Kolczyki kobiet narodu H’Mông

Stanisław Kozłowski | Biżuteria
Kolczyki kobiet narodu H’Mông

Północno-zachodni region Wietnamu słynie nie tylko z zapierających dech w piersi krajobrazów, ale także z niepowtarzalnych, jedynych w swoim rodzaju ornamentów zdobiących ubrania, domy i biżuterię żyjących tutaj górskich narodów. Kolczyki kobiet należących do mniejszości etnicznej H’Mông stanowią prawdziwą atrakcję.

Dla kobiet H’Mông kolczyki są nie tylko ozdobą. W tych krążkach srebra odbijają się, jak w lustrze, kultywowane od wieków zwyczaje i obyczaje ich przodków. Są symbolem odrębności kulturowej narodu. Prawie wszystkie srebrne kolczyki mają kształt okręgu. Grawerowane są na nich wzory słońca i księżyca oraz obrazy bogów H’Mông. Jedna z mieszkanek powiatu Bắc Yên w prowincji Sơn La tak mówi o swoich kolczykach:

„Zaczęłam je nosić będąc jeszcze dzieckiem. Kiedy miałam 4 albo 5 lat moi rodzice kazali przekłuć mi uszy. Od 14 roku życia noszę moje kolczyki. My zawsze nosimy koczyki, nawet wtedy, gdy pracujemy w polu, tkamy płótno albo idziemy na targ. Kolczyki są związane z naszym życiem codziennym. Jesteśmy dumne z tej biżuterii naszego narodu. Kiedy mamy je na sobie, wszyscy widzą, że należymy do H’Mông.”Obok okrągłych kolczyków kobiety H’Mông noszą też ozdoby uszu w kształcie spirali, znaku zapytania albo półksiężyca. Niektóre kobiety noszą dwa kolczyki w jednym uchu. Przepiękne wzory odzwierciedlają emocjonalny świat kobiet, związany ściśle z naturą górskiego krajobrazu. Te najprostsze można wykonać w ciągu 1-2 dni; inne wymagają nawet kilku tygodni pracy. Nie jest to zwykła ozdoba, w europejskim znaczeniu. Na podstawie kolczyków H’Mông można odczytać, czy nosząca je kobieta jest zamożna, czy raczej uboga; pracowita, czy mniej pilna. Właścicielka dużych krążków jest na pewno pracowita i bogata. Poza tym kolczyki, według przekazów, chronią kobiety przed złymi duchami.

Jak się okazuje, kolczyki mogą być nie tylko małym dziełem sztuki i ozdobą kobiecej twarzy, ale też symbolem narodowej tożsamości, a na dodatek ochroną przed złymi mocami.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com