fbpx

Ukryte znaczenie spiralnych kolczyków

Spiralne kolczyki znane są miłośnikom etnicznej biżuterii nie od dziś. Nie wszyscy wiedzą jednak, że spirale są świętym symbolem, przedstawiającym m.in. podróż i zmianę życia. Czy spiralne kolczyki mają jeszcze jakieś ukryte znacznie?

Symbol spirali jako jeden z najstarszych na świecie

Spirala bez cienia wątpliwości jest jednym z najstarszych symboli na świecie. Pojawia się w najstarszych kulturach na całym świecie i posiada wiele znaczeń – jak postęp, kierunek i ekspansja. Grecy powiązali spirale z nieskończonością, równowagą i świadomością. Motyw spiralny jest jednym z ulubionych projektów miłośników etnicznej biżuterii. To też jeden z najpopularniejszych rodzajów archaicznych greckich ozdób ucha, znany z rzeczywistych znalezisk archeologicznych. W przypadku greckiej biżuterii, spirala jest wytworzona najczęściej w kształcie omegi, która zwęża się w kierunku zadartych końców.

Spirale naprawdę mają długą historię, zwłaszcza w dziejach greckiej biżuterii. Pierwsze przykłady tego typu biżuterii orientalnej pochodzą z IX wieku p.n.e. Niewątpliwie też, spirala jest jednym z najstarszych symboli ludzkiej duchowości – rzeźbionym lub malowanym w skałach już przecież wiele tysięcy lat temu, na chyba każdym kontynencie.

Znaczenie spiralnych kolczyków

Symbolika spiralnych kolczyków opiera się również na ruchu i stopniowym rozwoju, ale też wzroście, ekspansji, energii kosmicznej czy symbolice słońca. Biżuteria etniczna w formie spiralnych kolczyków to również symbol reprezentujący ciągły cykl narodzin, życia, śmierci i regeneracji. Spirale z tego też względu często składano w różnej formie np. w miejscach pochówku, w wazonach, odzieży, broni i wielu innych przedmiotach.

Pod względem duchowym symbol spirali może też reprezentować ścieżkę wiodącą od zewnętrznej świadomości (materializm, ego, zewnętrzna percepcja) do wewnętrznej duszy (oświecenie, niewidzialna esencja, nirwana, świadomość kosmiczna). Symbolikę spirali interpretuje się również jako ruchy między światem wewnętrznym (intuicyjnym, niematerialnym), a światem zewnętrznym (materia, zamanifestowana). Co więcej, jeśli chodzi o odrodzenie lub wzrost, symbolika spiralnych kolczyków może reprezentować również świadomość natury.

Znaczenie podwójnej spirali na kolczykach

Podwójna spirala znajduje się chociażby na wielu celtyckich grobach i jest powiązana ze słońcem, a także z ideą śmierci i ponownych narodzin. Może to oznaczać przeniesienie energii z ciała na duszę lub ciało oddające życie z powrotem na ziemię. W odniesieniu do słońca uważa się, że podwójna spirala na etnicznej biżuterii reprezentuje przesilenie lub równonoc. Czasami podwójna spirala pojawia się jako luźna spirala, połączona ze spiralą ciasną zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Uważa się, że tak skonstruowana biżuteria reprezentuje duże, ciepłe letnie słońce i słońce mniejsze, zimowe i kurczące się.

Spirala jako symbol wielokulturowy

Spirala jest odwiecznym, intuicyjnym symbolem duchowego rozwoju i naszej tożsamości z wszechświatem. Znajduje się ona zatem w kulturach na całym świecie, znajdując odzwierciedlenie w szamanizmie, kultach węży, tradycji smoków, geomancji, magii, mistycyzmie i sztuce rytualnej oraz tańcu. Symbol spirali w różnych formach można znaleźć np. na rzeźbach w całej Europie, po której podróżowało wiele plemion. Doprowadziło to do przekonania, że ​​symbol może również reprezentować migrację oraz wieczny ruch.

Spirala pojawia się stale na etnicznych kolczykach w wielu kulturach, przyjmując wiele różnorakich znaczeń. Jest to ikona kosmicznej mądrości, z którą nasi przodkowie dawniej byli dość mocno związani. Spirala jest więc swego rodzaju świętym symbolem, który przypominać ma posiadaczom orientalnych kolczyków o naszej ewolucji i życiu. Kolczyki mogą być używane również jako osobisty talizman ochronny.

Spirala wydaje się być prostym symbolem, ale nie można dać się zwieść jej znaczeniu. Spirala jest bowiem symbolem wielkich pojęć – jak świadomość czy stworzenie. Nic więc dziwnego, że kolczyki o wzorze spirali cieszą się dziś tak dużą popularnością wśród wielbicieli biżuterii.


Kolczyki spirale - spiralne