Rozwój mózgu poprzez taniec

Dlaczego taniec jest idealnym rozwiązaniem dla rozwoju naszego mózgu? Nie da się ukryć, że taniec wpływa pozytywnie na rozwój mózgu. Jak wykazały liczne badania niezależnie od praktykowanego rodzaju tańca możliwe jest osiągnięcie maksymalnej wydajności mózgu.

Następuje to poprzez mieszanie oraz poznawanie procesów myślowych, które powiązane są z pamięcią mięśniową oraz propriocepcją mającą miejsce w móżdżku. Każda tańcząca osoba ma możliwość zwiększenia funkcji swojego mózgu, a wszystko to dzięki regularnemu treningowi aerobowemu, którego można się doszukać praktycznie w większości styli. Ważne, aby trening odbywał się przynajmniej raz w tygodniu. W takim wypadku każda tańcząca osoba będzie miała możliwość zwiększenia funkcji swojego mózgu.

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie kiedy po raz ostatni tańczyłeś? W moim przypadku miało to miejsce niestety bardzo dawno temu. Prawdę mówiąc nie mogę sobie przypomnieć konkretnej daty. Wiele osób będących wtedy naokoło mnie nie zwracało uwagi na to jak tańczą i co robią – po prostu postanowili ruszyć się z miejsca i dać upust swoim emocjom. Nie było dla nich istotne to co inni pomyślą sobie na ich temat, po prostu zaczęli się ruszać w rytm muzyki. Taki taniec też miał pozytywny wpływ na ich mózg.

Podczas tworzenia tego artykułu postanowiłam zatrzymać się na starym materiale filmowym Michael’a Jackson’a. Nie da się ukryć, że oprócz głosu posiadał też talent do tańca. Nie ma wątpliwości co do tego, że warto oglądać jego popisowe ruchy, które stanowiły i w dalszym ciągu stanowią ogromną inspirację dla milionów osób chcących powiązać swoją przyszłość z tańcem. Swoją uwagę można zwrócić na wykonywane przez niego obroty, podczas których nie dostawał tzw. „zawrotów głowy”.

Profesjonalni tancerze nigdy nie mają zawrotów głowy, podczas gdy wiele z nas musi się z nimi zmagać praktycznie każdego dnia. Nieraz wstając zbyt gwałtownie z łóżka zdarzyło mi się odczuć ten nieprzyjemny stan. Mroczki przed oczami okazują się być dużą przeszkodą szczególnie podczas poznawania świata. Na szczęście najnowsze badania wykazały, że taniec może wpłynąć również na poprawę równowagi, co wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości występowania zawrotów głowy. Jakiś czas temu, czyli we wrześniu 2013 roku naukowcy z Imperial College London poinformowali ludzkość o różnicy występującej w strukturze mózgu tancerzy baletowych, co jest pomocne w unikaniu zawrotów głowy, zwłaszcza podczas wykonywania przez nich licznych piruetów. Oczywiście nie musisz stać się profesjonalnym tancerzem, aby móc korzystać z dobrodziejstwa tańca.

Jak sugerują badania lata treningów pozwalają tancerzom tłumić sygnały o możliwej utracie równowagi, co odbywa się w wewnętrznej części ucha, która jest powiązana z móżdżkiem. Dokonane odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie Cerebral Cortex, gdzie została przedstawiona teza, że taniec może pozwolić na leczenie pacjentów z przewlekłymi zawrotami głowy. Praktycznie ¼ ludzi w pewnym momencie swojego życia doświadcza zawrotów głowy. Taniec oprócz tego, że jest zabawny i przyjemny to w dodatku jest skuteczny i pozwala uniknąć tzw. traumatycznego uszkodzenia mózgu, który może pojawić się ze względu na strach przed upadkiem i utratą równowagi.

Naukowcy z Imperial College London do swojego badania zebrali dwie grupy chętnych kobiet: w jednej badanych było 29 tancerek baletowych, a w drugiej 20 wioślarek. Oczywiście wszystkie kobiety były w podobnym wieku i na podobnym poziomie sprawnościowym. Co ciekawe, więcej ćwiczeń aerobowych wykorzystuje ruchy spotykane właśnie w wioślarstwie. Ochotniczki biorące udział w badaniu były obracane w ciemnościach na krześle po czym zostały poproszone o otworzenie klamki od razu po zatrzymaniu krzesła. Podczas tego badania naukowcy postanowili zwrócić uwagę nie tylko na strukturę mózgu, którą sprawdzili przy użyciu skanera MRI, ale też na oczy, a dokładniej refleksy wywołane przez nagłe pojawienie się źródła światła.

Normalnie uczucie zawrotów głowy wynika z przedsionkowych organów występujących w wewnętrznej części ucha. Wypełnione płynem komory odczuwały rotacje głowy dzięki cienkim włosom, które czuły wprawienie płynu w ruch. Pomimo zatrzymania osoby, która chwilę szybciej była kręcona w dość szybkim tempie, płyn w dalszym ciągu porusza się, dlatego osoba czuje jakby nadal się kręciła. W przypadku tancerek zarówno refleksy jak i uczucie kręcenia się trwało o wiele krócej niż w przypadku wioślarek. Nie da się ukryć, że w przypadku tancerek, a w szczególności baletnic zawroty głowy lub utrata równowagi byłaby szczególnie niekorzystna, a wręcz mogłaby uniemożliwić wykonywania przez nie zawodu.

Oprócz zniwelowania zawrotów głowy taniec, a raczej wizualizacja kroków pozwala na poprawę pamięci mięśniowej. Okazuje się bowiem, że tancerze są w stanie poprawić swoje ruchy. Wystarczy, że przejdą przez nie bardzo powoli, tak aby mózg i mięśnie zapamiętały określone ruchy. Badacz Edward Warburton, który w przeszłości był też zawodowym tancerzem baletu postanowili zainteresować się wraz ze swoimi kolegami tym jak myślenie odnosi się do tańca. Opublikowane odkrycie sugeruje, że powolne wyobrażanie sobie ruchów może złagodzić konflikt powstający między poznawaniem, a fizycznymi aspektami tańca. Dzięki temu tancerze wykonują kroki o wiele bardziej płynnie.

Tancerze baletowi wydają się poruszać po scenie praktycznie bez jakiegokolwiek wysiłku. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że nauka kroków wymaga zarówno zaangażowania fizycznego, jak i psychicznego. Wykazane zostało, że tancerze, którzy obrazują sobie ruchu odciążają swoją psychikę, a perfekcyjne wykonanie ruchów jest o wiele częstsze. Przyjmuje się, że dzięki takim działaniom można zaoszczędzić ogromną ilość energii, a jak dobrze wiadomo nauka nowych ruchów wymaga koncentracji, siły i chęci.

Naukowcy podsumowują, że ćwiczenia szybkościowe nie pozwalają na poprawę pamięci tancerzy, a tym bardziej nie pozwalają na łączenie ich w sekwencje. Wykonując treningi szybkościowe tancerze jedynie obciążają swoją wydajność. Wizualizacja ruchów stosowana jest w celu zmaksymalizowania wydajności nie tylko w tańcu, ale też w innych dziedzinach życia. Nie wiadomo czy wizualizacja kroków/ruchów będzie miała również tak ogromny wpływ na tancerzy innych rodzajów tańca niż balet – istnieje takie prawdopodobieństwo.

  • Utworzono .
  • Ostatnio zmienione .
  • Kliknięć: 10245
Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com