Jadeit - biżuteria i magiczne kamienie

Paulina | Kamieniara
Jadeit - biżuteria i magiczne kamienie
Jadeit

Zielony jadeit – dźwięczna „esencja miłości”

Zielony jadeit często mylony bywa ze szmaragdem, malachitem oraz nefrytem. Jest to jednak specyficzny i odróżniający się od nich minerał, który ma za sobą długą i niezwykłą historię. Jego noszenie przy sobie w formie biżuterii bądź innych ozdób miało niegdyś ogromny sens dla wielu kultur świata. Starożytni kamieniarze od lat cenili gładkość i wszechstronność jadeitu. Dlaczego? Otóż po uderzeniu w kamień jego cienkie kawałki wydawały dźwięczne, niezwykle czyste dźwięki. Nic dziwnego, że jadeitowa symbolika do dziś krąży wokół harmonii, czystości i wieczności.

Dawniej z melodyjnie dźwięcznego jadeitu rzemieślnicy tworzyli różnego rodzaju dzwonki i gongi. Przeznaczone były one jednak nie tylko do przyjemnego ich słuchania. Niektórzy korzystali z tych instrumentów na przykład do wytwarzania „niebiańskich” tonów w celach rytualnych praktyk. Chińscy poeci porównali nawet melodyjny dźwięk zielonego jadeitu do głosu… ukochanej osoby. Jadeit nazwali wobec tego „esencją miłości”. Później nadali mu jednak o wiele bardziej wyniosłą nazwę.

Hei-tiki, jadeitowa biżuteria Maorysów

Maorysi, czyli autochtoniczna grupa etniczna Nowej Zelandii, od wieków korzystała z niezwykłej wytrzymałości zielonego jadeitu. Tworzyli z niego narzędzia, broń oraz ozdoby, które następnie przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie. Najbardziej znanymi i cenionymi pamiątkami stały się wisiory hei-tiki. Rzeźbiono je z zielonych kamieni, które Maorysi nazywali pounamu. Gdy rodzina potrzebowała nowego hei-tiki, wówczas angażowała tohunga, czyli czarodzieja, aby z pomocą jego rytuałów zlokalizować surowy jadeit. W rytuałach czarodziejowi rzekomo pomagały duchy przodków – zadaniem rodziny było nazwać znaleziony jadeit imieniem ducha, który wskazał położenie kamienia. Po udanym rytuale tohunga prowadził rodzinę do obszaru, w którym miała ona znaleźć zielony jadeit.

Naturalny kształt kamienia w dużej mierze zdeterminował ostateczną formę wisiorów hei-tiki. Maorysi strzegli biżuterii i przekazywali ją sobie z pokolenia na pokolenie, wierząc, że ochroni ich od wszelkiego zła. Gdy cała rodzina wymierała, ostatniego męskiego członka rodu chowano wraz z hei-tiki, aby wisior ochronił rodzinę przed złą i nieznaną siłą po drugiej stronie. W jadeitowych wisiorkach na zawsze pozostawała mądrość przodków, która prowadziła zmarłych w dobrą i jasną stronę.

Zielony jadeit w dynastii Han

W Chinach za panowania dynastii Han (206 p.n.e. – 220 n.e.) żałobnicy często umieszczali w rękach zmarłych jadeitową biżuterię. Używali jej jako symbolu zmartwychwstania, a także jako amuletów chroniących ciał zmarłych przed rozkładem. Za czasów dynastii Shang (1600 p.n.e. – 1046 p.n.e.) chińscy władcy używali z kolei trójnożnego naczynia do wina wykonanego z jadeitu, zwanego jue. Z jego pomocą składali ofiary duchom przodków. W grobowcach składano też różne figurki z zielonego jadeitu, aby chronić zmarłych przed złymi duchami.

Co ciekawe, w starożytnych Chinach wokół jadeitu powstał nawet kult leczniczy. Ludzie wierzyli bowiem, że wymieszanie sproszkowanego jadeitu z wodą pozwala otrzymać antidotum wzmacniające ciało i przedłużające życie. Kiedy człowiek spożył taką mieszankę niedługo przed śmiercią, mikstura mogła opóźnić proces rozkładu jego ciała. Xu Shen, który był starożytnym chińskim uczonym, opisał pięć zalet zielonego jadeitu, przypisując kamieniowi dobroczynność, prawość, mądrość, odwagę i sprawiedliwość. Do dziś biżuteria z jadeitu określana jest więc przez niektórych jako „niebiański kamień” albo „klejnot z nieba”.

Czy magia biżuterii z zielonego jadeitu wciąż działa?

Dawniej jadeit miał za zadanie chronić właścicieli przed złą mocą. Dziś kamień pełni głównie funkcję zdobniczą, choć wiele osób wciąż wierzy w jego magiczne właściwości. Do obecnej produkcji biżuterii używa się najwięcej jadeitu pochodzącego z Mjanmy, bo aż 90% zasobów.

Jakie właściwości przypisuje się biżuterii z jadeitu? Otóż ma ona pomóc w leczeniu anoreksji, a także wspierać młode matki w okresie ciąży, usuwać negatywne myśli, wyciszać umysł i przyciągać pozytywną energię. Noszenie ozdób z jadeitu ułatwić ma też szybsze zasypianie, zapewnić bogactwo i szczęśliwe życie. Chcesz osiągnąć coś konkretnego w życiu, co planujesz już od dłuższego czasu? Warto zaopatrzyć się zatem w biżuterię z zielonego jadeitu. Bo dlaczego by nie pomóc sobie w osiągnięciu wyznaczonego celu szczyptą… magii?


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com