

Osoby, które założyły już rodziny mogą zacząć walczyć z małżonkiem, kłócić się, co do niczego nie prowadzi. Uśmierzenia swoich problemów szuka się w różnych używkach, pojawia się alkohol i narkotyki, które prowadzą do wyniszczenia organizmu. Bezrobocie i jego skutki dotykają całych rodzin, nie tylko osób dotkniętych tym problemem. Część osób, które utraciły pracę, uważają to za swoją osobistą porażkę. Skutki bezrobocia są wtedy bardziej długotrwałe, tym bardziej jeśli pracownik utożsamiał się z firmą. Oczywiście są i tacy ludzie, którzy są pełni optymizmu i bezrobocie traktują jako stan przejściowy. Szukają logicznej odpowiedzi i rozwiązania, nie poddając się emocjom. "W obecnej sytuacji utrata pracy może grozić każdemu. Musimy zdawać sobie sprawę z konsekwencji i zrobić wszystko co w naszej mocy, by zminimalizować negatywny wpływ utraty pracy na nasze zdrowie" - powiedziała dr Kate Strully z Harvard University of Public Health.

Niedawno młoda Brytyjka popełniła samobójstwo, ponieważ nie mogła znaleźć pracy. Vicky Harrison miała 21 lat, ukończyła szkołę z wyróżnieniem i mimo tego nikt nie chciał jej zatrudnić. W ciągu dwóch lat wysłała podania do 200 firm, jednak żadna jej nie zatrudniła. Załamana przyjęła śmiertelną dawkę leków. Takich osób jak Vicky jest wiele, dlatego ważne jest aby obserwować bliskich, którzy stracili pracę lub są bezrobotni. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, zmiany psychiczne lub fizyczne należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. W miarę możliwości należy odwrócić uwagę osoby bezrobotnej od problemu i skupić ją na czymś przyjemnym, na przykład ćwiczenia fizyczne, wypady na basen, forma aktywności, która sprawi jej przyjemność. Należy starać się właściwie odżywiać, nie głodzić się lub nie przejadać. Nie izolować się od społeczeństwa, wręcz przeciwnie. Ważne jest dostrzeganie swoich zalet, wartości, osiągnięć.

Łucja Lasota


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com