Perły i biżuteria z perłami

Paulina | Kamieniara
Perły i biżuteria z perłami
Perły

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad znaczeniem pereł? Według pradawnych wierzeń, perły symbolizują mądrość zdobytą dzięki… doświadczeniu. Uważa się, że biżuteria z perłami zapewnić może ochronę, a także przyciągnąć szczęście i bogactwo. Perły są dobrze znane ze swoich uspokajających efektów i przynoszenia dobrobytu ich posiadaczowi. Jakie są największe tajemnice, dotyczące wierzeń o perłach? Dowiedz się więcej!

Perły jako symbol lojalności

Historie głoszą, że biżuteria z perłami ma za zadanie chronić noszącego, jednocześnie wzmacniając jego relacje międzyludzkie. Mówi się również, że te niewielkie kamienie szlachetne symbolizują lojalność, hojność, uczciwość i czystość noszącego. A to tylko niektóre z mitów, kryjących się za tymi cennymi kamieniami, którymi nie gardzi nawet Królowa Elżbieta II.

Pomimo wielu różnych rzeczy, które podobno symbolizują perły, najpowszechniejszą jest perła jako symbol czystości i lojalności jej właściciela. To jeden z powodów, dla którego coraz więcej narzeczonych decyduje się na założenie pereł w dzień ślubu. Perłowe naszyjniki lub kolczyki z perłą są nie tylko oszałamiające, ale przede wszystkim ich symboliczne znaczenie sprawia, że ​​idealnie nadają się do tego właśnie wydarzenia.

Co przedstawia biżuteria z perłą?

Perły są również symbolem mądrości – nabytej dzięki doświadczeniu. Cenione są za swoje uspokajające działanie, a jednocześnie wzmacniają wartościowe relacje i zapewniają noszącej osobie poczucie bezpieczeństwa. Biżuteria z perłą symbolizuje czystość, a także uczciwość. Uważa się również, że morskie klejnoty zapewniają ochronę noszącemu, ale i przyciągają bogactwo. Ponadto, perły w postaci biżuterii mówią o czystości użytkownika, a także jego dobrych zamiarach. Perły są często ofiarowywane kobietom jako wyraz uczucia i miłości do nich.

Perły w pradawnych wierzeniach i legendach

Istnieje wiele legend oraz mitów, które opisują ten cenny klejnot morza. Niektóre ze starożytnych mitów o perłach wydają się jednak mocno… naciągane. Ale odzwierciedlają one, jak ważne niegdyś były to klejnoty dla starożytnych cywilizacji. Oto niektóre ze starożytnych mitów na temat pereł:

  • W czasach starożytnych Japończycy wierzyli, że perły tworzą łzy mitycznych stworzeń. Niektóre z nich to między innymi nimfy, syreny i anioły.
  • Według jednego z perskich mitów o perłach, klejnoty utworzyły się po burzy. Podczas burzy, tęcza spadła z nieba i spotkała się z ziemią. Właśnie tak powstały perły.
  • W starożytności Egipcjanie byli chowani wraz ze swoją perłową biżuterią, ponieważ tak bardzo ją sobie cenili. Najbardziej znany mit z tej epoki dotyczy Kleopatry, słynnej władczyni Egiptu. Legenda głosi, że wyjęła ona perłę z jednego ze swoich kolczyków, następnie rozpuściła ją i wypiła! Podobno miało to na celu pokazanie rzymskiemu politykowi Markowi Antoniuszowi, że bogactwo całego narodu można pożreć… jednym haustem.
  • Czarne perły były z kolei bardzo symboliczne we wczesnej cywilizacji chińskiej. Były one głównie symbolem mądrości. Ludzie wierzyli, że perły powstały w głowie smoka. Zgodnie z mitem, człowiek mógł zebrać perły tylko po zabiciu smoka.

Białe i czarne perły w Edenie

Istnieją również mity o perłach, które dotyczą wszystkich okresów. Niektóre sięgają nawet czasów Adama i Ewy. Według legend para ta mocno płakała, gdy Bóg wyrzucił ich z raju, znanego wszystkim dobrze jako Eden. Ich łzy stworzyły jezioro pereł. Uważano, że łzy Ewy stworzyły białe perły, podczas gdy łzy Adama stworzyły czarne perły. Co więcej mówi się również, że Adam ronił mniej łez niż Ewa, ponieważ mężczyźni lepiej kontrolują swoje emocje niż kobiety. Podobno to wyjaśnia, dlaczego czarne perły są… tak rzadkie.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com