Czarny agat to kamień, który od wieków używany był jako klejnot i szlachetny materiał do wyrobu ozdób, małych rzeźb i biżuterii. Agat szczególnie wartościowy był w starożytności, kiedy stanowił jeden z głównych kamieni szlachetnych, których wówczas używano. Dlaczego mówi się, że czarny agat jest „kamieniem na wszystkie czakry”? Dowiedz się więcej!
Agat jest odmianą chalcedonu. Swoją nazwę zawdzięcza rzece Achates w południowej Sycylii, która z greckiego oznacza dobry. Właśnie dobro i pozytywne oddziaływanie przekłada się na właściwości szlachetnego kamienia. W różnych kulturach, czarny agat wykorzystywany był do wyrabiania biżuterii etnicznej, pieczęci oraz amuletów. Z jego właściwości korzystali m.in. Rzymianie, Grecy, Babilończycy, a także Słowianie, Hindusi czy nawet… Indianie.
Czarny agat to kamień, który swoją budowę oraz kolor zawdzięcza procesowi powstawania. Jest to proces nadzwyczajnie ciekawy. Agaty tworzą się bowiem w geodach, w specyficznych dość warunkach. Powstają w pustkach, które formują się podczas zastygania lawy wulkanicznej. Te pustki wypełniają się roztworem z krzemionką i minerałami o wielu barwach. Agat powstaje tak m.in. w Urugwaju, Brazylii, Włoszech, Indiach, Chinach, Meksyku, Madagaskarze, Egipcie, Szkocji, USA, Kanadzie, a od 1948 r. również w Niemczech.
Agat ocenia się na 6,5 do 7 w skali twardości. Najbardziej cenione formy agatu to: sard, dereń, chryzopraz i jaspis. Agat ma też wiele podgatunków, które wyróżniają się kolorami i wzorami. Uważa się, że czarny agat chroni i dodaje odwagi, pomaga w walce z bezsennością, zapobiega dolegliwościom skórnym i gorączce. Uważa się również, że biżuteria z kamieniem szlachetnym wzmacnia ducha, chroni przed nieszczęściami, dodaje odwagi i niweluje smutek.
Na przestrzeni dziejów agat był używany w prawie wszystkich kulturach i cywilizacjach. I tak, np. kulturze islamskiej nosili go prorocy, podczas gdy w cywilizacjach babilońskich agat był używany do ochrony. W starożytności biżuteria z kamieniem używana była zaś przy napierśnikach i mieczach. Jeśli spojrzeć dokładnie wstecz, wśród artefaktów odkrytych w dziejach neolitu również można odnaleźć agat. Historia mówi, że czarny agat dawniej był używany do wytwarzania różnych przedmiotów, takich jak np. biżuteria orientalna i amulety.
Dziś agat, onyks można znaleźć prawie na całym świecie – o państwach, gdzie powszechnie występuje, wspominaliśmy już wyżej. Mimo, że jest dostępny w wielu krajach, nadal jest tak samo przez wszystkich pożądany – głównie ze względu na niezwykłe paski kolorystyczne i spektakularny wygląd kamienia.
Na Bliskim Wschodzie uważano, że czarny agat trzymany w ustach łagodzi… pragnienie. W połowie XIX wieku, amulety z agatu były tak popularne, że rzemieślnicy biżuterii w Niemczech nie mieli czasu na cięcie żadnych innych kamieni. Według wierzeń i ezoteryki, czarny agat to „kamień na wszystkie czakry”, a więc chroniący ośrodki energetyczne w ciele – czyli te punkty, które kumulują energię.
Biżuteria z czarnym agatem pomaga zrównoważyć energię w otoczeniu. Czarne agaty są dobre również do podtrzymywania pozytywnej energii i usuwania tej negatywnej. Kamienie pomagają także w przywróceniu równowagi emocjonalnej, fizycznej i psychicznej. Harmonizują energię, koją nerwy i zapewniają koncentrację we wszystkich sytuacjach. Pierścień z czarnym agatem, bransoletka lub naszyjnik pomogą wyleczyć traumę emocjonalną, zapewniając poczucie bezpieczeństwa – poprzez zniwelowanie napięcia.
Mało tego, agat poprawi energię i pewność siebie. Uważa się też, że czarny agat pomaga łagodzić bóle kości i stawów. Ten kamień odpowiada za wszystkie czakry w ciele, a więc może pomóc właścicielowi biżuterii etnicznej z agatem nawiązać kontakt ze… swoim wnętrzem. Przekształci złe emocje w pozytywną energię. Czy kamień szlachetny faktycznie zadziała w ten sposób? Warto kupić biżuterię z onyksem i przekonać się samemu!
© Piekielko.com
Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności.