Tajlandia słynie z ręcznie wykonywanej, srebrnej biżuterii. Etniczne ozdoby wytwarzane są głównie przez sześć różnych klanów, zamieszkujących tzw. Hill Tribe – słynny region Złotego Trójkąta w Tajlandii, Laosie i Birmie. Produkcja srebra to sposób na życie plemiennych mieszkańców od kilkuset lat. Oprócz dobrze znanych „kobiet z długimi szyjami” (Karen), wyróżnia się wśród nich również Hmongów i plemię Yao.
Hill Tribe to termin używany dla różnych plemion, które migrowały z Chin i Tybetu w ciągu ostatnich kilku stuleci – przez gęste lasy i górzyste tereny północnej Tajlandii. Termin ten znany jest również jako „Złoty Trójkąt”, w którym przecinają się ze sobą 3 państwa: Tajlandia, Laos i Birma. Sześć plemion najbardziej znanych w Tajlandii to:
Wszystkie sześć plemion Hill Tribe łączy jedno – tworzą oni nadal tajskie srebro, a ich srebrna biżuteria jest dumnie noszona przez ludzi z sześciu plemion, ale też kupców! Większość ludzi z Hill Tribe nosi srebrne koraliki lub inne rodzaje srebra – takie, jak ozdoby do ubrań, srebrne kolczyki czy też pierścionki. Wysoka zawartość srebra w biżuterii sprawia, że jest bardziej miękka i nie matowieje tak łatwo, jak np. miedź w stopionym srebrze. Orientalna biżuteria sześciu plemion jest więc wyjątkowa i przyjemna dla oka!
Mistrzowie tworzenia biżuterii z plemion Hill Tribe do dnia dzisiejszego są szanowani za swoją pracę. Wykonują ręcznie szczegółowe elementy biżuterii, np. maleńkie koraliki ze szlachetnego srebra. Srebrne wlewki są przez nich spłaszczane na arkuszu – przez walenie młotkami i przerabianie na drutach, poprzez przeciąganie srebra przez starożytne matryce do rysowania. Cienkie, srebrne blachy, są wbijane w czarne formy smołowe w celu uzyskania kształtów, a następnie lutowane i grawerowane. Nie ma dokładnie dwóch takich samych elementów, jakie mógłby stworzyć rzemieślnik z owych rejonów! Każdy kawałek tajskiego srebra ma swoje unikalne cechy i zawiera własną historię.
Tak więc, tajlandzka etniczna biżuteria to przedmioty o klasycznym pięknie i symbolicznym znaczeniu. Nic więc dziwnego, że dawniej ludzie z Hill Tribe używali srebra zamiast papierowych pieniędzy. Z resztą, tradycjonaliści do dziś wolą srebrne monety, biżuterię, rury i pudełka – ponieważ uważają, że te przedmioty zawsze zachowują swoją wartość. Oprócz wartości pieniężnej, noszenie srebrnej biżuterii oznacza również bogactwo, status i duchowość.
Hmongowie są drugą co do wielkości grupą plemienną (zaraz po Karen). Wytwarzają swój własny styl tajskiej biżuterii, a tutejsi złotnicy są szanowani za swoje orientalne wyroby na całym świecie. Lud Hmong pierwotnie mieszkał w oblodzonych regionach Tybetu i Mongolii. Później Hmongowie wyemigrowali do Chin Zachodnich z powodu wojny i niepokojów, a następnie przenieśli się do Tajlandi. Hmongowie osiedlili się w prowincji Chiang Mai. Są oni dość niezależni i często przemieszczają się na duże odległości – w poszukiwaniu nowych i lepszych gruntów pod uprawy suchego ryżu, kukurydzy i warzyw. Hmongowie wciąż czczą swoich przodków i wiele innych duchów, a szaman wioski jest bardzo ważny dla mieszkańców plemienia.
Co ciekawe, plemię jest podzielone na 2 główne plemiona: „Blue Hmong” i „White Hmong”. Na zachód od Chiang Mai i Chiang Rai mamy więc plemię Blue Hmong, a na wschód od Chiang Mai i Chiang Rai spotykać można plemiona White Hmong. Blue Hmong są najliczniejsi w Tajlandii. Kobiety z tego plemienia najbardziej znane są ze swoich skomplikowanych… haftów! Mieszkanki plemienia noszą bowiem haftowane, mocno plisowane spódnice z misternie haftowanymi opaskami w kolorze czerwonym, niebieskim i białym. Ich ubrania są udekorowane również ozdobną biżuterią. Mężczyźni noszą zaś luźne, czarne spodnie, z różnymi poziomami jasnego haftu – głównie wzdłuż mankietów i szwów.
Hmongowie utrzymywali się przez długi czas, uprawiając… mak opium. Co ciekawe, uzależnienie od opium nadal jest tutaj dość wysokie, zwłaszcza śród mężczyzn plemienia Hmong. Hmongowie do dziś produkują srebrną biżuterię, kusze, instrumenty muzyczne i przedmioty z drewna oraz bambusa.
Yao pochodzą z południowych Chin i są uważani za arystokratów z plemion górskich. Plemię produkuje srebro już od setek lat, a ich historyczni przywódcy nosili srebrną biżuterię jako wyraz władzy i wyższości nad innymi plemionami. Dziś wioski ludności Yao skupiają się wokół prowincji Phayao, Chiang Rai i Chiang Mai. Dlaczego mówi się o nich, że są „arystokratami”? Otóż, jako jedyne plemię Hill Tribe kultywuje bowiem również język pisany!
Wioski Yao znajdują się głównie na niskich wzgórzach, a ich domy budowane są zwykle z drewnianych desek. Yao posiadają pisaną religię, opartą na średniowiecznym taoizmie chińskim – chociaż w ostatnich latach znalazło się wśród nich również wielu nawróconych na chrześcijaństwo i buddyzm. Kobiety z plemienia Yao noszą dużo srebra – duże kolczyki, srebrne ozdoby na ubraniach i grube, srebrne pierścienie oraz etniczne bransoletki.
Yao są uważani za najbardziej ambitnych ludzi z plemion Tribe Hill – dostosowali się oni do aktualnego stylu życia w Tajlandii i wielu z nich odnosi duże sukcesy zawodowe. Są pokojowymi i przyjaznymi ludźmi, którzy szczycą się honorem. Jeżeli więc wybieracie się w podróż po Tajlandii w celu poznania tamtejszych plemion, Yao opowiedzą Wam o sobie zdecydowanie najwięcej!
© Piekielko.com
Korzystając z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności.