Niepowtarzalne stroje narodu Hà Nhì

Stanisław Kozłowski | Zwyczaje
Niepowtarzalne stroje narodu Hà Nhì

W górskich prowincjach północno-zachodniego Wietnamu żyje naród Hà Nhì (przybliżona wymowa: ha-ni), który przed wiekami przywędrował tutaj z wyżyn Tybetu. Hà Nhì, podobnie jak 52 inne grupy etniczne (nie licząc etnicznych Wietnamczyków - Kinh), zachowali swoją odrębność kulturową, w tym jedyne w swoim rodzaju stroje ludowe.

Zgodnie z tradycją, przedstawiciele narodu Hà Nhì sami hodują krzewy bawełny i sami zajmują się tkactwem i szyciem odzieży. Stąd biorą się charakterystyczne cechy ich stroju. Składa się on z bluzy, spodni oraz nakrycia głowy. Jak to często bywa wśród górskich narodów Wietnamu, również Hà Nhì dzielą się na lokalne grupy w zależności od dominującej barwy stroju. W ten sposób już na pierwszy rzut oka widać, jak bardzo różnią się zewnętrznie od siebie Czarni Hà Nhì i Kwiatowi Hà Nhì.

Kwiatowi Hà Nhì

Stroje Hà Nhì Hoa (Kwiatowi) z prowincji Điện Biên są niezwykle kolorowe i wyglądają niczym kwiaty – stąd nazwa ich grupy etnicznej. Życie Kwiatowych Hà Nhì jest ściśle związane z przyrodą, dlatego też pragną oni wspaniałe piękno natury przenieść na swój codzienny ubiór. Ich ulubionym kolorem jest czerwień albo kombinacja czerwieni z bielą. Na tkaninach w tych barwach wyszywają wzory złotymi i błękitnymi nićmi. Nic dziwnego, że stroje Hà Nhì Hoa przypominają leśne kwiaty. Kobiety z tej grupy etnicznej noszą zwykle piękne czapki z pomponami. Na wykonanie kompletnego stroju potrzeba zwykle pięć do sześciu miesięcy. Haftowanie bogatych ornamentów jest bardzo pracochłonne i wymaga niemałego talentu. Kobiece stroje ozdabiane są też metalowymi płytkami, okrągłymi i trójkątnymi, co nadaje im szczególny wygląd.

Czarni Hà Nhì

W przeciwieństwie do swoich „kwiatowych” pobratymców, Czarni Hà Nhì preferują ciemny kolor stroju z zielonymi albo białymi wzorami. Daje to efekt prostoty i wyszukanej elegancji zarazem. Nie dotyczy to dzieci, których ubrania, a zwłaszcza nakrycia głowy, są bardzo kolorowe. Kobiety Hà Nhì Đen mocno wyróżniają się wśród innych niezwykłą fryzurą i nakryciem głowy. Noszą one peruki wykonane z wełny, końskiego włosia albo włókien roślinnych ufarbowanych na czarny kolor. Te sztuczne włosy nie tylko podkreślają urodę kobiet, ale też chronią je od słońca, deszczu i chłodu oraz są oznaką ich wieku i stanu cywilnego.

W domach Czarnych Hà Nhì zawsze na ścianie wisi kilka peruk. Dla dziewczyny, która osiągnęła wiek dorosłości, biżuteria i peruka stają się niezbędnymi dodatkami do stroju. Kobietę niezamężną odróżnia od mężatki sposób noszenia peruki i szala. W pierwszym przypadku naturalne włosy zaplecione ze sztucznymi oraz szal ułożone są na głowie niesymetrycznie. Kobieta zamężna natomiast zaplata włosy (swoje i sztuczne) w warkocze i zawija je wokół głowy, a potem zawiązuje na wierzchu głowy chustę (szal) w kolorze indygo. Ma to szczególne znaczenie kulturowe. Hà Nhì wierzą mianowicie, że czubek głowy człowieka jest miejscem, gdzie przebywa jego dusza. Zamężne kobiety powinny więc osłaniać swoje głowy chustami, aby chronić duszę.

Męskie stroje

Męskie stroje narodu Hà Nhì są bez porównania prostsze niż damskie. Mężczyźni noszą zwykle czarne spodnie z krótkimi nogawkami i pasem z tkaniny oraz kaftan z rozcięciami po bokach.

Tradycyjne stroje Hà Nhì oraz haftowane na nich wzory wskazują na harmonię między ludźmi i przyrodą. Odzwierciedlają narodowe zwyczaje i obyczaje. Są świadectwem narodowej tożsamości i wielowiekowej kultury. A dla nas mogą być inspiracją w tworzeniu oryginalnych i niepowtarzalnych kreacji.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com