Krótko na temat twerking’u

Ponoć wszystko zaczęło się w momencie udostępnienia na youtube filmiku, w którym Miley Cyrus ubrana w jednoczęściową piżamę trzęsie swoimi pośladkami w rytm utworu „The Wop”. Od tamtego momentu piosenkarka coraz częściej praktykowała ten taniec – nie tylko w swoich klipach, ale też na koncertach.

To właśnie wtedy w piorunującym tempie zwiększyło się zainteresowanie dla wielu osób nieznanym stylem – twerkingiem. Niestety wiele tancerek nie ma pojęcia skąd tak naprawdę pochodzi twerk. Warto dodać, że nie jest to nowy taniec ponieważ w kulturze czarnoskórych osób istnieje od lat – wcześniej nie był tak nagłaśniany.

Twerking to indywidualny styl tańca, w którym tancerki wykonują prowokacyjne i bardzo seksowne ruchy bioder, potrząsając przy tym pośladkami. Podstawową pozycją, w której potrząsania powinny być wykonywane – oczywiście w rytm muzyki – jest półprzysiad. Jak większość podobnych tańców i ten ma swoje korzenie w tradycyjnych tańcach afrykańskich. Występuje on wszędzie tam, gdzie znajdują się osoby pochodzenia afrykańskiego - w końcu mają to we krwi. Jedno jest pewne – twerking jest często kojarzony jako odłam tańca zwanego bounce.
Gdyby zainteresowani poświęcili choć trochę czasu na zgłębienie wiedzy dotyczącej historii twerkingu dowiedzieliby się, że jego początki tkwią w Afryce Zachodniej. Warto dodać, że jest on uderzająco podobny do pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej tańca zwanego Mapouka. I w tym przypadku wykonują go kobiety, które koncentrują się na pośladkach.

W zależności od tego przez jaki pryzmat będziemy patrzeć na twerking można go interpretować w odmienny sposób. Podążając tym tropem i patrząc przez pryzmat Zachodu będzie on postrzegany jako seksualny, skandaliczny i kontrowersyjny taniec. Po umieszczeniu go w oryginalnym kontekście okazuje się być bardziej uroczystym, niż prowokacyjnym stylem, który w bardzo kulturalny sposób wyraża radość. Bardzo często wykonywany jest podczas ważnych wydarzeń, jak np. uroczystości rodzinnych lub wesela.

Jak wszyscy już dobrze wiedzą, dzięki Miley Cyrus coraz więcej osób zaczęło interesować się twerking’iem. Prawdę mówiąc wykonanego przez nią tańca nie można tak naprawdę nazywać twerk’iem. Zachęcam do obejrzenia filmików Twerk Team – dziewczyny naprawdę znają się na rzeczy i wykonują kawał dobrej roboty prezentując stuprocentowy twerk. Patrząc na przykład Miley uważam, że mimo wszystko czarne kobiety są wprost stworzone do wykonywania tego stylu. Nie da się ukryć, że jest to ich żywioł, do którego wiele białych kobiet nie ma tak zwanej smykałki. Na szczęście coraz więcej Europejek tańcząc czuje o co w tym wszystkim chodzi i wychodzi im to naprawdę dobrze.

Aktualnie twerking okazuje się być niezwykle modny tańcem, wiele dziewczyn chce się go uczyć tylko po to, aby być na topie. Należy jednak pamiętać, że posiada on bogate dziedzictwo kulturalne, którym wiele osób żyje. Z tego powodu należy go szanować tak samo jak osoby, które się z nim utożsamiają z powodu swojego pochodzenia – dla wielu nie jest to tylko kolejny trend, który z czasem minie, ale sposobem wyrażania emocji bądź sposobem na życie.

  • Utworzono .
  • Ostatnio zmienione .
  • Kliknięć: 12006
Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com