fbpx

Antyczna biżuteria z pakistańskiego miasta Multan

Multan to przepiękne miasto, znajdujące się w środkowej części Pakistanu, a dokładnie w prowincji Pendżab. Pakistańskie miasto znane jest na całym świecie nie tylko ze względu na swoją bogatą kulturę sufizmu i historię, ale też bycie jednym z najstarszych miasto subkontynentu. Multan to korzenie nie tylko wspaniałej architektury, ale też sztuki – w tym wytwarzania słynnej biżuterii multańskiej. Co warto wiedzieć o etnicznych ozdobach z tamtych stron?

Biżuteria orientalna z Multan w Pakistanie

Multan to miasto położone w prowincji Pendżab w Pakistanie. Znajduje się  ono dokładnie w południowej części prowincji Pendżab i wyróżnia bogatą, długą historią. Znane jako miasto piratów i świątyń, Multan to dobrze prosperujące miejsce pełne bazarów, meczetów, świątyń i doskonale zaprojektowanych grobowców. Multan słynie jednak nie tylko z bogatej przeszłości i wielu zabytków, ale też z drobnego rękodzieła – zwłaszcza ceramiki, znakomitej emalii, a także orientalnej biżuterii.

Etniczne ozdoby, które produkowane są w pakistańskim regionie Multan, wytwarzane są ze specjalnego rodzaju szkliwa islamskiego, nazywanego po prostu Multan – od nazwy miasta. Emaliowane pierścienie oraz pozostałe części biżuterii, która jest tworzona w Multan, najczęściej zakłada się na najważniejsze ceremonie w państwie, ale też np. z okazji ślubu. Pierścienie wytwarzane są ręcznie, przez lokalnych rzemieślników.

Pierwotnie takie pierścienie były wytwarzane z tzw. „lustrem”. Jednak zastąpiono je wysokiej klasy kaboszonem. Srebro multańskie jest naprawdę wysokiej jakości, a emaliowane na nim wzory bardzo misternie wykonywane. Warto dodać, że plemienne pierścienie dawniej wykonywano ze stopionych monet kolonialnych o wysokiej zawartości srebra, bardzo rzadko w jakikolwiek sposób znakowanych.

Tworzenie multańskich pierścieni

W procesie tworzenia orientalnej biżuterii multańskiej wykorzystywany jest proszek emaliowany. Można taki proszek wyrabiać w zasadzie na dwa sposoby:

a) przez sproszkowane kolorowego szkła,
b) przez zmieszanie bezbarwnego proszku szklanego z pigmentami takimi, jak: malachit, tlenek metalu i sproszkowany lapis lazuli.

Każdy jeden fragment multańskich pierścieni maluje się odręcznie albo zdobi poprzez wierzchnie nacięcia konturowe – technikę pochodzącą prawdopodobnie z obróbki metali. Kiedy pomaluje się już taki pierścień, emaliowana biżuteria musi zostać potraktowana temperaturą na tyle wysoką, by stopić nałożony na nią proszek – jednak też niezbyt mocną, by całkowicie nie rozpuścić biżuterii. Wymaga to bardzo dużej precyzji i fachu, dlatego też multańska biżuteria jest niezwykle cenna na całym świecie.

Czym wyróżnia się biżuteria multańska i gdzie jej szukać w Pakistanie?

Biżuteria multańska ma bardzo charakterystyczny design z nieco matowym, złotym połyskiem. Można ją dostać głównie w Multan, ponieważ tutaj znajdują się najbardziej różnorodne ozdoby multańskie, oryginalne i niepowtarzalne na całym świecie. Jeśli chcesz kupić prawdziwą biżuterię multańską, najlepiej będzie udać się do słynnego Bazaru Kissa Khawani, który znajduje się na starym mieście. Ten tradycyjny i stary rynek charakteryzuje się wąskimi uliczkami i zatłoczonymi alejkami oraz sklepami z odzieżą i biżuterią. Znajdziesz tutaj świetne oferty, a  łatwy dostęp do wielu sklepów pozwoli Ci znaleźć najnowsze, a także najpiękniejsze projekty orientalnej biżuterii. Sklepy z ozdobami mieszczą się na obu końcach ulicy, więc nawet jeśli będziesz tu pierwszy raz nie ma szans, że tych sklepów nie znajdziesz. Bazar jest otwarty do godziny maksymalnie  18, więc zawsze bezpieczniej będzie udać się tu wcześnie rano, aby zastać wszystkie sklepy otwarte.

Drugim dobrym miejscem do zakupu biżuterii multańskiej jest rynek Multan Cant. Ten rynek znajduje się w dzielnicy mieszkalnej armii. Można tam znaleźć kilka sklepów jubilerskich, ale tutaj biżuteria multańska jest już mieszanką tradycyjnych wzorów, połączonych z nowoczesnymi stylami. Jeśli szukasz czegoś mniej powiązanego z historią i kulturą Multan to jest to miejsce, do którego powinieneś się udać. W przeciwieństwie do Bazaru Kissa Khawani, sklepy są tutaj otwarte do późnego wieczora, dzięki czemu możesz odwiedzić je o dowolnej godzinie.

Biżuteria multańska jest również dostępna w innych miastach Pakistanu takich, jak: Lahore, Islamabad, Faisalabad i Karaczi. Jednakże różnorodność ozdób, którą znajdziesz w Multan, jest zdecydowanie największa i to właśnie tam będzie największy wybór biżuterii. Nie masz możliwości wybrania się w podróż do Pakistanu? A więc, zawsze warto będzie przewertować sklep z orientalną biżuterią, który zajmuje się ściąganiem ozdób z tak egzotycznych regionów globu.

Jak nosić biżuterię multańską?

Pierścień multański czy pozostałe elementy multańskiej biżuterii możesz nosić nie tylko z okazji wielkich wyjść, ale też na co dzień. Dzięki takiemu pierścieniowi z całą pewnością wyróżnisz się na tle innych ludzi zwłaszcza, że biżuteria multańska jest bardzo nietypowa. Cechuje się niepowtarzalnym stylem i pięknem, które potrafi podkreślić dosłownie każdą stylizację.

Biżuteria multańska to duma pakistańskich kobiet, ponieważ jest ona ponadczasowa i oryginalna. Jeżeli chcesz poczuć się tak, jak mieszkanka Pakistanu, warto będzie nosić multańską biżuterię każdego dnia i móc w ten sposób chociaż trochę przybliżyć się duszą do mieszkanek tego egzotycznego państwa.


Najchętniej kupowane

Półfabrykaty

Biżuteria