Szmaragdowy kolor jest niezwykle wymowną barwą, nawiązującą do słynnych kamieni szlachetnych. Pojawia się on nie tylko w formie biżuterii, ale też na ubraniach największych projektantów modowych. Skąd właściwie wzięły się szmaragdy?
Szmaragd, zaraz obok szafiru, rubinu oraz diamentu, jest jednym z najbardziej twardych kamieni szlachetnych na świecie. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa smaragdos, oznaczająceg kolor zielony. Tak, szmaragdy przyjmują bardzo różne odcienie zieleni – czasem są jasne i delikatne, a innym razem wyróżniają się głęboką i ciemną, wręcz butelkową zielenią. Kamienie przywodzą na myśl barwę natury, symbolizując siłę oraz witalność. Dlatego też często przypisuje się szmaragdom zbawienny wpływ na układ nerwowy. Czy był jakiś pierwiastek, któremu owy kamień szlachetny zawdzięczył swój niebywały kolor? Owszem, to tlenek chromu.
Szmaragdy zostały odnalezione w Egipcie – to tam natrafiono na ich najstarszą kopalnię. Chyba największą fanką tych przepięknych kamieni była słynna królowa egipska – nie kto inny, a sama Kleopatra! Kobieta wręcz ubóstwiała ozdabiać liczną liczbą szmaragdów swoje ciało, ale też pałacowe komnaty.
Warto nadmienić, że najcenniejsze szmaragdy wydobyte zostały w Kolumbii. To tam znaleziono przepiękny i tajemniczy Szmaragd Devonshire – jest on najsłynniejszym szmaragdem na całym świecie, a oglądać można go w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie aż po dzień dzisiejszy. Kolejnym znanym kamieniem szlachetnym jest Szmaragd Patrycji, który swoją nazwę zyskał na cześć córki właściciela kopalni szmaragdów w Kolumbii. Ten wymowny kamień oglądać można z kolei w Muzeum Historii Naturalnej w USA, w części północnej.
Jeżeli chodzi o biżuterię wykonaną ze szmaragdów, najwspanialszą była Korona Andów. Wykonano ją w XVI wieku i ozdobiono aż 477 szmaragdami! Był to dar mieszkańców jednego z kolumbijskich miast, Popayan, dla Świętej Maryi Panny. Dlaczego postanowili oni złożyć tak hojny dar posągowi? Otóż, wicekrólestwo Peru zostało wtedy opanowane przed epidemię ospy. Na całe szczęście, miasto Popayan zostało ominięte przez zarazę. Mieszkańcy byli tak wdzięczni za darowanie im życia, że w swojej lokalnej katedrze ozdobili Koroną Andów głowę Maryi. Czyżby wierzyli, że to ona zbawiła ich od złego?
W Polsce można spotkać szmaragdy na terenie Dolnego Śląska – jednak nie nadają się one do wytwarzania z nich biżuterii. Szmaragdy wyszlifowano schodkowo, tzw. szlifem szmaragdowym. Więc podobnie jak szafir czy brylant, produkcja szmaragdów jest syntetyczna. Warto wspomnieć, że szmaragdy w dzisiejszych czasach są bardzo często wybierane na prezent! Nic dziwnego – jeżeli znajdziemy biżuterię z tak wspaniałymi kamieniami, z całą pewnością ucieszymy obdarowaną osobę. Kto wie, jak kojąca dla właściciela okaże się ich niezwykła moc?
Szmaragdy to nie tylko piękne klejnoty, ale także symbole bogatej historii, kultury i tradycji. Wybierając biżuterię z szmaragdami, warto zwrócić uwagę na pochodzenie kamieni i kupować je z odpowiedzialnych źródeł. Dzięki temu możemy cieszyć się ich pięknem i blaskiem przez pokolenia.
Dodatkowe informacje:
© Piekielko.com