Czym czyścić biżuterię?

Czym czyścić biżuterię?

Chemia, którą warto stosować.
O biżuterię powinno się dbać w taki sam sposób, jak troszczymy się o ubrania czy buty. Aby biżuteria zawsze wyglądała na nową, wystarczy znać kilka prostych zasad, dotyczących jej czyszczenia. Jaką chemię warto stosować, by biżuteria nie ciemniała i zachowała piękny blask? Oto kilka porad na temat czyszczenia biżuterii.

Czyszczenie biżuterii ze srebra

Jednym z najbardziej wygodnych sposobów jest kupno specjalnej chemii do biżuterii, np. profesjonalnego płynu do czyszczenia. Takie produkty ułatwiają przywrócenie biżuterii zarówno koloru, jak i oryginalnego wyglądu. Dodatkowo, profesjonalna chemia może opóźnić proces ciemnienia ozdób. Oczywiście, płyn do czyszczenia biżuterii używa się inaczej w przypadku np. złota, a jeszcze inaczej w przypadku srebrnej biżuterii.

Jeżeli chcesz wykorzystać płyn do czyszczenia, by odnowić srebrną biżuterię, wystarczy wrzucić ją na kilka sekund do chemicznego preparatu i wyjąć szczypcami. Później ozdobę należy umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. Dzięki temu pozbędziesz się ciemnego nalotu na srebrnej biżuterii, a ozdoba będzie czysta. Pamiętaj jedynie o tym, że decydując się na chemię do biżuterii, musisz dokładnie wypłukać i wyszczotkować ją po procesie czyszczenia. Profesjonalne płyny często zawierają substancje z dodatkami przeciwko utlenianiu się srebra, więc warto systematycznie czyścić za ich pomocą srebrną biżuterię.

Do czyszczenia srebrnych ozdób można wykorzystać również pastę do zębów. Wystarczy miękka szczoteczka i pasta, która nie będzie zawierała mikrogranulek (mogą uszkodzić powierzchnię biżuterii). Kiedy uda się usunąć ciemny nalot na srebrze, wystarczy opłukać ozdobę wodą i wytrzeć do sucha.

Chemia gospodarcza do biżuterii ze złota

Warto zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia biżuterii, w którym zanurzysz złote ozdoby na ok. 10 minut. Po upływie wskazanego czasu należy wyjąć biżuterię ze złota, opłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć. Decydując się na chemiczne środki do biżuterii należy mieć świadomość, że to produkty wielokrotnego użytku. A więc, kupując je raz, starczą na dłuższy czas.

Oprócz chemicznych sposobów ze sklepowej półki, możesz również skorzystać z chemii domowej. W przypadku złota, wystarczy stworzyć roztwór składający się z płynu do mycia naczyń, pół łyżeczki sody i ciepłej wody. Złota biżuteria powinna poleżeć w chemicznym roztworze przez ok. pół godziny. Następnie należy przeczyścić ją delikatnie szczoteczką do zębów, przepłukać pod wodą i osuszyć za pomocą bawełnianej ścierki.

Jak czyścić bursztyny, perły, rubiny i biżuterię z kamieniami?

Biżuterię etniczną można czyścić na wiele sposobów. Nie zawsze jednak przy każdym rodzaju kamieni będą się sprawdzać te same metody. I tak, perły powinno czyścić się poprzez włożenie ich na 24 godziny do mleka (później opłukując i wycierając). Bursztyn preferuje chemiczny roztwór z amoniaku, mydła i wody, a później natarcie oliwką – to również dobra metoda dla biżuterii z kamieniami półszlachetnymi.

Innego czyszczenia wymagają już szafiry, szmaragdy i rubiny. Wystarczy przetrzeć je spirytusem bądź przepłukać w letniej wodzie z mydłem. Korale i turkusy lubią zaś typowo domowe, chemiczne sposoby na czyszczenie biżuterii – a więc, wodę z sodą oczyszczoną. Opal należy czyścić jedynie suchą szczoteczką, a diamenty i brylanty ciepłą wodą z mydłem.

Czyszczenie biżuterii ze stali nierdzewnej i metalu

Dobry sposób na wyczyszczenie ozdób zależy od tego, z jakiego metalu wykonana jest orientalna biżuteria. Do konserwacji srebra, jak już wspominaliśmy, dobra będzie np. pasta do zębów albo specjalna chemia do biżuterii. Stal nierdzewną zaś skuteczniej będzie wyczyścić zwykłym płynem do naczyń.

Podczas mycia ozdób ze stali nierdzewnej nie można używać żadnych druciaków bądź innych, ostrych gąbek – niestety, ale mogłyby spowodować rysy na biżuterii. Jedynym sprzymierzeńcem w czyszczeniu stalowej biżuterii będzie więc ciepła woda z płynem do naczyń. Ewentualnie, kiedy zabrudzenia będą bardzo poważne, skorzystać można z odrobiny amoniaku.

Miedziana biżuteria – jak ją wyczyścić?

Do pierścionków czy kolczyków z miedzi najlepsza będzie chemiczna mieszanka octu i soli. Dodać ją należy do gotującej się wody, w proporcjach 1:1. Biżuterię należy zostawić w mieszance na ok. 3 godziny. Później wystarczy osuszyć ozdoby i dokładnie je wypolerować.

Co jeszcze można zrobić, by biżuteria się nie niszczyła?

Czyszczenia biżuterii nie trzeba będzie podejmować się często, jeżeli odpowiednio zadbasz o jej przechowywanie. Niestety, ale źle przechowywana biżuteria szybciej się niszczy, ponieważ ściera się jej powierzchnia. Należy więc przetrzymywać swoje orientalne bransolety czy naszyjniki w miejscu, które zapobiegnie zniszczeniu się ozdób.

Warto zdecydować się na specjalny kuferek bądź pudełko, które jest przeznaczone do przechowywania biżuterii. Każda ozdoba powinna być w nich trzymana osobno tak, by nie dotykały się ze sobą i tym sposobem nie uszkadzały.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com