Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
społeczeństwo, polityka
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Krwiodawstwo

Krwiodawstwo 5 lata 7 miesiąc temu #7605

• antonique
  • gosc
Oddajecie krew?:P

Mnie niedawno przekonał brat- przyniósł ulotkę z punktu pobrań, ale moze opiszę, czego w ulotce nie było;

Bedąc honorową dawczynią/dawcą w razie potrzeby przeszczepu organów dostaje się na górę listy oczekujących.

We Wrocławiu jakoby można jeżdzć za darmo tramwajem, gdy się jest honorowym dawcą.

Idąc na oddanie, dostaje się zwolnienie z całego dnia pracy/szkoły.:silly:

Regularne badania krwi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Krwiodawstwo 5 lata 7 miesiąc temu #7607

• Quirkyalone
  • gosc
Ja nigdy krwi nie oddalam - choc chcialabym - bo akurat mam bardzo rzadką grupe krwi , ktorej potrzebuja w szpitalach..... z jednej strony sie boje zwlaszcza ze znajoma mowila mi ze roznie z tym bywa i jakas tam jej kumpela zarazila sie czyms przy oddawaniu krwi jakims wirusem.... zreszta duzo sie slyszy ze igly czy inne sa przechowywane w nie sterylnych warunkach albo ze tez uzywa sie tych samych igiel do pobieranie - nie mowie ze tak jest wszedzie ale znam pare takich przypadkow.... wiec sama nie wiem :) jak bedzie u mnie z tym pobieraniem ....

Krwiodawstwo 5 lata 7 miesiąc temu #7608

• noino
  • gosc
regularnie przez kilka lat. we wroclawiu, w poznaniu.
pierwsza zasada: niczego nie ukrywac na badaniu lekarskim przed oddaniem krwi, przyznac sie do wszelkich dolegliwosci, bo i tak wyjdzie w praniu ;) kobiety moga oddawac krew co 4 miesiace z tego co pamietam. musi tez byc odpowiedni czas po i przed okresem, co sie naturalnie wiaze z utrata krwi, ryzykiem anemii, dodatkowym obciążeniem organizmu itp itd.

i druga pierwsza zasada : patrz co robią. dla niektórych to moze byc zbyt drazliwe - wez znajomą/znajomego jako grupe wsparcia kryzysowego ;P. WSZYSTKO ma byc jednorazowe, przy tobie wyciagane z opakowan sterylnych. wszystko tzn igly, probówki do badania przed oddaniem krwi, opatrunki, sterylny zestaw do poboru krwi.

tam gdzie ja oddawalam - czerwony krzyz wroclaw, poznan - NIGDY nie mialam zadnych zastrzezen, profeska obsluga, co 5 min sie pytają czy ci nie podac wody do picia, czy wszystko ok...
po oddaniu mozna polezec w specjalnym pokoju - odpoczać, oczywiscie zjesc posilek, jakis baton, wypic kawke, na wynos tradycyjnie czekolady w liczbie znaczacej, kawa mielona, czasem inne lakocie.

korzysci oprócz samej swiadomosci honorowego kriodawstwa:
- bilety na tramwaj na ten dzien ;P zwolnienie szkola/praca
- zapas slodyczy na miesiac ;P
- regularne badania krwi - morfologia, biochemia jak sie zażyczy, wirusowe oczywiscie tez - jezeli cos jest nie tak, to w zalozeniu sie kontaktuja z dana osoba. wydruk na zyczenie.
- z tego co wiem to pierszenstwo w kolejkach do lekarzy to teoria - jak ktos jest 'mlody i rześki' to widac mu sie nie nalezy, nawet jesli jest krwiodawca.

nigdy nie oddawałam krwi w autobusach objazdówkowych. chyba bym sie obawiala, ze wysoki przerób krwiodawców moze rzutowac na poziom sanityzacji.

i nigdy nie oddawalam poza granicami kraju. jakos sie nie zlozylo, a i zaufanie do angolskich jednostek medycznych jakos tak ten... nie po drodze nam.

Krwiodawstwo 5 lata 7 miesiąc temu #7610

• morena
  • gosc
ja sie zapisalam na szpik kostny do fundacji urszuli jaworskiej. poki co nic ale mam nadzieje ze kiedys nadejdzie taki moment ze bede mogla komus pomoc.

Krwiodawstwo 5 lata 7 miesiąc temu #7658

• jasmin
  • gosc
Jutro się właśnie wybieram ;-> ku chwale ojczyzny ... i tabliczek chocolate :silly:

Krwiodawstwo 5 lata 7 miesiąc temu #7664

• Ketesh
  • gosc
Hej,

tylko raz w życiu oddałam krew :) przynajmniej dowiedziałam się jaką mam grupę krwi :)
oddałabym jeszcze nie raz tym bardziej, że moją krew można przytoczyć każdemu...
niestety jak ja bym potrzebowała krwi to mam bardzo małe szanse żeby ja dostać...

Pozdrawiam 0Rh-
  • Strona:
  • 1
  • 2

Biuletyn informacyjny

Kontakt z nami

Masz jakieś pytania? Chcesz nawiązać współpracę?
Gwarantujemy, że odpowiemy na każdą wiadomość.

napisz do nas