Hmong lud Miao – tajemnice srebrnej biżuterii

Napisane przez Paulina Zambrzycka

Hmong Miao to grupa etniczna należąca do południowych Chin, uznawana przez rząd chiński za jedną z 55 oficjalnych grup mniejszościowych. Lud słynny jest z wyrabiania srebrnej biżuterii, tworzonej z najczystszej próby srebra. Czym charakteryzują się ludzie Hmong Miao oraz jaką biżuterię zakładają kobiety, należące do grupy etnicznej? Dowiedz się więcej.

Ciekawostki na temat ludu Hmong Miao

Historia ludu Hmong Miao

Hmong Miao to lud żyjący głównie w górach południowych Chin. Zamieszkuje on prowincje: Guizhou, Yunnan, Sichuan, Hubei, Hunan, Guangxi, Guangdong i Hainan. Niektóre podgrupy ludu wyemigrowały z Chin do Azji Południowo-Wschodniej. Zamieszkują tam państwa takie, jak Birma (znana też jako Mjanma), północny Wietnam, Laos i Tajlandia. Po przejęciu Laosu przez komunistów w 1975 roku, duża grupa uchodźców z plemienia Hmong Miao została przesiedlona do kilku krajów zachodnich – głównie w Stanach Zjednoczonych, Francji i Australii.

Słowa Hmong Miao to generalnie dwa złączone ze sobą terminy, odnoszące się do rdzennych mieszkańców południowych Chin. Jak to rozumieć? Miao to chińskie słowo, szeroko stosowane wobec społeczności Hmong Miao, ale nie odzwierciedlające samookreślenia ludu. Ten zdecydowanie preferuje skrótową nazwę, czyli po prostu Hmong (a czasami Mong).

Hmong Miao – aspekty społeczne i kulturowe

Tradycyjny strój kobiety Hmong Miao składa się ze spódnicy, koszuli z rozcięciem na klatce piersiowej, materiału zakrywającego przód ciała i małego kawałka materiału, który zakrywa plecy. Poza tym, kobiety zakładają również chusty na głowę oraz legginsy, a czasami zdobione suknie.

Ludzie Hmong Miao zajmują się głównie dziewiarstwem, kuciem, siodłaniem koni, tworzeniem drewnianych mebli, ale też wyrabianiem biżuterii ze srebra o czystości 99.9%. Co ciekawe, znane w Chinach powiedzenie o ludzie Hmong Miao brzmi tak: „Piękno złotego bażanta leży w jego piórku, a piękno dziewczyny Hmong Miao tkwi w jej srebrnych klejnotach”. Lśniąca, srebrna biżuteria jest za każdym razem oszałamiająca i podkreślająca styl Miao Hmong. Zwłaszcza, że kobiety Hmong Miao często ubierają się w nią… od stóp do głowy.

Srebro w kulturze ludu Hmong Miao

Srebro na głowach Hmong Miao

Srebrne nakrycia głowy ludu Hmong Miao są dość efektowne i noszone tylko przy bardzo wyjątkowych okazjach (takich, jak śluby lub ważne festiwale). Składają się z pięciu różnych części: rogu, korony, grzebienia, kwiatów i spinki do włosów. Mamy też srebrne rogi Hmong Miao, noszone na głowie jako nakrycie głowy, które naśladuje rogi wołu. Dwa rogi mogą być oddalone od siebie nawet o jeden metr. Często wygrawerowany jest na nich wizerunek dwóch smoków, bawiących się perłą – to symbol pomyślnej przyszłości. Niektóre kobiety zdobią rogi różnymi rodzajami srebrnych wisiorków.

Oczywiście, jest też słynna korona ze srebra. Srebrna korona jest podstawą nakrycia głowy, chociaż dość ciężką. Istnieją dwa popularne rodzaje srebrnych koron:

  • Korona pierwsza w całości pokryta jest srebrnymi kwiatami, ptakami, zwierzętami, dzwoneczkami i frędzlami. Za koroną wisi dwanaście srebrnych piór sięgających do pasa. Ten typ jest popularny w regionie Huangping, w prowincji Guizhou.
  • Drugi rodzaj korony jest zwykle widywany w Leishan, w prowincji Guizhou. Na górze korony znajduje się 29 srebrnych kwiatów.

Hmong Miao i srebrne ozdoby

Kobiety Hmong Miao noszą srebrne grzebienie na głowach, jako swego rodzaju etniczne ozdoby. Na srebrnych ornamentach wyryte są wzory kwiatów, ptaków, smoków lub jeleni. Kobiety zakładają też srebrne spinki do włosów, przedstawiające ptaki, motyle i kwiaty. Najbardziej efektowne projekty zawierają 10 srebrnych kwiatów, które wyglądają jak chiński wachlarz. Niektóre spinki do włosów wyglądają jak pałeczki ozdobione srebrnymi dzwoneczkami lub długimi frędzlami.

Kobiety ludu Hmong Miao noszą też małe, srebrne kolczyki w kształcie kwiatów, ptaków, motyli, smoków lub roślin. Zakładają też ciężkie, orientalne naszyjniki na szyję. Oczywiście, nie może też zabraknąć srebrnych bransoletek z wygrawerowanymi obrazami kwiatów, ryb lub smoków. Niektóre bransoletki mają szeroki pasek, który przypomina mankiety noszone przez wojowników w starożytności. Kobiety Hmong Miao zwykle chwalą się 4 lub 5 srebrnymi bransoletkami noszonymi naraz – czasami jest ich więcej podczas festiwali lub świąt.

Srebrny musi być też pierścionek – zwykle dość mały, ukształtowany w kwiaty, ptaki lub rośliny. W niektórych rejonach ludu Hmong Miao kobiety noszą pierścienie na wszystkich palcach, oprócz kciuków. Co ciekawe, kobiety noszą również małe, srebrne bransoletki na kostkę, które zapinają się nad stopą. Srebrne obrączki są zwykle noszone przez dzieci, aby odstraszyć złe duchy i zapewnić im… świetlaną przyszłość.


Biżuteria Miao / Hmong