Farby roślinne – alternatywa dla farb chemicznych

Piekiełko | Włosy
Farby roślinne – alternatywa dla farb chemicznych

Strona 1 z 2

Gdyby organizowano konkurs piękności, w którym sędziowie oceniają urodę kobiet wyłącznie po włosach, pierwsze miejsce prawdopodobnie zajęłyby Hinduski. Ich długie, lśniące sploty są obiektem zazdrości kobiet z całego świata, które szukają sposobów na podobny blask i kondycję. W czym tkwi sekret kobiet orientu? Jaki błąd popełniają Europejki, skoro ich włosy są słabe i matowe?

Kobiety orientu sięgają po to, co daje im natura – ich sekret tkwi w roślinnych kosmetykach do koloryzacji i pielęgnacji włosów. Choć zmiana koloru włosów kojarzona jest z ich niszczeniem, farby ziołowe stosowane przez Hinduski działają na włosy pielęgnująco. Aby uzyskać głęboki, lśniący kolor i wzmocnić włosy, kobiety w Indiach od stuleci sięgają po sproszkowaną hennę, amlę, indygo i inne odżywcze rośliny. Dzięki nim można nadać włosom naturalnie wyglądający odcień z palety czerni, brązów i czerwieni. Dla uzyskania najlepszego efektu warto wybierać farby bez chemicznych domieszek, które w składzie mają jedynie sproszkowane i bardzo drobno przesiane zioła.

Paleta kolorów

Farby ziołowe to propozycja dla osób, które marzą o lśniącej fryzurze w naturalnie wyglądającym, wyrazistym odcieniu. Dzięki farbom roślinnym można uzyskać bogatą paletę czerwieni, rudości, brązów i czerni w różnorodnych tonacjach. Ponieważ farby te nie zawierają substancji chemicznych, niemożliwe jest rozjaśnienie nimi włosów i uzyskanie koloru blond. Po zafarbowaniu włosy wyglądają bardzo naturalnie, gdyż ich kolor w dużej mierze zależy od wyjściowej barwy. Czysta henna bez dodatku innych ziół nadaje jasnym włosom odcień od rudości po czerwienie, natomiast ciemnym mahoniu. Łącząc hennę ze sproszkowanymi liśćmi indygo, można uzyskać piękne odcienie brązów. Jeśli doda się więcej henny niż indygo, uzyskamy ciepły, czerwonawy brąz, zaś większa proporcja indygo pozwoli na uzyskanie ciemnego brązu. Dzięki odpowiedniemu połączeniu tych ziół można uzyskać wszystkie tonacje tej barwy: od jasnej, przez naturalną orzechową, po ciemnoczekoladową. Aby uzyskać chłodne tonacje brązów i czerni, do farby wystarczy dodać sproszkowaną amlę, czyli indyjski owoc o bardzo dużej zawartości witaminy C. Osoby, które pragną posiadać czarne, lśniące włosy, powinny sięgnąć po samo indygo. Dzięki barwnikom zawartym w tej roślinie włosy uzyskają głęboki czarny kolor z niebieską poświatą. Aby nie przygotowywać mieszanek samemu, można skorzystać z gotowych farb, które zawierają zioła w proporcjach odpowiednich dla uzyskania danego odcienia. Czyste, drobno zmielone zioła łatwo aplikuje się na włosach i szybko spłukuje po procesie farbowania.

Działanie pielęgnacyjne

Farby roślinne oprócz tego, że nadają włosom naturalnie wyglądający kolor, odżywiają je i wzmacniają. Włosy zyskują optyczną objętość, stają się sprężyste, gładkie i wyjątkowo błyszczące. Warto zwracać uwagę na farby ziołowe, które mają w składzie takie rośliny jak amla, bhringaraj lub neem. Amla zawiera ponad 20 razy więcej witaminy C niż pomarańcza, przez co zapewnia włosom niezwykły połysk. Bhringaraj z kolei jest używany w leczeniu chorób skóry głowy, zapobiega utracie i siwieniu włosów oraz przyspiesza porost włosów. Neem jest zaś stosowany ze względu na właściwości wzmacniające strukturę włosa. Farby ziołowe będą bardzo dobrym środkiem pielęgnacyjnym dla włosów po trwałej ondulacji lub koloryzowanych wcześniej farbami syntetycznymi. Choć nie zlikwidują całkowicie szkód spowodowanych przez chemię, jednak włosy będą zdecydowanie zdrowsze i bardziej zadbane. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie farby chemicznej po ziołowej może być utrudnione, gdyż barwniki roślinne mocno wiążą się z włosem. Bez względu na to, którą metodę farbowania ostatecznie wybierzemy, zawsze wskazane jest przeprowadzenie testu na niewielkim paśmie włosów, by sprawdzić, jaki będzie efekt i czy dany kosmetyk nas nie uczula.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com