Bransoletka z włosia słonia

Eliza Nadacy | Biżuteria
Bransoletka z włosia słonia

Słonie to piękne zwierzęta, które w zależności od kultury są postrzegane w odmienny sposób. W samej kulturze afrykańskiej słoniom przypisanych jest wiele różnych znaczeń. Bez względu na to są czczone i szanowane za ich dzielność i waleczność. Wizerunek słoni od dawna wykorzystywany były w starożytnych obrazkach tworzonych w jaskiniach. Oczywiście sama afrykańska sztuka również może pochwalić się wykorzystaniem podobizn słoni, które najczęściej przybierają postać rzeźby, filmów, muzyki, obrazków. Nie da się ukryć, że są nieodłącznym elementem nowoczesnych dzieł sztuki.

W kulturze afrykańskiej słonie są symbolem piękna, mocy i siły. Dodatkowo podziwiane są za swoją wytrzymałość, wielkość, długowieczność i lojalność. To właśnie dlatego mieszkańcy Afryki Południowej używają kłów słoni jako dekoracji pokojów, a nawet zajmują honorowe miejsce w herbie reprezentując przy tym najważniejsze cechy słoni czyli mądrość, siłę i wieczność.

Afrykanie słyną z wykonywania pięknej biżuterii z różnego rodzaju surowców. Bardzo często do swoich wyrobów jubilerskich wykorzystują włosie słoni. Jest to spowodowane tym, że zwierzęta posiadają niezliczoną ilość włosów na różnych częściach ciała, a ich pozyskanie nie stanowi dużego problemu. Mimo wszystko ich największa ilość zgromadzona jest wokół uszu, na brzuchu, podbródku, w okolicach oczu oraz na ogonie. Można powiedzieć, że bransoletki z włosia słona są znakiem rozpoznawczym Afryki – w końcu to właśnie tam powstały.

Jednym powodem tak dużej popularności jest prostota wykonania. Dodatkowo Afrykanie wierzą, że bransoletka wykonana z włosia słonia przynosi szczęście, a każda osoba nosząca bransoletkę będzie błogosławiona, zdrowa, będzie żyć w dobrobycie i miłości. Afrykańska legenda związana z biżuterią z włosia słonia sięga 1500 lat wstecz i głosi, że osoby noszące ten rodzaj biżuterii będą chronione przed nieszczęściem i chorobą. Jako ciekawostkę warto dodać, że mieszkańcy Afryki wierzą, że słoń jest łącznikiem między niebem a ziemią dlatego włosy słonia mają ogromne znaczenie w ich kulturze.

Oryginalne afrykańskie bransoletki posiadają bardzo ładną formę, ale nie chodzi tylko o ich wygląd. Są przesiąknięte tradycją i legendarnym znaczeniem. Bransoletki zazwyczaj mają dwa, cztery lub sześć węzłów. W zależności od ich ilości reprezentują całkiem inne elementy. Dwa węzły oznaczają ziemię, która reprezentuje płodność, przodków i naturę odnoszącą się do duszy i siły. Bransoletka z dwoma węzłami pomaga zachować równowagę pomiędzy naturą i ziemią. Bransoletka stworzona z czterech węzłów odnosi się do ognia, słońca, wody i wiatru – czyli do czterech panujących żywiołów. Dodatkowo pasma włosów słoni, które przechodzą przez supły są symbolem czterech pór roku. Trzecia wersja bransoletki czyli sześciowęzłowa reprezentuje wszystkie wcześniej wymienione rzeczy naraz. Ten rodzaj biżuterii mimo swojej symboliki nie jest aż tak bardzo popularny w Afryce – pomimo swojego uroku jest bardzo trudny w wykonaniu.

Duże znaczenie ma ręka, na której noszona jest bransoletka - pozwala określić pochodzenie biżuterii. Osoby noszące bransoletkę na prawej ręce to ludzie, którzy sami zabili słonia i wykonali z jego włosia bransoletkę. Natomiast na lewej ręce noszona jest przez osoby, które otrzymały bransoletkę w prezencie.

Samo wykonanie bransoletki z włosia słonia nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Jest to spowodowane specyficzną strukturą włosia, który jest bardzo gruby. Pojedyncza nić może mierzyć maksymalnie 55 cm. Często można mieć do czynienia z włosem, którego jeden koniec jest grubszy od innych przez co trzeba pokroić włosie na kilka części. Bardzo ważne jest jednolita grubość wszystkich włosów, z których ma być robiona bransoletka. Dopiero po odpowiednim dobraniu można wykorzystać je do plecenia.

Kolejną przeszkodą może być wiek słonia – ma on również wpływa na grubość włosia. Zazwyczaj starsze słonie mają grubsze włosy nich ich młodsze pokolenie. Interesujące są kolory włosów – zazwyczaj wahają się od brązu po czerń, ale można też spotkać białe włosy. Jednak taka odmiana barwna jest rzadkością co czyni je tak niezwykłymi i wyjątkowymi.

Odpowiednie przygotowanie włosia oraz staranne wykonanie bransoletki są bardzo ważne. Niestety my jako kupujący nie mamy na to wpływu. Jedyną rzeczą, na którą mamy wpływ to prawidłowe dbanie o zakupioną biżuterię. Najważniejsze jest jej mycie, które powinno być wykonywane tylko i wyłącznie ręcznie przy użyciu jak najmniejszego nakładu siły. Zbyt duży nacisk może spowodować przesuwanie się pętli, co może doprowadzić do uszkodzenia struktury włosia. Do mycia najlepiej używać zwykłego szamponu do włosów lub specjalnego szamponu dla psów – wybór zależny jest od naszych własnych upodobań. Mimo wszystko nie można prać bransoletki w pralce – w taki sposób narażamy ją na stałe uszkodzenie, którego nie będzie można naprawić. Odpowiednie dbanie pozwoli na dłuższe zachowanie koloru włosia.

W dzisiejszych czasach można doszukać się ciekawych pomysłów na bransoletki, gdzie włosie słona połączone jest z innymi surowcami. Dzięki temu zyskują dużo uroku. Bransoletki takie mogą być połączone z koralikami, kamykami, a nawet z elementami skórzanymi. Połączenie elegancji i prostoty może stworzyć ciekawy dodatek, natomiast połączenie różnokolorowych koralików odzwierciedli szaloną osobowość jej właściciela. Oczywiście takie bransoletki nie są tworzone tylko i wyłącznie z myślą o kobietach – są odpowiednie również dla mężczyzn.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że bransoletka jest nie tylko piękna, ale posiada też wiele znaczeń. Mimo to warto rozważyć jedną ważną sprawę – czy zakupiona biżuteria została wykonana bez ingerencji w życie słonia. W kulturze afrykańskiej mówi się, że bransoletki robione są z pasm włosów, które zrzucane są podczas pocierania ogonem o drzewa. Niestety można spotkać się z nielegalnie pozyskiwanymi materiałami (skóra, kość słoniowa, a także włosie). Nielegalne polowania odbywają się tylko i wyłącznie z chęci dorobienia się na wyjątkowości biżuterii, która zyskuje dzięki wykorzystywanym częściom ciała słoni.

W Afryce słonie powinny czuć się bezpieczne. Niestety ciągła redukcja ich populacji nie pozwala na prowadzenie spokojnego życia. Kłusownicy bardzo często tłumaczą się tym, że populacja słoni cały czas się powiększa. Prawda jest taka, że z dnia na dzień ginie coraz więcej niewinnych zwierząt. Pomimo wielu środków ostrożności i pomimo prób eliminacji nielegalnie zdobytych włosów niemożliwe jest sprawdzenie pochodzenia każdego jednego włosia wykorzystywanego w biżuterii. Dlatego warto zastanowić się czy miejsce, z którego chcemy zakupić biżuterię jest odpowiednio wybrane. Ewentualnie czy bransoletka taka jest nam naprawdę niezbędna do życia.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com