Karneol kamień

Paulina | Kamieniara
Karneol kamień
Karneol

Karneol to odmiana chalcedonu i kamień, który często zdobi etniczną biżuterię. Skąd wzięła się popularność karneolu? Dlaczego biżuteria z kamieniem karneolu rozchwytywana jest na całym świecie? Co kryje się pod fascynującą otoczką kamienia i skąd pochodzi jego nazwa? Poznaj historię karneolu i tajemnice związane z kamieniem.

Nazwa karneol i wygląd szlachetnego kamienia

Nazwa karneol pochodzi ze starofrancuskiego słowa cornele, oznaczającego owoc derenia. Rzeczywiście, karneol do złudzenia go przypomina. Kamień karneolu posiada bardzo długą historię. Ponad 4500 lat temu, sumeryjscy i egipscy rzemieślnicy wytwarzali biżuterię z kamieniem karneolu. Starożytni Rzymianie i Grecy również cenili owy kamień, którego używali do intaglios. Karneol był również popularny przy produkcji sygnetów. Będąc w Egipcie, Napoleon podniósł na polu bitwy ośmiokątny karneol i wrócił stamtąd właśnie z tym kamieniem – nosząc go cały czas ze sobą, a następnie zostawiając swojemu siostrzeńcowi.

Karneol jest kamieniem szlachetnym. Zwykle jest cięty jako kaboszon lub używany do produkcji etnicznych koralików i kamei. W biżuterii orientalnej oraz antycznej często można znaleźć właśnie ten naturalny kamień, karneol. Minerał przybiera kolory od czerwonawo-pomarańczowego, przez brązowawy, żółty i czerwony, aż do różowego. Różne jego odcienie zależą od ilości tlenku żelaza, obecnego w każdym kamieniu. Kamienie karneolu mogą mieć delikatne paski lub posiadać jednolity kolor. Kamień osiąga 6,5 w skali twardości. Często bywa mylony z sardem, jednak kolor sardu nigdy nie jest tak intensywny, jak karneolu.

Karneol na mapie świata

Większość kamieni, które pojawiają się na rynku w postaci pierścieni z karneolem czy wisiorów, to poplamione chalcedony z Brazylii lub Urugwaju. Kamienie te są zwykle poddawane obróbce cieplnej, w celu wzmocnienia ich koloru. Karneol można znaleźć jednak również w: Indiach, Japonii ,Madagaskarze, Rosji, Islandii, Słowacji,Peru, Rumunii.

Główne złoża karneolu znajdują się w dolnej rzece Narbada, w zachodnich Indiach, ale też w Queensland (Australia), Franche-Compte (Francja), Schwarzwald i Bawaria (Niemcy), Kornwalia (Anglia) i Ratnapura (południowo-zachodnia Sri Lanka). W Stanach Zjednoczonych karneol występuje zaś w Connecticut, na Florydzie, w New Jersey, Tennessee i Waszyngtonie. Jednak, najlepsze kamienie karneolu i tak pochodzą z Indii, gdzie po wystawieniu na słońce naturalnie zmieniają kolor z brązowego na… czerwony.

Etniczna biżuteria z karneolem. Jakie znaczenie miała dawniej?

W całej historii kamienia karneolu, zawsze wierzono w jego pozytywne cechy. W starożytnym Egipcie noszono pierścienie z karneolem, aby wyeliminować zły nastrój, nienawiść, zazdrość i złość. W tamtych starożytnych czasach, kamień był również używany do ochrony zmarłych podczas ich podróży do zaświatów. W renesansie z kolei, na karneolu grawerowano obraz wojownika lub miecza i umieszczano w domach, aby chronić go przed burzami.

Amulet z karneolem noszony był również, jako ochrona. Karneol zakładano na szyję w formie naszyjników z karneolem, aby zapobiec chorobom skóry, szaleństwu, krwawieniom z nosa i chorobom krwi. Uważano również, że kamień jest w stanie powstrzymać… koszmary.

Ludy arabskie do dziś uważają karneol za jeden z kamieni królów. Bogaty, ciepły kolor kamienia, często łączą z proaktywną energią… lwa i ognia. Według tradycji arabskiej, kamień karneolu dodaje odwagi. A więc, to idealny kamień dla królów. O tak, niektórym władcom z pewnością przydałoby się więcej odwagi – takiej, jaką ma lew.

Podobnie jak lapis lazuli, karneol był więc jednym z ulubionych klejnotów w historii. Na całym świecie używano obu tych kamieni do tworzenia etnicznej biżuterii, pieczęci i talizmanów – ze względu na ich piękne kolory i łatwość obróbki.

Kamień karneolu dziś

Obecnie uważa się, że karneol jest kamieniem o wielkiej wartości dla tych, którzy są nieśmiali i muszą przemawiać publicznie. George Frederick Kunz, amerykański mineralog oświadczył za życia z kolei, że noszenie biżuterii z karneolem jest zalecane tym, którzy mają słaby głos lub są nieśmiali w mowie. Ciepły kamień doda im ponoć odwagi.

Karneol jest dziś także używany do promowania pokoju i harmonii oraz do pozbycia się depresji. Reprezentuje odwagę, motywację, kreatywność, koncentrację, cierpliwość i zaufanie do samego siebie. Kamień karneolu jest ponoć w stanie stymulować metabolizm, leczyć problemy z dolną częścią pleców, reumatyzm, zapalenie stawów, a także nerwobóle.

Niezależnie jednak od tego, czy jesteś księciem imperialnym, nadzwyczajnym alchemikiem czy po prostu fanem orientalnej biżuterii, powinieneś … uwierzyć w karneol, zanim faktycznie zadziała.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com

stats