Rubin - Kamień krwią malowany

Paulina | Kamieniara
Rubin - Kamień krwią malowany

Jedni mówią na niego, że jest ekstraktem z kropli krwi Matki Ziemi. Inni z kolei, że kamień ten jest niczym innym, jak gołębią krwią. Określenia te, jakie używa się wobec niezwykłego kamienia szlachetnego, jakim jest rubin, nie pozwalają na przejście obok niego obojętnym krokiem. Jedni mówią na niego, że jest ekstraktem z kropli krwi Matki Ziemi. Inni z kolei, że kamień ten jest niczym innym, jak gołębią krwią. Określenia te, jakie używa się wobec niezwykłego kamienia szlachetnego, jakim jest rubin, nie pozwalają na przejście obok niego obojętnym krokiem.

Rubin jest niczym innym, jak odmianą korundu – podobnie zresztą, jak szafir. To, co odróżnia go od innych kamieni szlachetnych, to jego niepowtarzalna barwa i bardzo rzadkie występowanie. Jednak, nie jest to wszystko, co charakteryzuje ten krwisty minerał.

Nazwa „rubin” powiązana jest z jego kolorem i pochodzi od łacińskiego słowa ruber, znaczącego nic innego, jak właśnie kolor czerwony. Kamień ten przybiera przeróżne odcienie czerwieni – od bardzo jasnego różu, po purpurową, głęboką czerwień. Właśnie ta najgłębsza barwa minerału najczęściej kojarzy się z krwią. Barwa kamienia zależy głównie od pierwiastka, jaki w nim dominuje – i tak, tlenek chromu nadaje rubinowi kolor czerwony, wanad purpurowy, a żelazo zamienia barwę minerału w brunatną czerwień.

Największa ilość rubinów, bo aż 90%, pochodzi z Birmy, czyli południowo-wschodniej Azji. To właśnie tam, rubiny z domieszką koloru niebieskiego zwane są „gołębią krwią”. Także Lakszmi, będąca hinduską boginią dobrobytu i szczęśliwego życia, na wielu obrazach przedstawiana jest właśnie w… Koronie, wysadzanej licznymi rubinami.

Są też na świecie dwa rubiny, które mogą poszczycić się mianem największych – jest to np. Rubin Rosser Reeves Star, który liczy prawie 139 karatów (!), a także Rubin Delong, również bogaty w ponad 100 karatów. Mówi się, że najsłynniejszym na całym świecie kolekcjonerem „krwawej biżuterii” był sam Iwan Groźny.

Jednak, chyba najciekawszym jest fakt, że rubin to główny symbol… Zakochanych! Ofiarowując komuś ten szlachetny minerał, doskonale wyrazisz swoją miłość do osoby, którą kochasz ponad życie. Nie ma chyba bardziej romantycznego kamienia, niż tajemniczy rubin. Czy to jednak zwyczajny przypadek, że z miłością powiązany jest właśnie ten szczególny kamień, malowany… Krwią?


Przyjaciele Piekiełka
Audio
Hamsa
Odwiedź nas
Newsletter

© Piekielko.com