Artykuły

Taniec z Rogami – prastara angielska tradycja

Wiele zwyczajów i tradycji zachowało się w Anglii od wielu stuleci. Do takich bardzo starych i zagadkowych obrzędów należy niewątpliwie „taniec z rogami”. „Rogi”, które biorą udział w tańcu, są w rzeczywistości porożem renifera. Niezwykły taniec odbywa się każdego roku w pierwszy poniedziałek (Wakes Monday), przypadający po 4 września, w niewielkiej miejscowości Abbots Bromley w hrabstwie Straffordshire.

2 High Street
Abbots Bromley, England.
Wielka Brytania ,WS15 3BL

Pochodzenie tańca

Analiza węglowa poroża wykazała, że jest ono używane od XI wieku. Niewykluczone jednak, że to obecne zastąpiło poprzednie, jeszcze starsze. Taniec może mieć swoje korzenie w czasach pogańskich i jest wiązany z panującą w Anglii dynastią Mercji, która dysponowała rozległymi terenami łowieckimi w okolicach Abbots Bromley. Według jednej z hipotez, władcy organizowali magiczne rytuały, aby zapewnić sobie każdego roku obfite łowy. Tradycja przetrwała do czasów chrześcijańskich i kwitła nadal. Według innej teorii taniec powstał, aby uczcić otrzymane przez mieszkańców wsi prawo do polowań w lesie Needwood.

Przebieg przedstawienia

Data imprezy przypada zawsze między 6 i 12 września. Taniec rozpoczyna się o godzinie ósmej rano w kościele św. Mikołaja, gdzie przechowywane są poroża. Początkowo odbywa się na placu wiejskim, a następnie wychodzi ze wsi – ale nie z gminy – do Blithfield Hall. Tancerze robią obchód okolicznych domów i pubów, w sumie prawie 16 km. Około godziny 20 poroża wracają do kościoła i dzień „tańca z rogami” dobiega końca. Aż do następnego roku.

Tancerze

W tańcu bierze udział dwunastu tancerzy. Sześciu z nich niesie poroże, czyli tytułowe „rogi”. Towarzyszą im: mężczyzna w kostiumie konia – Hobby Horse, chłopiec z łukiem, pstrokato ubrany błazen – Fool, Maid Marian w kobiecym stroju, akordeonista oraz chłopiec grający na trójkącie. Tradycyjnie tancerzami są sami mężczyźni, jednak w ostatnim czasie zdarza się widzieć dziewczynę z łukiem albo z trójkątem. Do końca XIX wieku tancerze byli członkami rodziny Bentley; dzisiaj nie jest to już przestrzegane.

„Rogi”

„Rogi” to sześć poroży reniferów, trzy białe i trzy czarne. W 1976 r. przeprowadzono badanie próbek poroża i oznaczono ich pochodzenie na 1065 rok. Ponieważ w XI wieku renifery nie występowały już od dawna na terenie Anglii i Walii, wobec tego poroża musiały być sprowadzone ze Skandynawii. Tajemnicą pozostaje, kto i dlaczego to uczynił. Niewykluczone jednak, że renifery w jakiś sposób w Anglii do tego czasu przeżyły.

Bez względu na to, jakie były przyczyny i okoliczności powstania „tańca z rogami”, przenosi on dzisiaj tancerzy i widzów w odległą przeszłość Anglii, kiedy wszędzie panowały mity, magia i folklor.


Piekiełko używa cookies i podobnych technologii

brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to czytaj więcej…

rozumiem