Czerwony koral i biżuteria z koralem

Paulina | Kamieniara
Czerwony koral i biżuteria z koralem

Biżuteria z czerwonego koralu potrafi przyciągać spojrzenia swoim niezwykłym blaskiem. Czy wiesz jednak, z jaką historią wiąże się czerwony koral? Jakie ma on znaczenie dla różnych epok? Dlaczego niektóre znaki zodiaku nie powinny nosić biżuterii z czerwonym koralem? Spróbujmy rozwikłać tajemnice tego niezwykłego gatunku koralowca.

Jak powstaje czerwony koral?

Koral czerwony powstaje ze szkieletów polipów koralowców – zwierząt nie większych, niż jeden milimetr. Ich szkielety z węglanu wapnia układają się w stos, tworząc koralowce. Temu starożytnemu procesowi towarzyszą również pewne starożytne tradycje. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że koralowiec potrzebuje ponad 100 000 lat (!), aby wyrosnąć na coś mniej więcej wielkości rafy? Popularność tego miękkiego kamienia wzrosła dzięki łatwości kształtowania go na formę np. biżuterii z czerwonym koralem.

We większości pradawnych wierzeń, koralowiec był związany z planetą Mars, która w języku hindi nazywa się Mangal. Dawniej wierzono, że noszenie ozdób z czerwonego koralowca będzie zwiększać apetyt i atrakcyjność seksualną, uzdrawiać noszące go osoby i zmniejszać ryzyko chorób. Dzięki niemu zwiększona miała zostać także siła fizyczna. Zalety korala przekonywały ludzi do noszenia go w formie biżuterii etnicznej, zwłaszcza w starożytnych kulturach – kiedy nie było jeszcze wystarczającej wiedzy medycznej.

Co ciekawe, niektórzy przypisywali czerwonemu koralowi lecznicze właściwości. Dzięki niemu, ludzie mieli wygrywać z problemami takimi, jak hemoroidy, wrzody, gorączka, ospa, dur plamisty, krzywica, bóle brzucha, siniaki i skaleczenia. Oprócz leczenia lub zapobiegania powyższym przypadłościom, koralowy klejnot miał również ostrzegać jego posiadacza o wszelkich zbliżających się zagrożeniach dla zdrowia. Podobno, gdy koralowiec zmieniał kolor, pojawiało się jednocześnie ryzyko… zbliżającej się choroby.

Pierścienie z czerwonym koralem kontra hinduizm

Biżuteria z czerwonym koralem wiązała się w hinduizmie z wieloma korzyściami natury psychicznej i fizycznej. Szczególną mocą obdarzano pierścionki z tym koralowcem, które były o wiele bardziej skuteczne niż inne elementy biżuterii w tradycji hinduskiej. Pierścień z koralem należało nosić na serdecznym palcu. Najlepsze rezultaty uzyskać można było, gdy kamień szlachetny ociosany został w trójkąt. Zanim jednak pierścień został założony na palec, należało go zanurzyć lub wykąpać w mleku krowim, aby usunąć wszelkie negatywne cechy, ukryte ponoć głęboko w kamieniu. Pierścień miał:

  • inspirować do bycia odważnym,
  • dodawać energii,
  • zwiększać determinację i pewność siebie,
  • chronić przed koszmarami, złym okiem i klątwami.

Koralowiec w różnych epokach

W starożytnym Rzymie i Egipcie ludzie znani byli z noszenia naszyjników z czerwonym koralem. Rodzice zawieszali go na szyjach dzieci, by zapewnić im w ten sposób ochronę. Pliniusz Starszy, słynny starożytny rzymski uczony, zalecał ludziom noszenie tego korala, aby odeprzeć wrogów.

Epoka wiktoriańska znana jest z wielu historycznych momentów – w tym powstania silnika parowego, pojawienia się smogu, wysokich kołnierzyków, eufemizmu i przesądów. To ostatnie zjawisko sprawiło, że ​​ludzie wskrzesili starożytne tradycje noszenia biżuterii z czerwonego koralowca, aby powstrzymać niebezpieczeństwo – oczywiście, wynikające z przesądów.

Czy biżuteria z czerwonym koralem jest dla każdego?

Chcesz kupić i od razu założyć na siebie ozdoby z czerwonym koralem? Nie tak szybko! Są ludzie, którym koralowiec pomaga, ale też inni, którym koralowiec wcale nie będzie służy. Czerwony koral polecany jest głównie w zawodach, które wymagają siły fizycznej i wytrzymałości (np. sportowcy, żołnierze, policjanci, strażacy). Poleca się też biżuterię z czerwonym koralem dla osób wykonujących zawody, które wymagają bycia precyzyjnym (np. chirurdzy, elektrycy, krawcy). Oczywiście, koralowiec dobry będzie również dla wszystkich ze zdolnościami przywódczymi i nawigacyjnymi (np. politycy, artyści, piloci).

Są też wytyczone znaki zodiaku, które mogą nosić kamień. Wyznaczone one zostały przez Mars, który wiąże się z kamieniem i wyznacza dokładnie, kto może go założyć. Jeżeli jesteś więc zodiakalnym baranem, rybami, skorpionem, rakiem, lwem albo strzelcem, pierścień z koralem jak najbardziej się Tobie przysłuży. Osoby urodzone pod tymi znakami mają pomyślny związek z Marsem, który zgodnie z tradycją może być wzmocniony przez noszenie czerwonego korala. Dla osób urodzonych pod innymi znakami zodiaku noszenie tego kamienia może być… niebezpieczne.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com