Koraliki – nieodłączny element afrykańskiej biżuterii

Eliza Nadacy | Biżuteria
Koraliki – nieodłączny element afrykańskiej biżuterii

Afryka jest znana z pięknej, własnoręcznie wykonywanej biżuterii. Nie da się ukryć, że niejednokrotnie to właśnie koraliki stanowią ich nieodłączny element. Oprócz uroku, który dodają są łatwe do wykonania, a wszystko to według ściśle określonych zasad plemiennych. Afrykańska biżuteria rzadko ma tylko ozdobne znaczenie, ale o tym potem.

Koraliki wykonywane w Afryce od dawna były znane jako koraliki handlowe - od wieków używane były jako waluta. Odkryte zostały około 10 000 lat p.n.e., a jako miejsce ich pochodzenia podaje się Libię. Jak zostało wspomniane wyżej - ten rodzaj ozdoby wykonywany jest na podstawie plemiennych zasad. Warto dodać, że w zależności od sytuacji, w której biżuteria z koralikami była ubierana mogła być kojarzona w odmienny sposób. Tego typu biżuteria była zakładana szczególnie na specjalne okazje, takie jak wesele. Kobiety z plemiona Pokot żyjące w Kenii i Ugandzie są rozpoznawalne dzięki noszeniu pięknych kołnierzy i szerokich naszyjników, w których oczywiście nie brakuje koralików. Natomiast kobiety z plemiona Turkana noszą biżuterię z koralikami, które sugerują ich status społeczny. Królowie Nigerii byli znani ze względu na ich niesamowite korony, w których również wykorzystanie znalazły koraliki.

W przeszłości biżuteria wykonywana w Afryce stanowiła główny produkt eksportowy. Z czasem nawet wymieniana była na ubrania, żywność i inne niezbędne produkty. Biżuteria afrykańska mało kiedy była traktowana tylko jako zwykła ozdoba - to właśnie różnego rodzaju rytuały, wierzenia i obrzędy odgrywały tu większą rolę. W związku z tym z łatwością można było zauważyć, że mieszkańcy Afryki nosili różnego rodzaju biżuterię - mogła ona sygnalizować m.in. osiągnięcie męskości, okres dojrzewania, a nawet zawarcie małżeństwa.

Rzemieślnicy afrykańscy w dalszym ciągu tworzą unikalną biżuterię z wykorzystaniem koralików, która w zależności od zamieszkanego regionu i plemienia posiada swoje cechy indywidualne. Produkcja i sprzedaż koralików od dawna stanowiła główne źródło dochodu dla ogromnej ilości mieszkańców tego pięknego kontynentu. Mówi się, że biżuteria afrykańska tworzona jest od tysięcy lat, a ta najstarsza, którą udało się odkryć w jednej z jaskiń RPA posiada około 74 300 lat!

Zastanawiający jest fakt jak plemiona radziły sobie z wykonywaniem tak pięknej biżuterii. Wykonywały ją tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów, które były dla nich łatwo dostępne. Były to przede wszystkim papier, bursztyn, kości, kości słoniowe, drewno, metal, muszle, włosy, kamienie. Naturalne materiały wykorzystywane do tworzenia biżuterii były nie tylko łatwe w pozyskiwaniu, ale też zachwycały swoim pięknem. Najmodniejsze rodzaje biżuterii, które były chętnie tworzone to łańcuszki na brzuch, naszyjniki, łańcuszki na kostki, bransoletki oraz wszelkiego rodzaju ozdoby głowy i całego ciała. Świadczy to o tym, że dostępny asortyment był dość duży i każdy mógł znaleźć odpowiednią biżuterię dla siebie i na każdą okazję.

Jak można się domyśleć to i w Afryce panują różne trendy nawet w przypadku biżuterii. Aktualnie najpopularniejsze są biżuterie z koralikami, złote, z muszelkami, z włosia słonia, z kości. Najważniejsze jest to by biżuteria wykonana była tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów - tylko wtedy posiada jakąkolwiek wartość.

Tak naprawdę w każdej kulturze biżuteria stanowi bardzo ważny modowy aspekt szczególnie w przypadku kobiet, które chciały wyglądać pięknie. Pewnie to właśnie to wpłynęło na wykorzystanie tak różnorodnych materiałów do produkcji biżuterii. Każda kobieta jest inna i posiada inne preferencje i dzięki temu miały wybór. Nie zawsze jednak kierowały się osobistymi preferencjami odnośnie wyglądu ponieważ wybór biżuterii zazwyczaj podporządkowany był ich wierzeniom i kulturze.

Według wielu tamtejszych wierzeń biżuteria ma ogromną moc - może uchronić jej posiadacza przed wieloma negatywnymi rzeczami. Wybrane biżuterie mogą świadczyć o zamożności ich posiadaczy, ale równie dobrze mogą chronić przed utratą ziemi, przed diabłem, a także zapewnić błogosławieństwo i życie w szczęściu. Wiara w moc biżuterii jest mocno zakorzeniona w życiu każdego Afrykańczyka. To właśnie legendy podpowiadają co mogą robić by żyć w szczęści i zdrowiu, a także przestrzegają przed złem, które należy unikać jak ognia. Afrykańska biżuteria posiada ciekawą i długą przeszłość dlatego każda ma w sobie coś magicznego.

Mieszkańcy Afryki bez względu na plemię, do którego przynależą są osobami głęboko wierzącymi. Dlatego właśnie biżuteria ma dla nich duże znaczenie. Każda rzecz posiada pewne znaczenie, którego znajomość jest niezwykle istotna. Na przykładzie bransoletki wykorzystującej włosie słonia - legenda mówi, że taki rodzaj biżuterii chroni przed jakąkolwiek krzywdą i chorobami, a także zapewnia szczęście. Takie bransoletki zazwyczaj mają dwie, cztery lub sześć pętli i każda z nich reprezentuje inną nadziemską siłę.

Dwa węzły z włosów słonia reprezentują ziemię (czyli płodność i potomków) oraz naturę (czyli dusze i siłę). Takie połączenie ma na celu zachowanie równowagi pomiędzy naturą i ziemią. Cztery węzły odnoszą się do ognia, śniegu, słońca, wiatru i wody, czyli do Matki Natury i wszystkich jej żywiołów. Pasma włosów przechodzących przez węzły symbolizują wszystkie cztery pory roku. Dla Afrykańczyków jest to bardzo ważna sprawa dlatego sześć węzłów to połączenie wszystkich pór roku wraz z wymienionymi wyżej rzeczami. Warto dodać, że bransoletka z sześcioma węzłami nie jest tak popularna w Afryce przez trudności w jej wykonaniu. Dodatkowo nie prezentuje się zbyt ładnie.

Można powiedzieć, że mieszkańcy Afryki są osobami głęboko wierzącymi, dla których najważniejsze jest błogosławieństwo, zdrowie, rodzina. Biżuteria jest dla nich jednym ze sposobów radzenia sobie z przeciwnościami losu, a także zapobiegania nieszczęściom. W odróżnieniu do krajów europejskich tamtejsi mieszkańcy nie chcą przyozdobić swoje ciała tylko swoją duszę. Biżuteria, nie tylko ta z koralikami, jest prosta w wykonaniu i ładna, ale też praktyczna i odgrywa ważą rolę w życiu każdego Afrykańczyka.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com