Damskie torby i torebki boho

Damskie torby i torebki boho

Jak zmieniały się na przestrzeni wieków?
Torebka to niezbędny element każdej kobiecej garderoby. Torebki mogą być nie tylko modne, ale i funkcjonalne. Można w nich nosić wszelakie niezbędne gadżety, a przy okazji wyróżnić się z tłumu. Jedne torebki są zupełnie basicowe i proste, a inne wymyślnie zdobione i stanowiące designerski element całego outfitu. Jak wyglądała historia torebek na przestrzeni wieków? Przybliżmy sobie ich historię.

Torebki etniczne w starożytności

Przez większą część historii zarówno mężczyźni, jak i kobiety używali torebek do celów praktycznych. Starożytni ludzie używali ich jako worków do przenoszenia broni, narzędzi, żywności i krzemienia (do wytwarzania ognia). Nawet Otzi The Iceman – czyli 5300-letnia, dobrze zachowana mumia znaleziona we włoskich Alpach w 1991 roku – miała przymocowaną do paska torebkę w postaci worka. Zawierała ona wewnątrz krzemień, wiertło, szydło i suszone grzyby.

Egipcjanie ze Starego Królestwa (2686 – 2160 p.n.e.) używali orientalnych torebek z podwójnym uchwytem, wykonanych z lnu i papirusu. Starożytni Grecy nosili zaś portmonetki zawieszone na pasku, które można było schować w odzieży.

Średniowieczne torebki

W XIII wieku zachodni Europejczycy nosili małe torebki, zwane „łososiami”. To w nie chowali datki w postaci monet, by następnie dać je biednym. Ludzie pracy, rzemieślnicy, pielgrzymi i chłopi używali torebek jako sposobu transportu drobnych towarów. Najczęściej były one szyte z przetworzonej skóry i grubej tkaniny.

Bardziej wyrafinowane wersje praktycznych torebek były używane przez członków rodziny królewskiej i arystokrację. Piękne torebki wręczane były jako prezenty – ozdobione romantycznymi scenami, a nawet humorystycznymi mottami.

Torebka w epoce renesansu

W XV wieku duże torebki z metalowymi ramami noszone były przez męskich arystokratów i członków rodziny królewskiej. Z biegiem czasu torebki stawały się coraz bardziej fantazyjne, szyte z eleganckich tkanin, a także ozdabiane wyszukanymi wzorami. Elżbietańczycy lubili np. alegoryczne torebki. Na przełomie XVI i XVII wieku małe, haftowane torebki były symbolami statusu dla wszystkich zamożnych kobiet.

W późnym renesansie nastąpił rozwój wieczorowej torby. Mężczyźni i kobiety nosili płaskie torby, w których znajdowały się żetony i monety do gier. Dna torebek zostały ozdobione herbami, służącymi do identyfikacji.

Orientalne torebki z XVII-XIX wieku

Na początku XVII wieku mężczyźni używali małych torebek, przymocowanych do pasów – wiszące torby były postrzegane bowiem jako kobiece. Kobiety do XVIII wieku nosiły małe, ale często też większe torby, zwisające mniej więcej do okolic nadgarstków.

XIX wiek pzyniósł nowe, modne torebki. Kobiety nosiły zamiast torebki siatkę ze sznurkiem, ale też torby z haftowanymi wizerunkami domów i kwiatów. Kobiety często robiły również własne etniczne torby, by nadać im indywidualny charakter i pochwalić się swoimi umiejętnościami krawieckimi.

Torebki z początku XX wieku

W latach 1900-1914, egzotyczne tkaniny zmieszały się z praktycznością . Wprowadzone zostały więc małe srebrne torby z siatki, duże aksamitne torby z ręcznie rzeźbionymi ramami, torby z zamkami oraz orientalne torebki wycięte z drogich tkanin, ozdobione wstążką i koronką. Miłość do orientalnych stylów i materiałów wpłynęła zresztą na torby o azjatyckich wzorach. Na początku XX wieku spopularyzowano również skórzane torby na ramię.

Warto wspomnieć, że kultura hipisowska lat 60-tych XX wieku przyniosła spore zainteresowanie stylami historycznymi i etnicznymi torebkami. Torby na ramię, wykonane z egzotycznych materiałów, stały się jednym z nieodzownych elementów każdego członka subkultury hippisowskiej. Orientalne torebki po dzień dzisiejszy cieszą się sporym zainteresowaniem kobiet, które szukają w modzie nieoczywistych rozwiązań.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com