Granat kamień - minerał o głęboko nasyconej barwie

Piekiełko | Kamieniara
Granat kamień - minerał o głęboko nasyconej barwie
Granat

Jest kilka powodów, dla których biżuteria z granatem powinna Ci się spodobać. Granat, niezwykle interesujący kamień z grupy krzemianów, jest przede wszystkim minerałem posiadającym magiczną moc. Minerał ten wyzwala również dobrą energię. Intensywnie czerwone granaty doskonale prezentują się w kolczykach, bransoletach, pierścionkach, a także biżuterii etnicznej i artystycznej. Co powinnaś wiedzieć o granacie zanim zaczniesz go nosić?

Krótka historia granatu

Nazwa granat pochodzi z łacińskiego słowa granatus oznaczającego nasienie, wydobywane kryształy mają właśnie taką formę. Kamień z grupy krzemianów, zbudowany z wapnia, magnezu, żelaza, glinu, chromu, tytanu, cyrkonu i wanadu jest wyjątkowo twardy. Jego twardość waha się między 7 a 7,5 w 10 – stopniowej skali Mohsa.

Chociaż granat jest najczęściej czerwony, kamień występuje także w innych kolorach – zielonej, żółtej, pomarańczowej, a także niebieskiej. Za najbardziej znane uważane są ciemne, lekko brązowe lub czerwone almandyny i piropy. Stąd też pojedyncze kamienie osiągają czasem rekordowo wysokie ceny. Ze względu na nasyconą barwę wiele osób myli granat z rubinem. „Fałszywe rubiny” umieszczano w średniowiecznych relikwiarzach, koronach, berłach i królewskiej biżuterii. W kolejnych epokach granat chętnie umieszczano w pierścionkach zaręczynowych. Granat stał się symbolem nierozerwalnej miłości, stąd też umieszczano je obok szafirów i diamentów.

Almandyn, rzadka odmiana granatu występująca najczęściej w formie kaboszonu, należał do ukochanych kamieni wiktoriańskiej Anglii. Kolczyki, bransolety i pierścionki z granatem należały do obowiązkowych ozdób w XIX wieku.

Czarną odmianę granatu wykorzystywano w XIX wieku do produkcji żałobnej biżuterii, noszonej głównie przez kobiety.

Równie piękny jest rodolit, kolejna czerwona lub różowa odmiana granatu. Zielony tsavoryt, podobnie jak almandyn i pirop jest wykorzystywany przez jubilerów, czasem stosowany jako zamiennik szmaragdów.

Duże kryształy granatu dodają odwagi, energii. Regularnie noszony pomaga znaleźć złodziei, oszustów, dlatego też granat stał się amuletem chroniącym przed kradzieżą. Największe złoża granatu znajdują się w RPA, Czechach, Brazylii, Indiach, Madagaskarze i Norwegii. Co ciekawe, granat jest wydobywany również w Polsce.

Do czego jeszcze stosuje się granat?

Ten intrygujący kamień jest przeznaczony dla osób nieśmiałych, którym niezwykle trudno osiągnąć cel. Intensywnie czerwony granat w biżuterii orientalnej i artystycznej wzmacnia poczucie własnej wartości, a także zmniejsza dolegliwości reumatyczne. Co więcej, minerał jest kamieniem dobrej energii, podobno przywraca też równowagę w życiu. Nosząc biżuterię z granatem stajesz się sobą. Jeśli pragniesz realizować własne marzenia, granat ci to umożliwi. Dzięki temu kamieniowi szlachetnemu łatwiej podejmiesz ryzyko, będziesz miała lepszą wizję celu. Jeśli nie chcesz chronicznie marznąć, granat będzie dla Ciebie doskonałym minerałem. Kamień wzmocni Twoje więzi i pasję. Biżuteria z granatem otworzy Cię na prawdomównych, lojalnych ludzi. Dzięki granatowi będziesz mogła uniknąć wielu konfliktów. Kamień natchnie Cię odwagą do rozwiązywania problemów – tych związanych z miłością i przyjaźnią. Jeśli chcesz, aby Twoje życie zmieniło się, już dziś zacznij nosić biżuterię z granatem.

Źródła: C Oldershaw, „Guide to gems”, London 2004; J. Harding, „Cristals”, London 2016; K. Maślankiewicz, „Kamienie szlachetne”, Warszawa 1983.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com