Różnice i podobieństwa

Piekiełko | Rozmaitości
Różnice i podobieństwa

Różnice i podobieństwa w związku można podzielić na dwie szkoły z których jedna mówi, że podobieństwa się przyciągają a różnice sprawiają, że związki są ciekawsze i się uzupełniają. Oba te twierdzenia są słuszne i każde z nich funkcjonuje równolegle. Bardziej uniwersalna może wydawać się jednak zasada podobieństwa ponieważ bardziej lubimy kogoś o podobnych poglądach, pasjach i łatwiej nam z nim nawiązać i utrzymać znajomość. Nic dziwnego, że poczucie zrozumienia i akceptacji sprawia, że podobieństwo nas przyciąga.

Jeśli chodzi o różnice to sprawa jest bardziej przewrotna. Zazwyczaj nie lubimy ludzi którzy się z nami nie zgadzają więc trudno mówić o sympatii, a co dopiero miłości. Jeśli jednak okaże się, że osoba taka osoba zacznie stopniowo zmieniać o nas zdanie, to zaczynamy dostrzegać, że ten ktoś może lubić nas dla nas samych – już niekoniecznie dla naszych poglądów i jest to sytuacja o której większość ludzi marzy.

Jak się dobieramy

Duże znaczenie na początku znajomości może mieć atrakcyjność fizyczna. Jeśli osoby są do siebie podobne, mają podobne upodobania co do ubioru, stylu itd. to żyją razem według tych samych zasad i jest większa szansa na to by ich związek czy znajomość trwała dłużej. Wybór partnera jest kierowany zawsze jakimiś zasadami. Często za atrakcyjnych dla siebie ludzi uważamy osoby choć trochę podobne do nas samych. Oczywiście tu jak i wszędzie zdarzają się wyjątki. Rzadziej np. spotykamy osobę bardzo wysoką w związku z osobą bardzo niską.

Podobieństwo daje nam ogromne poczucie bezpieczeństwa w którym łatwiej jest przeżywać wspólne pasje i iść przez życie bez większych niespodzianek ze strony partnera. Jednak zbytnie podobieństwo potrafi nas znudzić lub powoduje marazm. Dlatego takie związki wymagają szczególnej troski i dbałości. Dobrze w nich jest od czasu do czasu odświeżyć wzajemną fascynację, sferę namiętności, wspólne szaleństwo czy chwile odpoczynku od siebie. Największym niebezpieczeństwem jakie się tu zdarza jest gubiąca go rutyna.

Natomiast różnice są pociągające, bo stanowią pewną przygodę. Pozwalają nam odkrywać coś nowego i poszerzają nasze horyzonty. Chodzi w nich jednak też o to aby być na nie otwartym i umieć osiągać w nich pewien kompromis. Czasem różnice dopełniają się wzajemnie i zaspokajają potrzeby obu partnerów. Nie dotyczy to jednak wszystkich różnic. Na przykład związek osoby opiekuńczej z osobą zależną może być udany a związek osoby towarzyskiej z domatorem może budzić pewne obawy.

Jeśli różnice przeszkadzają

Jest to bardzo trudna sytuacja w której liczą się dwie rzeczy: umiejętność wspólnej rozmowy i szukania kompromisu. Jeśli chodzi o kompromis to nie zawsze chodzi o to aby partner nagle zmienił zdanie i zgadzał się z naszymi oczekiwaniami. Chodzi głównie o to aby obie strony podchodziły do tego w takim samym stopniu. Pomocne jest ustalenie pewnych obszarów, które są wspólne i trzeba je szanować. Wymaga to bardzo dużego zaufania, wierności ustanowionym zasadom i umiejętności osiągania kompromisów. Jeśli jedna osoba nie jest gotowa do pewnych ustępstw to warto się zastanowić czy takie zaangażowanie jest zdrowe.

Wykorzystywanie różnic i podobieństw

Różnice pozwalają nam oderwać się od rutyny i ożywiają związek tak samo jak wspólna dyskusja na sporne tematy może być czymś twórczym i przynosi zadowolenie – pod warunkiem, że zachowuje zasadę wzajemnego szacunku. To właśnie różnice mogą być dobrym punktem zaczepienia aby na nowo rozpalić związek – oczywiście z umiarem.

Podobieństwa natomiast są idealne aby scalić to co się rozmija. Kiedy przeszkadzają nam różnice a zależy nam na związku to warto się skupić na tym, co wspólne.

Podsumowując: Jeśli zależy nam na scaleniu rozchwianego związku to powinniśmy się skupić na jego podobieństwach a jeśli zaczynamy się nudzić i wkrada się w niego marazm to możemy sobie pozwolić na pewne różnice. Można więc powiedzieć, że bardzo duże znaczenie odgrywa elastyczność.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com