Tajemnice tańca Tribal Fusion

Brendan Lally

Taniec Tribal Fusion znany jest dziś jako forma tańca… eksperymentalna. To bowiem jeden z tych nielicznych tańców, który umożliwia prawdziwe wyrażenie siebie. Sporo w nim elementów Tribal ATS, ale także fuzji egipskiej czy bellydance. Tribal Fusion wymaga wielu umiejętności tanecznych, ponieważ wykorzystuje równie wiele tanecznych styli. Co więc odróżnia Tribal Fusion od innych gatunków tańca? Otóż, skrywa się nieco więcej tajemnicy!

Skąd wywodzi się Tribal Fusion?

Tribal Fusion narodziło się w Kalifornii (lata 90-te XX wieku). Na samym początku taniec ten mieszał w sobie trochę sztuki tańca Afryki Północnej, ale też trochę Środkowego Wschodu. Połączył więc w sobie elementy tańca ATS, ale też tańców indyjskich, współczesnych i raqs sharqi. Historycy upierają się, że Tribal Dance ma swoje źródło powstania również w rytualnych tańcach kultury arabskiej – właśnie tam kobiety tańczyły go bowiem wyłącznie w swoim gronie. Mówi się, że Tribal Fusion pochodzi więc z Egiptu, a dokładniej z początku XX stulecia w Kairze.

Kiedy taniec zaczął powoli „wychodzić” na współczesną scenę, splótł się mocno z modernistycznymi rodzajami tańca. Można więc dostrzec dziś w tańcu Tribal Fusion istną plątaninę styli. Wprawne oko szybko wychwyci w tańcu nie tylko dziedzictwo orientu, ale też mocne wpływy europejskiego folkloru. Sposób tańczenia Tribal Fusion w wielu krajach różni się od siebie – stale ulega on bowiem rozwojowi oraz wielu modyfikacjom. Jednak istnieją pewne maniery taneczne, jakie podobne są w Maroko, Turcji, Arabii Saudyjskiej czy Tunezji – jest to bowiem stałe nawiązywanie do egipskiego stylu tańca. Oczywiście, pewne „triki” taneczne można wychwycić również w europejskich krajach czy też Ameryce. Wystarczy uważnie patrzeć.

Jak wygląda strój tancerki Tribal Fusion?

Co ciekawe, tancerki Tribal Fusion zazwyczaj ubierają się bardzo różnorodnie. Czasami stroje te są kolorowe, a innym razem monochromatyczne. Jednak jest jeden element, jaki zbliża wszystkie stroje tancerek do siebie – niebanalna, niepowtarzalna i szalenie ciekawa biżuteria etniczna. Równie intrygujące są etniczne stroje, które tancerki zakładają na siebie. Większość z nich tworzą samodzielnie, jednak potrzeba wielu nietuzinkowych dodatków, żeby taki strój wzbogacić i wyróżnić.

Stroje tancerek łączą w sobie wiele różnych inspiracji – od afrykańskich czy arabskich plemion, poprzez amerykańskie, azjatyckie i europejskie inspiracje folklorystyczne. Bardzo często tancerki ubierają długie spódnice z wieloma warstwami, a także krótkie choli. Inne wybierają ozdobione brzęczącymi monetami biustonosze, wielkie chusty z chwostami , a także turbany i orientalną biżuterię ze srebra. Miejsca, w jakich produkuje się etniczne przedmioty, to zazwyczaj Indie Tajlandia, Afryka Północna bądź arabskie państwa, ze wciąż żyjącymi w nich plemionami.

Bardzo często tancerki malują swoje twarze (khol i kajal). Co odważniejsze z nich, mają swoje twarze również po części… wytatuowane.

Tribal Fusion, a duchowa tradycja

Dokładna geneza tańca tego rodzaju nie jest znana. Mówi się na przykład, że wywodzi się on od egipskiego tańca rytualnego, o jakim wspominaliśmy na początku artykułu. Jest to tzw. taniec płodności, jaki miał kobietom zapewnić potomstwo. Inni jednak uparcie twierdzą, że taniec brzucha zapoczątkowany został przez sumeryjski kult boga Isztar. Ponoć to właśnie ona każdego roku poślubia boga przyrody, Tammuza. Bóg ten umiera, a Isztar wybiera się do świata zmarłych w celu wytańczenia „tańca siedmiu woali”, przy każdej bramie łączącej świat zmarłych z żywymi. W ten sposób Tammuz ma odrodzić się ponoć na nowo.

Wielu historyków upiera się również przy tym, że początki Tribal Fusion można odnaleźć w różnych bogach. Jedni wskazują na Izydę (bogini księżyca w Egipcie), a jeszcze inni na Kybele bądź Attisę (Frygia, starożytna kraina w Azji Mniejszej). Po czyjej stronie leży prawda? Ciężko stwierdzić.

Czym jest współczesny Gothic Belly Dance?

Jest to jedna ze współczesnych odmian tańca Tribal Fusion, jaka połączyła w sobie klasyczny taniec brzucha, Tribal Fusion oraz… subkulturę gotycką. Ruchy tańca są bardzo podobne do stosowanych w Tribal Fusion, jednak w gotyckiej wersji liczy się teatralność, specyficzna muzyka oraz bardzo instygujące stroje – etniczne stoje zastępowane są bowiem gorsetami, lateksem czy obuwiem na koturnie. Właśnie przez to tancerki Gothic Belly Dance wyglądają mrocznie i dość… tajemniczo. Makijaż i fryzura również są u takich tancerek dość mroczne, nawiązując również do gotyckiej subkultury i zwiększając tym sposobem atrakcyjność tajemniczego tańca.

Co łączy tancerki Tribal Fusion?

Nieważne, czy Tribal Fusion czerpie bardziej z Egiptu, czy z prastarych bogów. Nieważne, czy tancerki tradycyjne ubierają się inaczej od tancerek Gothic Belly Dance. Nieważne, jak bardzo różni się w strojach do tańca biżuteria etniczna. Jedno jest pewne – Tribal Fusion to taniec, jaki pozwala na wyrażenie siebie oraz przepływ ogromnej energii przez ciało!

Dzięki niemu można uświadomić sobie oddech, nauczyć się prawidłowej postawy czy tez pobudzić krążenie krwi. To taniec, jaki pomaga wymodelować sylwetkę czy też wzmocnić mięśnie poszczególnych partii ciała. Nie ma tancerki Tribal Fusion, która powiedziałaby, że taniec nie dodał jej wiary we własne możliwości. Pozwala on bowiem na odkrycie wielu dość subtelnie zróżnicowanych aspektów kobiecości, a także wykazuje terapeutyczne działanie. Zatem, Tribal Fusion to przede wszystkim solidna dawka harmonizacji umysłu, ducha, ciała, uczuć i… emocji!

  • Utworzono .
  • Ostatnio zmienione .
  • Kliknięć: 7287
Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com