Larimar, niebieski kamień Atlantydy z Dominikany

Paulina | Kamieniara
Larimar, niebieski kamień Atlantydy z Dominikany
larimar

Larimar to niebieska odmiana pektolitu, będąca niezwykle rzadkim kamieniem szlachetnym. Nazywany bywa on też Kamieniem Atlantydy i występuje jedynie na Karaibach, w Republice Dominikany. Co warto wiedzieć na temat przeszłości kamienia oraz jego znaczenia?

Historia kamienia

Larimar znaleziony został na górzystym, stosunkowo niedostępnym obszarze w prowincji Barahona, na Dominikanie. Pierwsza wzmianka o kamieniu pochodzi z 1916 roku. Jednak, dopiero w 1974 roku tak naprawdę się nim zainteresowano. Jak głosi lokalna legenda, wówczas Miguel Mendez wyruszył w górę rzeki Rio Bahoruco, spływającej z masywu o tej samej nazwie. Właśnie wtedy odnaleziono złoża larimaru, który dziś cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.

Nazwa larimar pochodzi od połączenia imienia córki Miguela (Larissy), której uroda skojarzyła się podróżnikowi z błękitem niebieskiego morza Karaibskiego – stąd doszła końcówka słowa, mar. Larimar jest jednak też nazywany Kamieniem Atlantydy. Dlaczego? Otóż, pewien duchowy mistrz, który założył wiele Centrów Jogi na całym świecie twierdził, że niektóre wyspy na Karaibach (w tym Dominikana) były częścią utraconego kontynentu Atlantyda. Przyjęło się więc, że larimar zastępczo nazywany jest Kamieniem Atlantydy właśnie.

Czym dokładnie jest kamień larimar?

Larimar to rzadka forma pektolitu, występującego tylko na Dominikanie. Ma niezwykły niebieski kolor, przypominający barwę karaibskich wód. Nic więc dziwnego, że Miguel właśnie z tym skojarzeniem powiązał nazwę szlachetnego kamienia. Twardość larimaru waha się między 5-7 w skali Mohsa. Ten wyjątkowy, karaibski kamień szlachetny, czasem mylony bywa z turkusem.

Kamień powstaje w momencie, gdy gorące gazy popychają skrystalizowane minerały w górę, przez tzw. „wulkaniczne rury”. Aby wydobyć kamień, górnicy muszą odnaleźć owe rury wulkaniczne i wkopać się dość głęboko w stare wulkany. Larimar najczęściej jest używany do wyrobu biżuterii etnicznej, ale też koralików, przedmiotów dekoracyjnych, a nawet… uchwytów szafek.

Tajemnicze właściwości minerału

Uważa się, że moc kamienia larimar pomaga patrzeć na wydarzenia z różnych perspektyw. Mówi się, że larimar potrafi zmiękczyć serce, ale i oświecić człowieka, uzdrowić jego ciało emocjonalne, fizyczne i duchowo. Larimar stymuluje czakry serca, gardła, trzeciego oka i korony, zwiększając jednocześnie wewnętrzną mądrość. Ma nieść pokój, uzdrowienie i miłość. Larimar jest przez to uważany za pomocny, zwłaszcza dla osób doświadczających stresu i niepokoju.

Generalnie, larimar uważany jest za kamień uzdrawiający – zwiększa bowiem umiejętności nie tylko komunikacji z „innym światem”, ale też wspiera naturalny proces gojenia się organizmu. Osoby w to wierzące noszą biżuterię z kamieniem larimar lub wkładają kawałki szlachetnego kamienia do kieszeni (ewentualnie, pod poduszkę).

Mówi się też, że larimar pobudza zdolności paranormalne, jak np. podróże astralne. Dzięki niemu można więc poznać swoje poprzednie wcielenia i rozpoznać istotę miejsca, do którego wybierzemy się myślami, dzięki szlachetnemu kamieniowi. Larimar łączy zatem ludzi z wiedzą tajemną i wyższą, jednocześnie uwalniając od zła i traum, a także usuwając blokady energetyczne.

Biżuteria z larimarem

Biżuteria orientalna z kamienia larimar jest najbardziej popularna na Karaibach. Od lokalnych artystów można zakupić ozdoby z larimarem w formie naszyjników, bransolet, pierścionków i kolczyków. Odwiedzając Dominikanę, z całą pewnością nie jeden raz zobaczysz biżuterię z tym kamieniem na wielu lokalnych straganach.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com