Kolczyki jhumka – od Wielkich Mogołów, przez hinduski taniec aż po współczesność

Kolczyki jhumka – od Wielkich Mogołów, przez hinduski taniec aż po współczesność
Kolczyki jhumka

Dlaczego kolczyki jhumka są ulubioną biżuterią Hindusek? W Indiach istnieje kilka elementów biżuterii hinduskiej, których piękno przez setki lat nie zostało w najmniejszym stopniu zniszczone. Właśnie takimi są kolczyki jhumka – jedne z najczęściej noszonych ozdób przez Hinduski. Kolczyki jhumka są zdecydowanym faworytem w Indiach.

Swoją popularność zyskały głównie ze względu na styl, nietuzinkowe połączenie różnych wzorów oraz szeroką gamę elementów dekoracyjnych w kolczykach. Wbrew pozorom, kolczyki te nie są ciężkie, więc hinduskie kobiety lubią je nosić do codziennych stylizacji. Kolczyki jhumka stały się na przestrzeni lat jednymi z najbardziej rozpoznawalnych kolczyków na całym subkontynencie indyjskim. Jhumka oznacza mniej więcej tyle, co „kolczyk w kształcie dzwonu”. I rzeczywiście, te niezwykłe ozdoby do uszu przypominają dzwonki.

Skąd pochodzą kolczyki jhumka?

Niesamowite kolczyki w kształcie dzwonów powstały w czasach Wielkich Mogołów, którzy byli islamskimi władcami północnych Indii między XVI a XIX wiekiem. To właśnie Mogołów po raz pierwszy widziano w jhumkach. Kobiety na co dzień nosiły tradycyjne wersje kolczyków jhumka, ponieważ były znacznie lżejsze i zarazem łatwiejsze w noszeniu niż np. karanphool – o nich pomówimy sobie później. W czasach Mogołów jhumki ze złota i oksydowanego srebra często były ofiarowywane bóstwom w hinduskich świątyniach.

Wraz z odejściem Wielkich Mogołów, jhumki zostały przekazane wybitnym tancerzom jako wyraz uznania dla ich sztuki. Gdy Mogołowie zakończyli swoje rządy, przekazali jhumki tancerzom bharatanatyam. Od tamtej pory kolczyki stanowiły więc część ubioru tancerzy. Do kolczyków często doczepiali oni niewielki kawałek metalu w kształcie łezki, umieszczając go wewnątrz dzwonka – dokładnie po środku. Czasami też na krawędzi odwróconego dzwonka mocowali niewielkie, nawleczone kulki z pereł. Podczas tańca bharatanatyam wszystkie doczepione błyskotki pobrzękiwały o dzwonek, wydając niesamowite dźwięki. Doskonale podkreślało to orientalny klimat tańca bharatanatyam.

Karanphool – ciężka odmiana kolczyków jhumka

Jednym z najbardziej popularnych odmian kolczyków jhumka są tzw. karanphool, pochodzące z Radżastanu. W tłumaczeniu na język polski słowo karanphool oznacza mniej więcej „kwiat dla ucha”. Rzeczywiście, wewnątrz kolczyka znajdują się bowiem kamienie ułożone w przepiękny motyw kwiatowy. Z reguły wysadzane są różnego rodzaju kamieniami, zaś wokół podtrzymywane rzędem pereł – by utrzymać cały ciężar kolczyka na uchu. Z tyłu typowego kolczyka karanphool znajduje się też element mocujący na włosy, by zminimalizować ciężar ozdoby w uszach. Dawniej, by uszy mogły udźwignąć więcej tego typu ozdób, przekłuwano ucho w aż... czterech różnych miejscach.

Kolczyki jhumka w modzie XXI wieku

Piękno kolczyków jhumka wyszło poza hinduski taniec. Ozdoby urzekły kobiety do tego stopnia, że ​​stały się elementem ich codziennego ubioru. Kolczyki mocno zakorzeniły się w kulturze Indii – na tyle, że ciężko dziś znaleźć Hinduskę nie posiadającą przynajmniej jednej pary takich kolczyków. Drogocenna biżuteria tego typu przekazywana jest nawet z pokolenia na pokolenie – z reguły jako pamiątka. Tradycyjne kolczyki jhumka przeszły przez lata szereg zmian, przekształcając się w całkowicie nową biżuterię. Każdego dnia przyciąga ona coraz więcej kobiet – już nie tylko z subkontynentu indyjskiego, ale całego świata. W sklepach z biżuterią etniczną można dziś zatem odnaleźć różne warianty jhumek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niemal każda para kolczyków jhumka różni się od siebie zdobieniami. Najbardziej bogate wersje naznaczone są rycinami, emalią, farbką i dodatkami z kamieni szlachetnych lub ozdobnych szkiełek. Każda kobieta z pewnością znajdzie więc idealne etniczne kolczyki dla siebie.


Przyjaciele Piekiełka
Artom.Audio
Szkoła Tańca Hamsa
Galeria Oławska

© Piekielko.com