Czaroit – fioletowy kamień ze wschodniej Syberii

Napisane przez Stanisław Kozłowski
Czaroit Czaroit

Nazwa czaroitu pochodzi od miejsca, w którym po raz pierwszy oficjalnie odkryto minerał. Nawet jeśli pierwsza publikacja na temat „czaroitu, nowego minerału i nowego kamienia jubilerskiego” ukazała się w 1978 roku, to jego odkrycie miało miejsce 30 lat wcześniej. Fioletowa skała została znaleziona we wschodniej Syberii nad rzeką Czarą. Geolog, który dokonał odkrycia, uznał ją za łupek cummingtonitowy, minerał z grupy krzemianów.

Ponowne odkrycie osobliwego kamienia przez innego geologa w 1974 roku i szczegółowe badania wykazały, że jest to nowy i nieznany dotąd minerał o skomplikowanym składzie chemicznym. Potwierdziły to specjalne komisje do spraw badań minerałów, moskiewska i międzynarodowa, i nowy minerał otrzymał nazwę czaroit, od nazwy rzeki Czara, będącej lewym dopływem Leny.

Właściwości czaroitu

Ze względu na budowę chemiczną czaroit jest minerałem z grupy krzemianów, niezwykle rzadki krzemian łańcuchowy, krystalizujący w układzie jednoskośnym. Tego rodzaju skały powstają w warstwach wulkanicznych, gdzie występuje odpowiednie ciśnie, temperatura i woda. Aby powstał dokładnie ten krzemian nazwany czaroitem, musi nastąpić połączenie całego szeregu określonych substancji. Warunki do powstania tego kamienia istnieją tylko w niewielu miejscach na świecie.

Czaroit występuje w skupieniach ziarnistych, włóknistych albo masywnych, zawierających wodę krystalizacyjną. Połysk minerału jest matowy do szklistego, przełam nierówny, a łupliwość dobra, podobnie jak obrabialność. W dziesięciostopniowej skali twardości minerałów Mohsa czaroit wykazuje twardość równą 6. Jego gęstość wynosi 2,40 – 2,69 g/cm³. Ze względu na dużą różnorodność i zmienność składu chemicznego, minerał wykazuje obecność nieregularnych, kontrastowych, barwnych plam.

Kolor czaroitu

Dzięki swojej fioletowej w różnych odcieniach barwie, czaroit wygląda niezwykle atrakcyjnie. Jest bardzo poszukiwanym kamieniem szlachetnym, a właściwie, ze względu na twardość poniżej 7, kamieniem jubilerskim. Przyjęto umownie, że kamienie szlachetne mają twardość właśnie powyżej tej wartości, ci jednak w niczym nie umniejsza urody i popularności nieco bardziej miękkich kamieni. Czaroit jest wykorzystywany do wyrobu zarówno biżuterii jak i niewielkich rzeźb oraz innych luksusowych przedmiotów.

Ponieważ minerał jest dostępny właściwie tylko w jednym miejscu na Syberii, jego podaż jest mocno ograniczona. Wydobycie posiada ustalone limity, a rzadki fioletowy kamień może być zwykle eksportowany tylko w obrobionym, przetworzonym stanie.

Minerałem, który fioletowym kolorem i marmurkowym rysunkiem przypomina czaroit, jest sugilit. Oba kamienie są bardzo rzadkie i mało znane, wykazują też pewne podobieństwa, chociaż różnią się składem chemicznym.

Barwa czaroitu bywa fioletowoliliowa w różnych odcieniach, a czasem białoszarawa, złotawa albo brunatna z barwnymi plamami. Czasem po oszlifowaniu niektóre okazy minerału wykazują efekt kociego oka, czyli pojawienie się smugi świetlnej, przemieszczającej się po wypukłej powierzchni kamienia. Dokładny powód powstawania barwy czaroitu nie jest jeszcze do końca wyjaśniony.

Znaczenie i działanie czaroitu

Czaroit jest poszukiwanym minerałem, w ostatnich latach stał się też ulubionym kamieniem jubilerskim, a także kamieniem leczniczym. Jeśli chodzi o działanie lecznicze, w przypadku czaroitu, podobnie jak innych minerałów, brak jest potwierdzających badań klinicznych. Uważa się, że pomaga na stres oraz uwalnia od obaw. Powoduje przywrócenie uporządkowania we własnym życiu, aby można było swobodnie kształtować je na nowo. Umacnia własną pozycję, a jednocześnie uwalnia od ograniczeń, pomaga podejmować ważne decyzje i lepiej zrozumieć to, co pozostało za nami. W nocy zapewnia dobry sen. Każda osoba, która chciałaby lepiej ułożyć swój dzień, a w nocy dobrze spać, powinna stale mieć przy sobie czaroit.

Każdy, kto ma uczucie, że praca idzie mu powoli i przerasta jego możliwości, powinien fioletowy czaroit wybrać na swój osobisty kamień. To samo dotyczy osób, które chcą zmienić swoje życie dogłębnie – czaroit może im dodać potrzebnej do tego siły. Uzdrawiający kamień zapewni im więcej spokoju, zmniejszy stres i zmartwienia, pozwoli przezwyciężyć wiele rzeczy, które dotąd przyprawiały o ból głowy. Ponadto kamień ma zdolność wyostrzania obserwacji i pomaga wyrwać się ze starych ograniczeń.

Piękny syberyjski kamień daje właścicielowi wytrzymałość i siłę. Pomaga radzić sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami w życiu. Pomaga tym, którzy potrzebują odwagi i zdecydowania. Jego tajemnicą jest wspieranie pozytywnych cech w każdym człowieku. Czaroit nie jest uniwersalny i każdy, kto nosi go przy sobie, ma inne doświadczenia. Ten kamień może ułatwić proces usamodzielniania się dzieci i uniezależniania od rodziców. Ten proces bywa często trudny i bolesny dla obu stron. Czaroit pomaga łagodzić ból rozstania i na nowo wprowadzić w życie porządek.

Oddzielny wątek stanowią dzieci i zwierzęta. Wiele dzieci niechętnie idzie wieczorem do łóżka, ponieważ boi się ciemności, inne zaś czują strach przed psami i innymi dużymi zwierzętami. W obu przypadkach pomocny może być kamień z Syberii. Uważa się, że wpływa na podświadomość, łagodząc w ten sposób lęki i uwalniając od koszmarów. Ten rzadki minerał może być również pomocny dla zestresowanych zwierząt jak koty, psy albo konie, które miały złe doświadczenia z ludźmi. Czaroit umieszczony w ich sąsiedztwie pozwoli zwierzętom odzyskać zdrowie psychiczne.

Czaroit i znaki zodiaku

Fakt, że czaroit nie jest przypisywany żadnemu z dwunastu znaków zodiaku, czyni go wyjątkowym. Służy jedynie znakowi Panny jako kamień wtórny. Osoby urodzone pod znakiem Panny uchodzą za szczególnie sumienne, biorą na siebie więcej obowiązków i obciążeń niż w rzeczywistości muszą. Dlatego fioletowy kamień czaroitu doskonale do nich pasuje. Pomaga zaprowadzić porządek w chaosie i załatwiać sprawy jedna po drugiej. Robienie krok po kroku tego co konieczne, bez ulegania wpływom zewnętrznym, to realna pomoc czaroitu dla Panien.

Czaroit – kamień rzadki i drogi

Istnieje na świecie ponad 5000 znanych minerałów, wśród których można znaleźć tak szlachetne egzemplarze jak diamenty, rubiny, szmaragdy albo szafiry. Należą do nich wielcy klasycy w rodzaju ametystu, agatu, kryształu górskiego albo pięknego opalu. Od czasu do czasu trafiają się jeszcze prawdziwe rarytasy, czyli kamienie, które spotyka się tylko w niewielkich ilościach i w nielicznych miejscach. Do takich drogocennych i rzadkich kamieni szlachetnych i jubilerskich zaliczyć można yakontovit, tiujamunit, rozelit i właśnie czaroit. Te kamienie rzadko są dostępne w sprzedaży i tylko nielicznym udaje się je kupić.