Uczulenie na nikiel

Uczulenie na nikiel
Uczulenie

Alergia na nikiel to jedna z najczęściej pojawiających się alergii na świecie. Uczulenie na biżuterię z niklem bądź inne przedmioty z jego zawartością pojawia się u aż 17 % dorosłych osób. Jak leczyć alergię niklową? Co powinieneś o niej wiedzieć?

Uczulenie na biżuterię

Alergia na nikiel i innego typu biżuterię
Zauważyłaś, że po założeniu nowych kolczyków albo naszyjnika pojawiły się jakieś dolegliwości? Nowa bransoletka z niklu sprawiła, że nagle zaczęła Cię swędzieć skóra? Zaczerwienienie czy swędzenie skóry w miejscu, gdzie styka się ona z biżuterią, należy do niepokojących sygnałów. Jeżeli skóra robi się czerwona, swędzi i piecze, może to oznaczać uczulenie na biżuterię z niklu lub innego tworzywa, z którego wyprodukowana została biżuteria. Alergia na nikiel jest dość powszechna, choć niewiele osób tak naprawdę w ogóle ma o niej jakiekolwiek pojęcie. Gdy tylko zauważysz jakieś zmiany skórne po noszeniu określonego rodzaju biżuterii, powinieneś przestać ją nosić.

Biżuteria z uczulającego materiału może wywołać niemiłe uczucie i dyskomfort u noszącej ją osoby. Najczęściej pojawia się wyprysk kontaktowy, który będzie uporczywie swędział po kontakcie z uczulającym materiałem. Najpierw „wyskakują” małe grudki, które swędzą i są drobne. Dopiero później pojawić się mogą ogniska obrzękowe albo rumieniowe, z pęcherzami. W takim przypadku, z całą pewnością ma się do czynienia z uczuleniem. Bardzo często uczulonym można być na: złoto, srebro, nikiel.

Nikiel znajduje się zazwyczaj w biżuterii pozłacanej i posrebrzanej, ale też w złocie białym. Reakcją uczuleniową na nikiel jest zaczerwieniona i piekąca skóra, swędzenia albo ropiejące dziurki w uszach (po kolczykach z niklu). Niekiedy zdarza się, że objawy ustępują dopiero po kilku godzinach albo dniach, od momentu zdjęcia biżuterii. Alergia na nikiel pojawia się najczęściej u kobiet, które noszą biżuterię z niklu (łańcuszki, naszyjniki, pierścionki, zegarki, kolczyki, itd.). Jeżeli nie masz pewności, czy jesteś uczulona na nikiel bądź nie, powinnaś wykonać sobie test alergiczny. Wówczas będziesz mieć pewność, czy należy do osób, które nie powinny nosić biżuterii z domieszką niklu.

Uczulenie na biżuterię z niklu – badania

Jeżeli chcesz uniknąć objawów nosząc biżuterię z niklem, niestety nie będzie to możliwe w całości. Powinnaś obserwować, który rodzaj biżuterii Cię uczula. Mając wątpliwości, nigdy nie decyduj się na kupno biżuterii o niskiej próbie – z całą pewnością będzie ona posiadać dużo składników uczulających skórę. Badania wskazują na to, że uczulenie na biżuterię najczęściej mają osoby z krajów lepiej rozwiniętych ekonomicznie.

Jeżeli chcesz mieć pewność, czy jesteś uczulona na nikiel czy nie, warto będzie poddać się diagnozie lekarskiej. Doktor przeprowadzi wywiad lekarski, po którym będzie mógł wykonać test na alergen. Podstawą do wykonania badania są objawy uczuleniowe takie, jak:

  • wysypka skórna w miejscach noszonej biżuterii z niklem,
  • swędzenie i pieczenie w miejscu, gdzie była noszona biżuteria niklowa,
  • ropnie na skórze, mającej kontakt z niklem.

Lekarz przeprowadzi test płatkowy. Alergen nakłada się na skórę pleców, przy pomocy komór na plastrze hipoalergicznym. Zostawia się go tam na dwie doby. Po odklejeniu komór, ocenia się reakcję skórną. Niekiedy może to być ok. 168 godzin od naklejenia plastrów, by zyskać wiarygodny wynik.

Alergia na nikiel – przez co jeszcze może się pojawić?

Nikiel to składnik wielu stopów, będący lekko złotego lub srebrno-białego zabarwienia. Bardzo często wykorzystuje się go jako element biżuterii. Oprócz tego, może również pojawiać się w przedmiotach użytku codziennego. Okazuje się więc, że nie tylko kolczyki, naszyjniki czy pierścionki z niklem mogą uczulać. Do listy przedmiotów zawierających nikiel zaliczyć można również: paski do spodni, sztućce, nożyczki, klamki, guziki spodni, zamki błyskawiczne, monety, klucze, długopisy, oprawki okularów.

Kiedy dojdzie do reakcji alergicznej, najczęściej pojawia się zaczerwienienie i świąd w okolicy ucha, dekoltu albo szyi – oczywiście, gdy będzie to uczulenie na biżuterię. Może pojawić się również zaczerwienienie na brzuchu w miejscu, gdzie styka się on np. ze sprzączką od spodni.

Jak leczyć alergię niklową?

Czynniki ryzyka rozwoju alergii na nikiel

Alergia na nikiel pojawia się zależenie od kilku czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

  • Płeć – uczulenie na biżuterię w zdecydowanym stopniu dotyczy kobiet. Im więcej biżuterii noszą, tym większe jest ryzyko pojawienia się alergii.
  • Wiek – dzieci są bardziej narażone do rozwinięcia się alergii, niż dorośli.
  • Genetyka – nadwrażliwość na nikiel może być dziedziczne.
  • Zawód – narażeni na uczulenie są szczególnie osoby, które mają kontakt z niklem (np. kasjerzy, pracownicy przemysłu metalowego, maszyniści czy fryzjerzy).

Jak leczyć alergię niklową?

Podstawą będzie oczywiście unikanie biżuterii zawierającej domieszkę niklu. Jeżeli kolczyki czy pierścionek zawiera pierwiastek, nie powinnaś ich zakładać. Gdy już jednak dojdzie do rozwinięcia się reakcji alergicznej, powinno się zastosować łagodzące objawy leczenie. Najbardziej pomocne okazują się:

  • Leki przeciwhistaminowe – to właśnie histamina uwalnia się podczas reakcji uczuleniowej. Leki będą więc ją hamować, wyciszając alergiczne objawy.
  • Glikokortykoidy doustne – warto je stosować w momencie, kiedy reakcja alergiczna będzie nasilona w mocnym stopniu.
  • Maść z glikokortykoidami – będą skutecznie łagodzić miejsca z objawami reakcji alergicznej.

Rzecz jasna, w dzisiejszych czasach ciężko będzie całkowicie uniknąć produktów, które zawierają nikiel. To wszechobecny składnik wielu elementów, a już zwłaszcza biżuterii. Z tego też względu, zadanie jest bardzo utrudnione. Najważniejsze będzie zatem przestrzeganie kilku ważnych zasad.

  1. Produkty z niklem staraj się zastępować zamiennikami, które nie posiadają uczulającego pierwiastku. Możesz zamiast metalowych bransoletek zdecydować się np. na wykonane z plastiku albo ze skóry naturalnej. Tak samo, metalowe guziki możesz z powodzeniem zastąpić innymi materiałami.
  2. Wybieraj wyłącznie biżuterię hipoalergiczną, która nie będzie miała tendencji do wywoływania uczuleń. Taką biżuterią może być wykonana ze stali chirurgicznej, złota i srebra o odpowiednich próbach (np. złoto 14-karatowe i srebro 925). Będziesz mogła dziś łatwiej sprawdzić taką biżuterię zwłaszcza, że Unia Europejska reguluje zawartość niklu w niektórych elementach biżuterii, np. w zegarkach czy kolczykach. Stosuje się rozpoznanie materiału po to, by nie pojawiała się właśnie alergia na nikiel.
  3. Odwiedzając lekarza, postaraj się informować go o swojej alergii na nikiel. Podobnie sytuacja powinna wyglądać z wizytą u dentysty. Niestety, ale wiele np. protez czy implantów posiada nikiel. Jeśli jesteś na niego uczulona, musisz wspomnieć o tym personelowi medycznemu – zależnie od tego, jakie posiadasz schorzenie. To ważne, by nie doszło później do ogromnych powikłań zdrowotnych!
  4. Ważne jest też odpowiednie odżywianie się – zwłaszcza, że niektóre pokarmy posiadają nikiel w składzie. Czytaj to, co znajduje się na opakowaniach i unikaj pożywienia bogatego w nikiel. Niestety, ale tego typu jedzenie może nasilić uczulenie na biżuterię i, tym sposobem, przebieg alergii na nikiel.
  5. Jeżeli pracujesz np. na kasie i masz styczność z niklem (monety), stwórz sobie odpowiednią barierę ochronną. Staraj się korzystać z rękawiczek ochronnych, by osłaniać skórę rąk przez kontaktem z niklem, który jest częścią składową monet.

Jak wybierać biżuterię, by nie uczulała?

Niestety, ale nie jest możliwe wyleczenie się z reakcji uczuleniowych. Jeśli jesteś wrażliwa na nikiel czy inny metal, nie będzie można tego zmienić. Można wyłącznie unikać przedmiotów, które wywołują alergię. Wybieraj więc biżuterię u sprawdzonych sprzedawców, a unikaj tej od ulicznych sprzedawców czy z popularnych sieciówek (za kilka złotych). Jeżeli już, decyduj się wyłącznie na biżuterię o wysokiej próbie złota czy srebra. Bardzo ciekawą alternatywą będzie również zakup kolczyków z drewna bądź tytanu, które będą bezpieczną opcją dla wielbicielek biżuterii.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com