Tańce cygańskie – ogień, ekspresja, namiętność

Z pewnością niewiele tańców na świecie może się równać z cygańskimi pod względem pasji, bezgranicznej energii i barwy strojów. Cygańskie narody – wieczni wędrowcy, dlatego w ich tańcach mocno splotły się elementy najróżniejszych kultur: celtyckiej, arabskiej, bałkańskiej, indyjskiej i wielu innych.

Ponad 600 lat temu wyemigrowali z zachodniej części Indii. Wędrując przez różne kraje przejmowali jakąś część kultury narodów, z którymi dłużej się stykali. Przez cały czas Cyganie byli ludźmi kochającymi wolność i pełnymi temperamentu. W ich starej tradycji tańce zajmują ważne miejsce.

Jak wiadomo, Cyganów można spotkać w każdym kraju świata. Dlatego również ich tańce uległy w pewnym stopniu lokalnym wpływom. Rozróżnia się więc tańce Cyganów rosyjskich, bałkańskich, tureckich.

Główne rodzaje tańców cygańskich

  • Taniec Cyganów miejskich (estradowy)
    Uważany za klasyczny taniec Cyganów. Charakterystyczny jest dla niego bardziej skromny ubiór, wyraziste pozycje i plastyka rąk. Większy dystans do widza, widowiskowość występu. Akompaniament – zwykle bez wokalu.
  • Taniec taborowy (folklorystyczny)
    Podstawę tego rozpalającego tańca stanowi maniera wykonania. Tańczy się je w kręgu rodzinnym, przedstawiając siebie krewnym i bliskim. Towarzyszy mu śpiew.
  • „Węgierka”
    Taniec pochodzący od Cyganów węgierskich, z wykorzystaniem dużej ilości stepowania. Muzyczne towarzyszenie – solo na gitarze.

Tańce cygańskie dzielą się też według narodowości

  • Taniec Cyganów rosyjskich
    Osobliwością tego tańca jest kompozycja (która w wersji taborowej może nie występować): stopniowe narastanie tempa, od wolnego na początku do bardzo szybkiego, energicznego na końcu. Szczególną uwagę przywiązuje się do skomplikowanej pracy nóg.
    W tańcu męskim charakterystyczne jest szybkie, rytmiczne poklepywanie. W kobiecym - pełne gracji ruchy rąk i ramion.
    Sceniczne wersje kobiecego tańca odznaczają się grą palcami, zainspirowaną flamenco i tańcami wschodnimi, szerokimi wymachami spódnicą.
    W wielu tanecznych ruchach do tej pory można rozpoznać rosyjskie pochodzenie, na przykład w elementach znanych z tropaka.
  • Cygańska „węgierka”
    Taniec oparty na „czeczotce” (taniec rosyjski).
  • Taniec Cyganów bałkańskich
    Tańczony we dwoje taniec niekontaktowy, partnerzy poruszają się w pewnej odległości od siebie. Kilka razy wymieniają się miejscami, przechodząc po okręgu, zwróceni twarzami do siebie.
  • Taniec Cyganów – Madziar
    Odznacza się ekspresją, bogatymi ruchami partii męskiej i skromną, mało wyrazistą partią żeńską.
  • Hora, ora
    Taniec bałkańskich grup Cyganów, przejmowany przez sąsiednie narody. Może przebiegać w formie prostego korowodu lub z licznymi wariacjami. Tańczą albo sami mężczyźni, albo same kobiety.

Cyganie sami szyją sobie kostiumy do tańca. Dlatego oddają one wewnętrzny charakter tancerza. Wszystkie odznaczają się jasnymi, nasyconymi barwami oraz swego rodzaju pstrokacizną. Cygański strój do tańca – to więcej niż zwykły rekwizyt. Ten sam taniec, wykonywany w różnych strojach będzie odbierany w odmienny sposób.

  • Utworzono .
  • Ostatnio zmienione .
  • Kliknięć: 13751
Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com