Áo Dài (przybliżona wymowa: [ao zai:] jest narodowym strojem wietnamskich dziewcząt i kobiet. Składa się z długiej do kolan albo do kostek, z obu stron rozciętej do wysokości bioder jedwabnej sukni, pod którą nosi się długie, często z rozcięciem, białe jedwabne spodnie.
W porównaniu z długą historią Wietnamu jest Áo Dài jeszcze bardzo młody. Jeszcze do połowy XVIII wieku wietnamskie kobiety nosiły długie spódnice, ale nigdy nie spodnie. W 1744 r. król Vũ Vương zarządził zmianę stylu ubierania się, opartą w zasadzie na wzorach chińskich. Zapinana na guziki wierzchnia odzież i spodnie zastąpiły spódnice. Jeszcze dalej poszedł Minh Mạng, drugi król z dynastii Nguyễn, panujący w latach 1820-1841. Nakazał on mianowicie wszystkim kobietom, od północnych krańców Wietnamu aż do południowych, nosić spodnie.
W trzydziestych latach XX stulecia starano się zmodernizować jakoś kobiecy strój. Po wielu próbach i zmianach powstał Áo Dài, który znamy dzisiaj.
Biały Áo Dài jest w całym kraju szkolnym strojem gimnazjalistek, tzn. uczennic klas 10-12.
Áo Dài jest noszony przez dziewczęta i kobiety z okazji świąt oraz szczególnych okazji. Dla wielu (np. pracujących w turystyce) jest codziennym strojem roboczym. Wtedy naturalnie kolorowym. Każda kobieta ma w szafie wiele Áo Dài w różnych kolorach.
Są też warianty Áo Dài dla mężczyzn, ale dzisiaj widzi się je tylko podczas wyjątkowych ceremonii, dla podkreślenia szacunku dla tradycji kraju.
Áo Yếm – piękna tradycja, która odżywa
Pełne wdzięku kobiety i dziewczęta w narodowym stroju Áo Dài są symbolem Wietnamu. Obok Áo Dài istnieje jeszcze jedna niezbędna część odzieży dla kobiet. Chodzi o Áo Yếm, czyli górną część damskiego okrycia, bez pleców, podtrzymywaną wąską taśmą na karku, noszoną często – ale nie tylko – jako bielizna. Pierwowzór pochodzi z Chin i nazywa się tam dù dōu ( 肚兜 ).
Do początku XX wieku Yếm było noszone przez kobiety i dziewczęta wszystkich klas i warstw. Na codzień noszono zwykle brązowe Yếm na wsi i białe w miastach. Różnokolorowe ubierano z okazji świąt, uroczystości i specjalnych okazji.
Áo Yếm było i jest symbolem kobiecości i miłości. Podkreśla urodę wietnamskich kobiet. Kiedy we współczesnym Wietnamie forsowany był zachodni biustonosz, Áo Yếm stało się trochę zapomniane. Na szczęście, dzięki młodym projektantom Áo Yếm wchodzi na nowo do damskiej mody i staje się coraz bardziej popularne. Jest bardzo sexy i czarujące zarazem. Nadaje się na każdą okazję, zwłaszcza w upalne dni.
Stanisław Kozłowski "Narody Wietnamu": http://moznaprzeczytac.pl/narody-wietnamu-stanislaw-kozlowski
© Piekielko.com
Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności.