Plemię Mursi, czyli kobiety z talerzami w ustach

Plemię Mursi, czyli kobiety z talerzami w ustach

We wschodniej części Afryki, w szczególności w Etiopii, koczuje kilkanaście plemion. Dla większości z nich, elementarną częścią kultury i świadectwem ich plemiennej przynależności jest ciało. Jednym z bardziej „dziwacznych” ludów jest Mursi. Kobiety Mursi wyróżniają się bowiem dość zdeformowanymi… Ustami.

Samookaleczanie się kobiet plemienia Mursi jest bardzo nietypowe. Już w wieku około 15 lat, nacina się dziewczynkom dolną wargę. Fakt, brzmi to trochę brutalnie. W powstałą ranę, wkładane są gałązki bądź patyki, celem utrzymania uzyskanej, otwartej dziury. Kiedy już uda się ją nieco zagoić i przestanie sączyć się krew, zaczyna się proces rozpychania dziury w wardze do jak największego rozmiaru. W otwór wpychany jest owalny klocek, który ma za zadanie rozciągnąć wycięty w wardze otwór. Później, wymienia się je co dwa, trzy tygodnie na kolejny. Kolejny, znaczy jeszcze większy! Kiedy dziurka w wardze będzie już dostatecznie spora, młoda dziewczyna będzie mogła… Powiększać ją dalej! W tym celu, stosuje się biżuterię w formie glinianych lub drewnianych krążków. Na początku, jest to biżuteria średnicy około 4cm. Jednak, krążki te finalnie przekraczają nawet… 20 centymetrów! Czyli mniej więcej tyle, co spory talerz. Cóż, zabieg na pewno nie należy do najprzyjemniejszych – boli, długo się goi i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co gorsza, często usuwane są kobietom również… Dwie dolne jedynki. Dzieje się to dlatego, iż ciężko utrzymać jest krążek w poziomej pozycji, gdy zatrzymują go zęby. Ciekawym jest fakt, że dorosłe kobiety wcale nie chodzą non stop z krążkami w buzi – na co dzień spotkać je można z obwisłą wargą. Mieszkanki etiopskiego plemienia zdają się w ogóle nie przejmować swoją deformacją. Z pozbawionych krążka, odsłoniętych demonstracyjnie ust, przerażająco widać bezzębe dziąsło!

Krążki, noszone w dolnej wardze, są dla kobiet Mursi niczym zdobny kolczyk. Dla nich, jest to jeden z wielu zabiegów upiększających ciało. Kobiety z doliny rzeki Omo w Etiopii sądzą, że krążek świadczy o ich… Urodzie. Im większy krążek się posiada, tym bardziej jest się atrakcyjną. Kobiety Mursi ozdabiają się tego rodzaju biżuterią, by wzbudzić pożądanie mężczyzn. Dodatkowo, jest to ich tarcza – swoisty amulet, chroniący przed złymi duchami i demonami. Dawniej, kobiety odstraszały również w ten sposób handlarzy ludźmi, by nie trafić do sprzedaży jako żywy towar. Biżuteria w formie glinianych lub drewnianych talerzy to także symbol wartości plemienia Mursi. Im są większe w ustach, tym więcej krów musi dać mężczyzna rodzinie danej kobiety. Zwłaszcza w dniu, kiedy wychodzi ona za mąż.

Szkoda, że wiele z tych tradycyjnych wierzeń dzisiaj zanika. Mimo to, kobiety nadal okaleczają się w ten sposób. Dzięki temu, plemię zarabia na siebie! Turyści chętnie płacą za zdjęcia z nietypowym ludem afrykańskim. Czasem kupują od nich nawet… Świeżo wyjęty z warg krążek. Może wierzą, że w ten sposób zwalczą wszystkie złe duchy w swoim otoczeniu? A może „talerzowa” biżuteria ma przynieść im szczęście w życiu? Zabawnie wygląda, kiedy do wioski podjeżdża auto z turystami. Kobiety szybko wkładają talerze w usta i czekają na przybyszów. Wystarczy, ze któryś z nich zainteresuje się krążkiem. Chwila moment i kobieta Mursi wyjmuje ozdobę z wargi… I, jak gdyby nigdy nic, spokojnie zaczyna negocjować cenę.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com