Pole Dance – bądź seksi

Jak wiadomo każdy rodzaj tańca pozwala na pokazanie własnego ja. Tak samo jest w przypadku pole dance, który również pozwala na artystyczny sposób ekspresji. Dzięki swojej przeszłości taniec na rurze jest błędnie kojarzony jedynie z wykonywanym przez striptizerki w nocnych klubach tańcem erotycznym, gdzie jednym z ich głównych rekwizytów jest rura. Pole dance to coś więcej. Można nawet powiedzieć, że jest on pozbawiony zabarwienia erotycznego.

W przeszłości faktycznie wykonywany był jedynie w klubach nocnych ze striptizem natomiast aktualnie jest to połączenie tańca z wykonywaniem figur akrobatycznych. Ten sposób przedstawiania sztuki zdobył ogromną popularność szczególnie jako trening całego ciała. Dzięki niosącym za sobą korzyścią taniec na rurze coraz więcej osób, coraz więcej kobiet podejmuje się uczęszczania na zajęcia. Dodatkowo wiele kobiet postrzega go jako taniec dający ogromną przestrzeń, dzięki czemu każda kobieta może czuć się seksownie. Od kilku lat nawet gwiazdy największego formatu oddały się temu tańcu do reszty, ponieważ oprócz przyjemności wiedzą jak wpływa na zmianę wyglądu.

Wykorzystanie rury w celach ćwiczeniowych miało miejsce już około 800 lat temu na terenie Indii. Niesamowite gimnastyczne prezentacje były praktykowane głównie przez indiańskich zapaśników wykorzystujących własnoręcznie rzeźbione drewniane kije, które kształtem mogły przypominać dzisiejsze metalowe rury. Kije wykorzystywane były do szlifowania umiejętności podczas wykonywania tradycyjnego indyjskiego sportu zwanego „mallakhamb”. Mężczyźni wykonywali akrobacje, które miały pomóc im w pozyskaniu odpowiedniej sprawności, zwinności i siły.

Kolejne zastosowanie miało miejsce mniej więcej w 1920 roku w cyrku, gdzie artyści na oczach widowni wykonywali akrobacje – nieraz na wysokości. Z czasem pole dance zawitał do barów, gdzie został połączony z innym równie charyzmatycznym tańcem – burleską. W tym też czasie taniec na rurze zaczął pojawiać się w klubach ze striptizem, gdzie przybrał dość ordynarną formę. Zwolennicy czegoś więcej niż tylko zrzucania ubrań w rytm muzyki i bujaniu biodrami postanowili pokazać światu jak tak naprawdę pole dance powinien wyglądać. Postanowili też udowodnić, że jest to aktywność fizyczna, która zasługuje na zaliczenie jej do sztuki. Właśnie dlatego IPSF (International Pole Sport Federation, czyli Międzynarodowa Federacja Pole Sport) postanowiła walczyć o dodania do istniejących już kategorii olimpijskich taniec na rurze. Wszystko po to, aby w 2016 roku na Olimpiadzie można było zobaczyć jak zawodowi tancerze wykonują skomplikowane akrobacje na rurze

Wiele tancerzy zasługuje na uznanie. Mimo to jest pewna osoba, na temat której moim zdaniem warto wspomnieć. Jest to kanadyjska tancerka Fawnia Dietrich, która w tej branży jest osobą rozpoznawalną. Zasłużyła sobie na miano pionierki tańca na rurze, w szczególności w roli nauczycielki. Chciałam dodać, że to właśnie z nią w roli głównej w 1994 roku został stworzony pierwszy instruktażowy wydany na DVD film. Od tego czasu udało jej się nagrać siedem instruktażowych filmów. Dodatkowo jeździ po całym świecie w celu nauczania innych chętnych kobiet jak tańczyć pole dance. Dzięki swoim umiejętnościom i charyzmie stałą się jedna z najbardziej znanych i szanowanych tancerek wykonujących ewolucje na rurze.

Jak wspomniałam na początku artykułu taniec na rurze tak naprawdę nie powinien mieć zabarwienia erotycznego, ponieważ posiada charakter sportowy. Głównym założeniem pole dance jest wykonywanie niebanalnych akrobacji wykorzystując do tego metalową rurę. Taniec ten stał się tak sławny, że odbywają się liczne turnieje, zawody, a nawet mistrzostwa. Dodam, że nie jest on skierowany tylko i wyłącznie do płci pięknej –zarówno kobiety i mężczyźni mogą uczęszczać na zajęcia. Taniec na rurze prowadzi do uzyskania smukłego i niezwykle silnego ciała. Jednym z jego głównych zadań jest właśnie poprawienie kondycji fizycznej oraz wprowadzenia tańczącą osobę w jak najlepszy nastrój. Nie dość, że okazuje się przydatny podczas zrzucania nadprogramowych kilogramów to wzmacnia wiele partii mięśniowych naraz.

Jest to taniec będący intensywnym treningiem wymagającym posiadanie rozciągniętego oraz silnego ciała. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, dlatego nawet jeśli nie posiadasz wyżej wymienionych czynników to nie należy się od razu skreślać. Wszystko idzie wypracować, wystarczy poświęcić trochę swojego czasu. Nawet największy laik, osoba z lewymi nogami może okazać się w przyszłości urodzonym tancerzem pole dance. Bez pracy nie ma kołaczy, ale chyba właśnie o to chodzi, żeby stopniowo dochodzić do perfekcji czując przy tym ogromną satysfakcję.

  • Utworzono .
  • Ostatnio zmienione .
  • Kliknięć: 9120
Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com