Czy można żyć wiecznie? W plemieniu Hunza to możliwe!

Paulina Zambrzycka | Zwyczaje
Czy można żyć wiecznie? W plemieniu Hunza to możliwe!

Hunza jest to plemię, które mieszka na terenie Pakistanu. To jedno z najbardziej niedostępnych miejsc na świecie, w które ciężko jest dotrzeć turystom. Plemię Hunza żyje tu zupełnie tak, jak za dawnych lat – prowadząc proste i długie życie. Nie znają chorób i zmagań, jakie często dotyczą cywilizacji Zachodu. Dlaczego mawia się, że Hunza żyją wiecznie?

"Jesteś tym, co zjesz!"

Zastanawiasz się, czy to tajemnicze plemię Hunza, które żyje u podnóża Himalajów, posiada jakieś specjalne zdolności, które pomagają im się nie starzeć i wymijać choroby? Otóż, niekoniecznie! Hunza wyznają jedynie pewną ważną mantrę – „jesteś tym, co zjesz!”. Właśnie w tym pozornie błahym i znanym wszystkim powiedzeniu kryje się klucz do długowieczności!

Co zatem zjadają Hunzowie? Otóż, członkowie tego intrygującego plemienia pochłaniają owoce i warzywa, a także orzechy. W regionie rosną drzewa morelowe, których owoce są tak słodkie, że plemię wcale nie korzysta z cukru. Dodatkowo, mieszkańcy tutejszych ziem jedzą jogurty i sery, wyprodukowane własnoręcznie z koziego mleka. Do tego dołączają uprawiane przez nich zboża i – od czasu do czasu – mięso (zazwyczaj z kurczaka). Nie piją alkoholu, lecz jedynie wodę pochodzącą w lodowca. Można powiedzieć, że ich styl odżywiania dziś stał się receptą na każdą chorobę świata!

Hunza jedzą niewiele – zazwyczaj dwa posiłki główne i to mimo faktu, że pracują fizycznie. Właśnie to daje im większą odporność, wytrzymałość i energię do działania! Warto wspomnieć, że pierwotnie plemię Hunza – kiedy stanowiło ono odizolowaną zupełnie od świata enklawę – odżywiało się wyłącznie kiełkami, własnoręcznie wypiekanym chlebem, warzywami i owocami. Dawniej nie hodowano zwierząt na rzeź, ale nie było też pastwisk. Jeśli więc już jedzono jakieś mięso to tylko wówczas, gdy zwierzę zmarło ze starości – a więc, zupełnie „od święta”. Cukier, sól czy biała mąka nie były dawniej znane ludności plemienia Hunza – to chleb z pełnych zbóż czy kiełki dostarczały im cennych substancji odżywczych!

Dzięki takiemu żywieniu i życiu w pełnej zgodnie z naturą, Hunzowie do dziś dożywiają do ponad 140 lat! I to w zupełnej sprawności fizycznej i wyśmienitym zdrowiu. Oczywiście, na etniczne plemię ma wpływ również czysta górska woda, świeże powietrze czy bogate w minerały gleby. Jedna, proste życie również sprawiło, że do tej pory lud Hunza może poszczycić się „wiekowymi” mieszkańcami – nie ma tu stresu, samochodów, wojska, przestępców, agresji, sztucznych oprysków czy pogoni za pieniędzmi. Więzi międzyludzkie są bardzo silne, a szacunek i życzliwość stoją tu na pierwszym miejscu. Istna idylla na krańcu świata!

Według plemienia Hunza, człowiek przypomina nieco roślinę. Podobnie, jak ona, musi mieć bowiem silne poczucie przynależności – inaczej więdnie i umiera zupełnie tak samo, jak roślina wyrwana z gleby. Tak samo bezczynność jest według nich znacznie większym problemem, jak praca. Najlepszym zaś lekarstwem na smutek jest pogoda ducha i uśmiech. Jeżeli chcemy więc dożyć „setki”, powinniśmy brać przykład z tego pakistańskiego plemienia!

Biżuteria Hunza i ubiór członków plemienia

Plemię Hunza nosi stroje tradycyjne, w których dominuje haftowanie i szycie. Na odzieży pojawia się więc dużo kolorowych szkiełek. Kobiety zazwyczaj ubierają unikalne sukienki albo kolorowe koszule do kolan, a także zakrywają swoje głowy bogato haftowanymi czapkami. Mężczyźni zaś wkładają szarawary kameez i czapki z ręcznie tkanego materiału, pattu.

Warto wspomnieć, że Hunza jest doliną górzystą, jaka znajduje się dokładnie w regionie Gilgit – Baltistan w Pakistanie. W Dolnie Hunza do tej pory żyją wysoko wyszkoleni oraz wykwalifikowani rzemieślnicy, którzy zajmują się m.in. produkowaniem biżuterii etnicznej. Potrafią ją oni ciąć czy polerować kamienie, oferując w ten sposób dość szeroką gamę ręcznie robionych ozdób takich, jak orientalne bransolety, kolczyki albo naszyjniki. Zazwyczaj w regionie tym ludność ubiera na co dzień biżuterię ze srebra – ta ze złota wkładana jest podczas różnych, specjalnych okazji

Ozdoby dekoracyjne są obecne w plemieniu już od wielu lat. Dlaczego? Otóż, dolina leży u zbiegu trzech słynnych na całym świecie pasm górskich – Himalajów, Hindukash i Karakoram. Właśnie owe góry kryją w swoich głębinach niewyczerpaną masę minerałów oraz… klejnotów! Zresztą, kamienie szlachetne i klejnoty wydobywane właśnie z tych obszarów, trafiają na rynek biżuterii na… całym świecie! W Hunzie znajduje się Centrum Szlifowania i Polerowania Klejnotów (GCPC), gdzie miejscowa ludność stale doszkalana jest w sztuce cięcia i polerowania drogocennych klejnotów oraz półszlachetnych kamieni, w celu przeobrażenia jej następnie w etniczne ozdoby.

Filozofia życia plemienia Hunza

Plemię Hunza do tej pory przekonane jest, że człowiek to „odbicie lustrzane swoich myśli”. Żeby się odpocząć i zrelaksować, wypracowali sobie nawet specjalne techniki, jakie ułatwiają im cieszenie się żywotnością i pracą – zupełnie bez oznak zmęczenia! Uważają bowiem, że człowiek nie potrafiący się odprężyć, traci wielkie pokłady energii – a ciało i umysł w stanie ciągłego napięcia niszczą się bardzo szybko. Zatem, odpoczynek to również znakomity sposób na osiągnięcie długowieczności!

Energia plemienia koncentrowana jest na działania konstruktywne, a nie destruktywne. Dlatego też, w plemieniu nie ma żadnych bandytów bądź morderców. Pozytywny stosunek do życia i wieczny uśmiech na twarzy to coś, co wyróżnia plemię po dzień dzisiejszy. Hunzowie nie myślą o przeszłości i nie obawiają się o przyszłość – żyją „tu i teraz”. I może właśnie tę umiejętność powinniśmy od nich zaczerpnąć, by w pełni sił umysłowych i fizycznych przetrwać na Ziemi jak najdłużej?


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com