Czerwony koral i biżuteria z koralem

Paulina | Kamieniara
Czerwony koral i biżuteria z koralem

Biżuteria z czerwonego koralu potrafi przyciągać spojrzenia swoim niezwykłym blaskiem. Czy wiesz jednak, z jaką historią wiąże się czerwony koral? Jakie ma on znaczenie dla różnych epok? Dlaczego niektóre znaki zodiaku nie powinny nosić biżuterii z czerwonym koralem? Spróbujmy rozwikłać tajemnice tego niezwykłego gatunku koralowca.

Jak powstaje czerwony koral?

Koral czerwony powstaje ze szkieletów polipów koralowców – zwierząt nie większych, niż jeden milimetr. Ich szkielety z węglanu wapnia układają się w stos, tworząc koralowce. Temu starożytnemu procesowi towarzyszą również pewne starożytne tradycje. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że koralowiec potrzebuje ponad 100 000 lat (!), aby wyrosnąć na coś mniej więcej wielkości rafy? Popularność tego miękkiego kamienia wzrosła dzięki łatwości kształtowania go na formę np. biżuterii z czerwonym koralem.

We większości pradawnych wierzeń, koralowiec był związany z planetą Mars, która w języku hindi nazywa się Mangal. Dawniej wierzono, że noszenie ozdób z czerwonego koralowca będzie zwiększać apetyt i atrakcyjność seksualną, uzdrawiać noszące go osoby i zmniejszać ryzyko chorób. Dzięki niemu zwiększona miała zostać także siła fizyczna. Zalety korala przekonywały ludzi do noszenia go w formie biżuterii etnicznej, zwłaszcza w starożytnych kulturach – kiedy nie było jeszcze wystarczającej wiedzy medycznej.

Co ciekawe, niektórzy przypisywali czerwonemu koralowi lecznicze właściwości. Dzięki niemu, ludzie mieli wygrywać z problemami takimi, jak hemoroidy, wrzody, gorączka, ospa, dur plamisty, krzywica, bóle brzucha, siniaki i skaleczenia. Oprócz leczenia lub zapobiegania powyższym przypadłościom, koralowy klejnot miał również ostrzegać jego posiadacza o wszelkich zbliżających się zagrożeniach dla zdrowia. Podobno, gdy koralowiec zmieniał kolor, pojawiało się jednocześnie ryzyko… zbliżającej się choroby.

Pierścienie z czerwonym koralem kontra hinduizm

Biżuteria z czerwonym koralem wiązała się w hinduizmie z wieloma korzyściami natury psychicznej i fizycznej. Szczególną mocą obdarzano pierścionki z tym koralowcem, które były o wiele bardziej skuteczne niż inne elementy biżuterii w tradycji hinduskiej. Pierścień z koralem należało nosić na serdecznym palcu. Najlepsze rezultaty uzyskać można było, gdy kamień szlachetny ociosany został w trójkąt. Zanim jednak pierścień został założony na palec, należało go zanurzyć lub wykąpać w mleku krowim, aby usunąć wszelkie negatywne cechy, ukryte ponoć głęboko w kamieniu. Pierścień miał:

  • inspirować do bycia odważnym,
  • dodawać energii,
  • zwiększać determinację i pewność siebie,
  • chronić przed koszmarami, złym okiem i klątwami.

Koralowiec w różnych epokach

W starożytnym Rzymie i Egipcie ludzie znani byli z noszenia naszyjników z czerwonym koralem. Rodzice zawieszali go na szyjach dzieci, by zapewnić im w ten sposób ochronę. Pliniusz Starszy, słynny starożytny rzymski uczony, zalecał ludziom noszenie tego korala, aby odeprzeć wrogów.

Epoka wiktoriańska znana jest z wielu historycznych momentów – w tym powstania silnika parowego, pojawienia się smogu, wysokich kołnierzyków, eufemizmu i przesądów. To ostatnie zjawisko sprawiło, że ​​ludzie wskrzesili starożytne tradycje noszenia biżuterii z czerwonego koralowca, aby powstrzymać niebezpieczeństwo – oczywiście, wynikające z przesądów.

Czy biżuteria z czerwonym koralem jest dla każdego?

Chcesz kupić i od razu założyć na siebie ozdoby z czerwonym koralem? Nie tak szybko! Są ludzie, którym koralowiec pomaga, ale też inni, którym koralowiec wcale nie będzie służy. Czerwony koral polecany jest głównie w zawodach, które wymagają siły fizycznej i wytrzymałości (np. sportowcy, żołnierze, policjanci, strażacy). Poleca się też biżuterię z czerwonym koralem dla osób wykonujących zawody, które wymagają bycia precyzyjnym (np. chirurdzy, elektrycy, krawcy). Oczywiście, koralowiec dobry będzie również dla wszystkich ze zdolnościami przywódczymi i nawigacyjnymi (np. politycy, artyści, piloci).

Są też wytyczone znaki zodiaku, które mogą nosić kamień. Wyznaczone one zostały przez Mars, który wiąże się z kamieniem i wyznacza dokładnie, kto może go założyć. Jeżeli jesteś więc zodiakalnym baranem, rybami, skorpionem, rakiem, lwem albo strzelcem, pierścień z koralem jak najbardziej się Tobie przysłuży. Osoby urodzone pod tymi znakami mają pomyślny związek z Marsem, który zgodnie z tradycją może być wzmocniony przez noszenie czerwonego korala. Dla osób urodzonych pod innymi znakami zodiaku noszenie tego kamienia może być… niebezpieczne.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska
Odwiedź nas
Newsletter

© Piekielko.com