Taniec z Rogami – prastara angielska tradycja

Wiele zwyczajów i tradycji zachowało się w Anglii od wielu stuleci. Do takich bardzo starych i zagadkowych obrzędów należy niewątpliwie „taniec z rogami”. „Rogi”, które biorą udział w tańcu, są w rzeczywistości porożem renifera. Niezwykły taniec odbywa się każdego roku w pierwszy poniedziałek (Wakes Monday), przypadający po 4 września, w niewielkiej miejscowości Abbots Bromley w hrabstwie Straffordshire.

Pochodzenie tańca

Analiza węglowa poroża wykazała, że jest ono używane od XI wieku. Niewykluczone jednak, że to obecne zastąpiło poprzednie, jeszcze starsze. Taniec może mieć swoje korzenie w czasach pogańskich i jest wiązany z panującą w Anglii dynastią Mercji, która dysponowała rozległymi terenami łowieckimi w okolicach Abbots Bromley. Według jednej z hipotez, władcy organizowali magiczne rytuały, aby zapewnić sobie każdego roku obfite łowy. Tradycja przetrwała do czasów chrześcijańskich i kwitła nadal. Według innej teorii taniec powstał, aby uczcić otrzymane przez mieszkańców wsi prawo do polowań w lesie Needwood.

Przebieg przedstawienia

Data imprezy przypada zawsze między 6 i 12 września. Taniec rozpoczyna się o godzinie ósmej rano w kościele św. Mikołaja, gdzie przechowywane są poroża. Początkowo odbywa się na placu wiejskim, a następnie wychodzi ze wsi – ale nie z gminy – do Blithfield Hall. Tancerze robią obchód okolicznych domów i pubów, w sumie prawie 16 km. Około godziny 20 poroża wracają do kościoła i dzień „tańca z rogami” dobiega końca. Aż do następnego roku.

Tancerze

W tańcu bierze udział dwunastu tancerzy. Sześciu z nich niesie poroże, czyli tytułowe „rogi”. Towarzyszą im: mężczyzna w kostiumie konia – Hobby Horse, chłopiec z łukiem, pstrokato ubrany błazen – Fool, Maid Marian w kobiecym stroju, akordeonista oraz chłopiec grający na trójkącie. Tradycyjnie tancerzami są sami mężczyźni, jednak w ostatnim czasie zdarza się widzieć dziewczynę z łukiem albo z trójkątem. Do końca XIX wieku tancerze byli członkami rodziny Bentley; dzisiaj nie jest to już przestrzegane.

„Rogi”

„Rogi” to sześć poroży reniferów, trzy białe i trzy czarne. W 1976 r. przeprowadzono badanie próbek poroża i oznaczono ich pochodzenie na 1065 rok. Ponieważ w XI wieku renifery nie występowały już od dawna na terenie Anglii i Walii, wobec tego poroża musiały być sprowadzone ze Skandynawii. Tajemnicą pozostaje, kto i dlaczego to uczynił. Niewykluczone jednak, że renifery w jakiś sposób w Anglii do tego czasu przeżyły.

Bez względu na to, jakie były przyczyny i okoliczności powstania „tańca z rogami”, przenosi on dzisiaj tancerzy i widzów w odległą przeszłość Anglii, kiedy wszędzie panowały mity, magia i folklor.

  • Utworzono .
  • Ostatnio zmienione .
  • Kliknięć: 6224
Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com