Najbardziej inwazyjne zabiegi fryzjerskie

Piekiełko | Włosy
Najbardziej inwazyjne zabiegi fryzjerskie

Mimo coraz to nowszych zabiegów fryzjerskich oraz narzędzi do ich przeprowadzania nasze włosy nadal nie są bezpieczne. Częste tapirowanie, prostowanie czy też farbowanie osłabia włosy i niszczy ich strukturę. Problemy z włosami spędzają nam sen z powiek.

Przedłużanie
Jednym z bardziej uciążliwych zabiegów dla naszych włosów jest ich przedłużanie. Przed wykonaniem tego zabiegu należy upewnić się czy używa się tam naturalnych czy sztucznych włosów. Jedynie włosy naturalne dadzą nam pożądany efekt. Pasemka do naturalnych włosów doczepia się zwykle za pomocą keratyny, a efekt utrzymuje się nawet do pół roku. Niestety ten zabieg ma też swoje wady. Jest dość drogi, ponieważ ceny zaczynają się 500 zł. Ponadto raczej nie powinny się na niego decydować osoby ze słabymi włosami. Ponieważ przedłużone końce są bardzo ciężkie, co osłabia cebulki i może nawet powodować przerzedzanie fryzury. Pojawiła się jednak alternatywa dla tej metody przedłużania włosów. Kupuje się pasma zakończone małym grzebykiem i przyczepia je pod naturalne włosy.

Prostowanie
Innym zabiegiem mającym wpływ na nasze włosy jest ich prostowanie. Włosy możemy prostować zarówno u fryzjera, jak i w domu. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj prostownicy, która nie będzie zbyt bardzo niszczyć naszych włosów. Odpowiednia prostownica powinna mieć ceramiczne płytki. Zdarzają się również płytki, które są jedynie pokryte ceramiką, co oznacza, że w niedługim czasie mogą zacząć odpadać. Poza tym najnowocześniejsze prostownice wyposażone są w płytki o różnych funkcjach. W niektórych modelach spełniają one funkcję nawilżającą. Odbywa się to poprzez parę, która wnika w głąb włosa. Inne wyposażone są w dodatkowe płytki, których zadaniem jest eliminowanie ciepła po skończeniu prostowania. Ważną funkcją jest jonizacja, która polega na wytwarzaniu jonów ujemnych. Dzięki temu włosy nie elektryzują się.

Ostatnio powstał nowy sposób prostowania włosów globar keratin. Obecnie jest on powszechnie stosowany przez gwiazdy głównie zagraniczne. U nas jeszcze nie został rozpowszechniony. Zabieg ten polega na oblepieniu włosów substancją, która je wygładza, nabłyszcza, a przy okazji prostuje. Został wymyślony na potrzeby czarnoskórych kobiet, ze sztywnymi i kręconymi włosami, które marzą o pięknych, prostych włosach, a nie mają czasu na codzienne ich prostowanie. Szybko zyskał zwolenniczki również wśród kobiet, które mają proste włosy, ale chciałyby nadać im wygląd zdrowych i błyszczących. Efekt utrzymuje się około trzech miesięcy. W tym czasie substancja wygładzająca stopniowo się zmywa i włosy wracają do swego naturalnego stanu. Aby produkt nie wypłukał się zbyt szybko, do pielęgnacji trzeba stosować wyłącznie specjalne szampony i odżywki, które można kupić w salonie, który przeprowadził zabieg.

Farbowanie
Farbowanie to również nie zbyt przyjemny zbieg dla naszych włosów. Najlepiej jeżeli zostanie przeprowadzony przez specjalistę. Fryzjer zbada nasze włosy i dobierze do nich odpowiednią farbę, a także podpowie jakich kosmetyków używać do pielęgnacji. Szczególnie niszczące działanie na włosy posiada zawarty w farbach amoniak. Powoduje on wysuszenie włosów, co prowadzi do ich łamliwości, osłabienia oraz rozdwajania końcówek. Ważna jest również jakość farby, aby substancje w niej zawarte nie prowadziły do uczuleń. Najbardziej szkodliwe dla włosów jest ich rozjaśnianie, gdyż farby rozjaśniające zawierają najwięcej amoniaku i utleniaczy. Częste stosowanie amoniaku i utleniaczy np. przy pokrywaniu odrostów może powodować stany zapalne skóry głowy, uczulenia bądź podrażnienia.

Trwała
Trwała ondulacja wpływa nie zbyt korzystnie na strukturę włosa. Fryzjer, który wykonuje zbieg powinien zbadać czy włosy jego klientki są zdrowe. W przeciwnym razie powinien odradzić jej ten zabieg. Trwała nie jest również wskazana jeżeli włosy są porowate i nieelastyczne. W salonie fryzjerskim włosy zostaną poddane próbie podatności na skręt. Jednym słowem oznacza to trwała utrzyma się na naszych włosach. Bardzo szkodliwe zwłaszcza dla włosów słabych płyny o działaniu utrwalającym. Mimo tego, że trwała została wykonana salonie fryzjerskim może się okazać, że zabieg ten został źle wykonany. Poznamy to jeżeli:
Włosy łamią się i kruszą – należy je wtedy odżywiać i regularnie podcinać;
Skóra głowy jest podrażniona – może dojść do poparzenia skóry głowy w skutek niedokładnego zmycia płynu;
Włosy są zbyt mocno skręcone – polega to na złym doborze płynu;
Po zabiegu włosy są nadal proste – oznacza zły dobór środka do ondulacji;
Końcówki włosów są załamane – efekt niedokładnego wkręcenia końcówek podczas nawijania na wałki bądź nie użycie ochronnych bibułek.
Trwała ondulacja polega na zmianie kształtu włosa. Odbywa się to za pomocą przebudowy wiązań dwusiarczkowych wewnątrz włosa. Trwał ondulacja jest zabiegiem ingerującym w strukturę włosa, dlatego jest dla niego niebezpieczna.

Zanim zdecydujemy się na jakiś drastyczny zabieg fryzjerski należy dobrze się zastanowić. Mimo ciągłego unowocześniania tych zabiegów są one ciągle w pewnym stopniu niebezpieczne dla naszych włosów. Istotny jest również wybór salonu, w którym zamierzamy wykonać zabieg, a także zorientować się jacy specjaliści w nim pracują oraz jaką posiadają wiedzę.



Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com